Nedostatak lekova protiv side u Africi

18. 07. 2009. 22:00

KEJPTAUN – Međunarodna humanitarna organizacija Lekari bez granica upozorila je da bi hroničan nedostatak lekova za lečenje side u šest afričkih zemalja mogao da dovede do smrti hiljada ljudi.

Neke klinike su prethodnih nedelja obustavile prijem novih pacijenata, rekao je koordinator Lekara bez granica u Južnoj Africi Erik Gemaer.

On je za takvo stanje optužio „apatiju vlada, donatora i organizacija sa kojima sarađuju”, ali i svetsku ekonomsku krizu.

„Nema sumnje da će kao posledica svega, ljudi umirati. Ovo sada je početak katastrofe”, rekao je Gemaer uoči otvaranja četvorodnevne međunarodne konferencije o sidi u Kejptaunu.

Prema njegovim rečima, ugroženi su Zimbabve, Uganda, Kongo, Malavi, Gvineja i Južna Afrika, sa najvećim brojem zaraženih sidom na celom svetu.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, krajem 2007. na svetu je živelo 33 miliona ljudi sa virusom HIV, a dve trećine njih bilo je u podsaharskoj Africi.

Svetski fond za borbu protiv side, tuberkuloze i malarije, koji obezbeđuje četvrtinu ukupnih međunarodnih sredstava za borbu protiv side širom sveta, nije dobio obećanih tri do četiri milijarde dolara, rekla je Mit Filips iz istraživačkog centra Lekara bez granica u Briselu.

„Neke zemlje su obećale ali nisu dale pomoć i ima mnogo neizvesnosti na međunarodnom nivou kada se radi o tome da li će Svetski fond uopšte dobiti potreban novac”, rekla je Filipsova.

Taj fond je od osnivanja 2002. godine obezbedio 15,6 milijardi dolara pomoći za više od 572 programa u 140 zemalja.