Počinje INFANT

24. 06. 2009. 22:00

Јадранка Анђелић (Фото Б. Педовић)

Ovogodišnji 36. međunarodni festival alternativnog i novog teatra INFANT biće otvoren večeras i trajaće do 3. jula u Novom Sadu. Prve festivalske večeri biće izvedena predstava „Pisma iz Rodeza” brazilskog „Amok teatra” na sceni Srpskog narodnog pozorišta. Na više zatvorenih i otvorenih novosadskih pozorišnih scena narednih dana biće izvedeno 18 predstava pozorišnih trupa iz Brazila, Ukrajine, Izraela, Poljske, Nemačke, Švajcarske, Hrvatske, Velike Britanije, SAD i Srbije. Najavljen je i bogat prateći program koji predviđa mnogobrojne radionice, performanse, izložbe, koncerte, kao i simpozijum o savremenom teatru.

Ovogodišnja selekcija INFANT-a, prema rečima selektorke Jadranke Anđelić, uspostavlja svojevrsni dijalog sa pozorišnom avangardom.

– Program INFANT-a afirmiše teatre koji stvaraju iz unutrašnje potrebe koristeći svoje tehnike i profesionalizam sa željom  da umetnost doprinese zajedničkom duhovnom razvoju, koji povezuje ljude u gradnji duhovne piramide. Tako ovogodišnji INFANT afirmiše istinsku multikulturalnost, koja je u svojoj suštini zajednički rad, poštovanje i razumevanje različitosti – kaže Jadranka Anđelić.

Kulturni centar Novog Sada je prema tradiciji organizator INFANT-a, uz podršku gradske Uprave za kulturu, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i Ministarstva kulture Srbije.