KEK preuzeo trafostanicu u Štrpcu
BEOGRAD – Državni sekretar u ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović najoštrije je danas osudio „primenu sile i nasilno zauzimanje” trafo stanice u Štrpcu od strane Kosovske elektrokorporacije (KEK), i zatražio da stvari budu vraćene na pređašnje stanje.
„Smatram da je to akt koji će sigurno uznemiriti postojeće stanovništvo, koje je inače izmučeno dugotrajnom nestašicom i isključenjima struje, što takođe predstavlja svojevrstan pritisak na te ljude”, rekao je Ivanović agenciji Tanjug.
Ivanović je podsetio da je KEK odlučio da preuzme trafostanicu u Štrpcu u trenutku kada su u toku razgovori o rešenju problema, i kada je rešenje bilo na pomolu.
„To nikako nije dobro i apelujem na KEK da se povuče iz te trafostanice i da se do rešenja za trafo stanicu dođe u razgovorima sa legalnim organima Srba u toj opštini, odnosno sa predsednikom opštine i vladajućom garniturom”, rekao je Ivanović.
Radnici KEK-a uz pomoć pripadnika Kosovske policijske danas su oko podneva preuzeli kontrolu nad trafostanicom u Štrpcu koja je bila u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS).
Upravnik trafostanice u Štrpcu Tinko Davidović izjavio je Tanjugu da je četrnaest radnika EPS-a koji su radili u trafostanici Štrpce bukvalno isterano sa radnih mesta.
„Došli su radnici KEK-a i uz pomoć pripadnika Kosovske policije, nakon što su presekli lanac na kapiji i vratima, ušli u objekat odakle smo isterani. Situacija je napeta, ljudi su se okupili ispred trafostanice”, rekao je Davidović.
Predsednik opštine Štrpce Zvonko Mihajlović zatražio je od policije da udalji radnike KEK-a koji su ušli u trafostanicu i da se tamo vrate radnici EPS-a.
ŠTRPCE – Radnici Kosovske elektrokorporacije (KEK) uz pomoć pripadnika Kosovske policijske su oko podneva preuzeli kontrolu nad trafostanicom u Štrpcu koja je bila u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS).
Upravnik trafostanice u Štrpcu Tinko Davidović izjavio je Tanjugu da je četrnaest radnika EPS-a koji su radili u trafostanici Štrpce bukvalno isterano sa radnih mesta.
„Došli su radnici KEK-a i uz pomoć pripadnika Kosovske policije, nakon što su presekli lanac na kapiji i vratima, ušli u objekat odakle smo isterani. Situacija je napeta, ljudi su se okupili ispred trafostanice”, rekao je Davidović.
Predsednik opštine Štrpce Zvonko Mihajlović izjavio je Tanjugu da se radi o pokušaju gašenja srpskih institucija, i da će nakon ovoga uslediti pokušaj preuzimanja ostalih srpskih institucija poput prosvete, zdravstva i lokalne samouprave.
Od policije sam zatražio da udalje radnike KEK-a koji su ušli u trafostanicu i da se tamo vrate radnici EPS-a, dodao je Mihajlović.
Opština Štrpce bez struje je od 30. juna. Žitelji te opštine su prvih deset dana bili su pod jakim režimom redukcija i struju su imali samo od ponoći do sedam časova ujutru, a od 11. jula su u potpunosti bez električne energije.