„Crno-beli" nemaju izbora...
Стрелац првог гола: Ненад Миросављевић
Nije sve tako crno, mada se čini da je, bar po prikazanoj igri u Nikoziji i poraza od 2:0, sve manje razloga za zadovoljstvo. Pojedini igrači Partizana su po „dobrom srpskom običaju” prepotentno ušli u važan meč, potcenjujući protivnika. Nameće se pitanje da li je to Ivan Jovanović, trener Apoela, za koga srpska sportska javnost gotovo i da nije čula pre ovog meča, nadigrao i nadvisio svog kolegu Slavišu Jokanovića, ili je Partizan imao samo loš dan...
Čini se, bilo je svega pomalo. Favorit je razočarao, ali pred „crno-belima” je popravni ispit u Beogradu.
Preksinoć je u Larnaki vlažnost vazduha iznosila čak 84 procenta, a u Nikoziji samo 34. Dakle, uslovi za igru ne mogu biti alibi zašto je naš prvak igrao ispod nivoa svojih mogućnosti. Partizan se posle efektnih pobeda nad Rilom, odmah na prvom značajnijem iskušenju u Evropi suočio sa prilično velikim problemom. Apoel je na svom terenu iskoristio slabost i nemoć rekli bismo, u Partizanovoj odbrani, i sigurno da će sa mnogo više optimizma, nego što je malo ko očekivao doći na revanš. Dakle, već na početku nove evrosezone, Partizanu je ostala samo jedna opcija, a to je da pred svojim navijačima nadvisi samog sebe i bude bar za dve klase bolji u odnosu na prvi meč. Razloga za optimizam i ima i nema.
Sportski direktor Ivan Tomić nije krio zabrinutost i ljutnju:
– Loše smo odigrali, i u znatnoj meri otežali posao. Sada nam predstoji velika odgovornost, dublja analiza ukoliko želimo da iduće srede nametnemo naš ritam i zabeležimo pobedu.
Greške u Evropi se skupo plaćaju, a Partizan je po ko zna koji put ponovio iste greške. Odbrana je ovog puta pala na ispitu. Međutim, direktor Tomić ne želi da se bavi pojedinačnom odgovornošću:
– Primili smo golove gotovo na isti način. Ostaje nam da hladne glave čekamo revanš i da na našem terenu odigramo daleko agresivnije i da mi budemo ta ekipa koja će od starta nametnuti svoj stil igre. Mnoge stvari nisu funkcionisale na terenu, iako moram da priznam, da ni Apoel nije imao punu dominaciju, ali je za razliku od nas iskoristio svaku našu grešku.
Na čemu će Partizan zasnivati optimizam pred drugo poluvreme u Beogradu?
– Optimizam gajimo, pre svega, zato što igramo pred našim navijačima, a oni su naša velika snaga i motivacija. Verujem da će igrači u tu utakmicu ući bez kalkulacija i da ćemo od starta ostvariti ritam koji nam odgovara. Tačno je da nam je nedostajao Krstajić, jer je on naš najdominantniji fudbaler u skok-igri (Partizan je primio dva gola glavom), a verujem da je to bio samo loš dan i da se više nikada neće ponoviti.
Atmosfera u „crno-belom” taboru posle poraza bila je tmurna, igrači su bili vidno neraspoloženi, a jedino se Senegalac Dijara često smeškao. Ali, ukoliko Partizan ne bude prošao dalje neće mu biti do smeha, jer je potpuno podbacio u Nikoziji, pa ukoliko nastavi s takvim pristupom igri, treneru Jokanoviću ne preostaje ništa drugo, nego da ga pošalje na „hlađenje” u Teleoptik.
– Vreme nam nije bilo naklonjeno, odigrali smo zaista slabo, ali i dalje sam optimista. Nije nam išlo, imali smo loš dan, ali verujem da ćemo u revanšu biti mnogo svežiji i bolji. Apoel nas nije iznenadio, znali smo da su dobra ekipa, ali moramo da podignemo glavu gore – smatra mladi Nemanja Tomić.
Kiprani su svoju šansu tražili u skok igri, ali su uglavnom napadali po levoj strani, gde se s iskusnim Karalambidisom borio mladi Stevanović.
– Smatram da sam ga u 90 odsto napada zaustavio – kaže mladi bek „crno-belih”. – Porazom smo sigurno otežali sebi život, i da ne budem pesimista, pred nama je još jedna utakmica, doći će oni u Beograd i očekujem našu pobedu. Izgubili smo bitku, ali ne i rat, i uz pomoć navijača verujemo u trijumf.
Međutim, statistika nije na strani „crno-belih” bar kada su rezultati od 2:0 u Evropi. Gotovo nikada do sada kada je Partizan gubio utakmice ovim rezultatom, nije išao dalje, ali tradicija je tu da bi se srušila...