Dijaspora kritikuje nacrt zakona
BEOGRAD – Predstavnici dijaspore izneli su na konferenciji u Beogradu primedbe na Nacrt zakon o dijaspori i Srbima u regionu, jer predviđa uvođenje Skupštine dijaspore.
Oni su kritikovali i to što ne postoji evidencija o tačnom broju ljudi u dijaspori.
Članica Radne grupe za izradu Zakona o dijaspori i Srbima u regionu Darinka Đuran objasnila je da je prema Nacrtu zakona predviđeno da u Skupštini dijaspore ima 44 delegata iz dijaspore.
Ona je navela da će se ti delegati birati u zemljama u kojima ima „značajan broj pripadnika dijaspore” i da će ih birati organizacije ili savezi organizacija dijaspore.
Pripadnici dijaspore iz istočne Evrope ukazali su da u tim zemljama ne postoje organizacije dijaspore i da nije jasno kako će se birati delegati za Skupštinu dijaspore.
Predsednik Srpskog svetskog kongresa Zoran Jovičić rekao je „da je neprihvatljivo da ministarstvo (dijaspore) i izvršna vlast prave jednu kvazi nevladinu organizaciju”.
On je kazao da u celom svetu dijasporu predstavljaju „krovne organizacije” i naveo da Srbi u dijaspori imaju „samo dve krovne organizacije - Kongres ujedinjenja i Srpski svetski kongres”.
Jovičić je zatražio da se iz Nacrta zakona izbriše Skupština dijaspore ili da se ona eventualno preimenuje u Savet, jer je, kako je rekao, „skupština rezervisan naziv”.
(/slika2)On je ocenio da je „Zakon o biračkim spiskovima diskriminatoran” i optužio ministarstvo za dijasporu da se ne bavi ključnim stvarima, kao što su pravo glasa i regulisanje vojne obaveze pripadnika dijaspore.
Članica Radne grupe za izradu Zakona o dijaspori i Srbima u regionu Darinka Đuran zahvalila je na sugestijama i navela da će sve primedbe preneti ministru za dijasporu Srđanu Srećkoviću.
Ona je navela i da je nacrtom zakona predviđena i sredstva za unapređenje informisanja pripadnika dijaspore.
„Budžetski fond za dijasporu i Srbe u regionu predviđen je kao fond koji formira Srbija za učenje, upotrebu i čuvanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma,„ rekla je ona i dodala da će se određena sredstva iz tog fonda usmeravati i na unapređenje informisanja.
Đuran je navela da to obuhvata i sufinasiranje projekata koji doprinose unapređenju elektronskih medija, organizovanje tradicionalnih manifestacija i konferencija, kao distribuciju publikacija.
Bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić govorio je na delu konferencije „Uloga medija u ekonomskom razvoju zemlje”.
Parivodić je ocenio da mediji u dijaspori igraju značajnu ulogu u socijalnom i ekonomskom povezivanju ljudi u zemljama u kojima žive, povezivanju ljudi u dijaspori sa maticom, kao i da informišu dijasporu o stanju u Srbiji.
On je kazao da Srbiji nedostaju obrazovani ljudi sa „preduzetničkim i industrijskim duhom i zapadnim obrazovanjem”.
Parivodić je kazao da bi trebalo ljudima iz dijaspore obezbediti posao u Srbiji i da bi država „trebalo da ima mehanizme subvencije za selidbu i kredita za kupovinu stanova” za ljude koji žele da se vrate u Srbiju.
On je rekao da bi trebalo napraviti internet portal na kome bi poslodavci u Srbiji i pripadnici dijaspore koji traže posao mogli da razmenjuju informacije i podatke.
Kako je navedeno, zaključci današnje konferencije biće deo platforme za izradu „Strategije očuvanja i jačanja odnosa Srbije i dijaspore, kao i Srbije i Srba u regionu”.
Domaćin drugog dela konferencije „Mediji u dijaspori, mediji za dijasporu” koja je održana u Medija centru bio je NUNS.