Nova pravila za srpski film
Предраг Мики Манојловић (Фото Фонет)
Iako ovih dana dosta radi sa udruženjem „Radionica inteligencije”, na predstavi sa osobama sa invaliditetom, Predrag Miki Manojlović vrlo je angažovan u uređenju domaće kinematografije. Proslavljeni glumac kojeg ćemo gledati u novim filmovima Srđana Karanovića („Besa”) i Rajka Grlića („Neka ostane među nama”), od nedavno obavlja funkciju predsednika Upravnog odbora Filmskog centra Srbije.
Zašto ste se prihvatili funkcije predsednika UO FCS?
Našoj stvarnosti su potrebni ljudi koji imaju snagu, znanje i elan da menjaju štetne odnose koji koče stvaranje institucija bez čijeg postojanja i poštovanja nema civilizovanog društva. Funkciju predsednika UO FCS sam prihvatio jer nemam lični interes u bilo kakvom obliku učešća u našoj kinematografiji. Članstvo u UO FSC je neplaćena i veoma odgovorna funkcija. Za kratko vreme, novi UO FCS je održao šest sednica, ustanovio je nova zakonom potvrđena pravila koja se moraju poštovati. Od četvrtog juna FSC ima važeći Statut i pravilnike i nema nameru da produžava postojeći nered i štetne odnose u kinematografiji. U vremenu kome nedostaju ljudi koji hoće, mogu i umeju, imam potrebu da dam svoj doprinos delatnosti kojoj pripadam svojim životom. Ovakav društveno koristan rad je jedan od načina da se definitivno utemelji FSC kao institucija od posebnog društvenog i kulturnog značaja.
Pravila su postojala i do sada, ali koliko su poštovana?
Od formiranja do danas, FCS traži profil, mesto, sadržaj i odgovornost, a pravljene su greške koje su podržavale loše navike i odnose. Tada važeća pravila nisu poštovana – uzimana su sredstva za filmove koji nisu snimljeni. Novi UO FCS neće se baviti tim slučajevima, kao ni preispitivanjem ko nije vratio sredstva u fond, ko nije poštovao ugovor ili ko u većini klimavih ugovora nije izvršio obaveze. Imamo nasleđe prošlog vremena da agresivniji, sa političkim vezama u nekim partijama, dolaze do sredstava pre nego oni koji nemaju veze te vrste. Radom novog UO FCS tome je došao kraj.
Sa čim ste se suočili od trenutka preuzimanja funkcije predsednika UO FCS?
Otpor nekih zaposlenih u Ministarstvu kulture je bio snažan. Da nije bilo ministra Nebojše Bradića i državne sekretarke ministarstva Nadice Momirov naši predlozi ne bi prošli kroz šumu fioka i interesa u Rankovićevoj zgradi u Vlajkovićevoj ulici. Taj zaposleni tamni vilajet koči, želi da bude uticajni faktor, da prečicama određuje ko i kolika sredstva dobija. Od sada toga neće biti. Nisam prvo tražio susret sa pomoćnicima ministra, već sam želeo da pogledam dokumenta. Uvidom u Statut FCS, Pravilnik o radu UO FCS i Pravilnik o raspodeli sredstava za sufinansiranje filmova, video sam da su to dokumenta sa propustima, jer ne uređuju odgovornost UO, odnosno FCS. Do novog, sadašnjeg UO, FCS je bio u raskoraku, u nedovoljno formiranom odnosu sa ministarstvom i srpskom filmskom stvarnošću. Loše navike iz neurednog vremena devedesetih su prenete i u vreme posle petog oktobra. One su postale nepodnošljive i neodgovarajuće snazi i potrebama autora, saradnika na filmu i producenata. Postoji FCS koji nije imao jasan profil, a mi smo ga napravili novim statutom. Postoji i kapacitet autora koji imaju talenat ali nemaju podršku, uz najveću slabost naše prakse stvaranja filma koju čine takozvani producenti.
Na kakve producente mislite?
Producent treba da ima ugled, talenat i želju da snima film i kredibilitet kod banaka. Producent ne treba da bude neko ko se dobro snalazi u političkim krugovima, ko vezama dobija sredstva, a ne izvršava potpisane ugovore sa saradnicima. Prema novim pravilima ugovori sa državom moraju se poštovati; imaćemo nezavisnog revizora koji će pratiti snimanja i trošenje sredstava, kontrolisati kalkulacije filmskih ekipa. Ko bude radio po zakonu, imaće poverenje FCS.
Smatrate li da na tog i takvog revizora neće moći da se utiče?
U Srbiji postoje ljudi koji su stručnjaci, a nisu potkupljivi. Oni će imati poverenje UO FCS, a ako ga izigraju – to će se znati, mediji će pisati. Potreban nam je kraj lošim navikama, a njemu odlučujuće doprinose nova pravila.
Šta donosi novi Pravilnik o radu UO FCS i nova pravila Pravilnika za raspodelu sredstava za sufinansiranje domaće filmske proizvodnje?
Preuzeli smo odgovornost za stvaranje filmova u Srbiji. Radimo na strategiji razvoja kinematografije u naredne tri godine, odnosno sedam godina, koja do sada nije postojala. Tu je i novi Pravilnik za raspodelu sredstava, sa uslovima konkursa i načinom podele novca. U potpunosti se kontroliše finansiranje i razvoj projekata i smanjuje mogućnost neprekidnog odlaganja početka snimanja, stalnog traženja dodatnog novca od države i kršenja ugovora sa FSC od dana potpisivanja ugovora do eksploatacije filma. Naš cilj je da nasleđene obaveze naših prethodnika obavimo, završimo šest filmova koji su 2008. dobili po 30 odsto planiranih sredstava, a još nisu ušli u realizaciju. Svi projekti moraće da budu završeni ove godine, najkasnije početkom 2010. Ako tako ne bude, na šta će ih obavezati aneksi postojećih ugovora sa FSC koje do sada nisu ispoštovali, moraće u najkraćem roku da vrate sredstva. Više neće biti prakse presipanja starih dugova, i paralelnog davanja sredstava i od ministarstva i od FCS. Cilj je da na jesen raspišemo novi konkurs, shodno sredstvima koja u uslovima krize dobijemo od ministarstva. Napravljen je mehanizam po kome ako neko ne izvrši obaveze ugovora, ne snimi film ili ne vrati sredstva, gubi pravo učešća na konkursu u naredne tri godine. Stroge sistemske odrednice su neophodne da bi se propadanje zaustavilo. Ponavljam, institucije i pravila se moraju poštovati i samo tako možemo napredovati.
Često se govorilo o uticaju na članove konkursne komisije za dodelu sredstava. Kako će to sada biti regulisano?
U tome ima istine, a novim pravilnikom je i u toj oblasti došlo do promene. Postojaće komisija, ili možda samo jedan autor za odabir scenarija, koje će imenovati direktor FCS. Komisija ili taj pojedinac dostavljaće predloge UO FCS koji će, bez izuzetka poštujući Pravilnik o dodeli sredstava, donositi konačne odluke koji projekti dobijaju podršku.
Strahujete li da će tada i vaše odluke nailaziti na optužbe?
Nema teže stvari nego ukinuti sebe, jer ja neću da snimam filmove u Srbiji dok sam predsednik UO FCS i dok ne zažive nova pravila.