Vandali se ne plaše čuvara vrtića

06. 08. 2009. 23:59

Pristup dvorištima i prostorijama beogradskih vrtića nepozvanim sugrađanima nije izričito zabranjen pa su česti slučajevi fizičkog nasrtanja na vaspitačice, preskakanja i lomljenja ograda. Pijanice i narkomani okupljaju se u dvorištima vrtića u kasnim večernjim satima i uništavaju imovinu.

Pre tri godine donet je Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu na osnovu koga je svih 16 predškolskih ustanova uredilo svoje pravilnike, a uprkos tome osim video nadzora zlonamerne posetioce ništa ne tera da razmisle pre nego se upute u obdanište.

Brojni su slučajevi da neznanci ušetaju u hodnik vrtića, a da ih niko ne upita šta rade u ustanovi u kojoj boravi bar sto mališana. Vandali ne haju za čuvare i kamere, a ni visoke ograde im ne predstavljaju prepreku, pa se po dvorištima školica mogu zateći iskorišćeni špricevi, igle i prazne pivske flaše.

Još 2004. godine pokrenuta je inicijativa da ograde oko svih vrtića budu napravljene od čvrstih materijala i više od dva metra, a ipak su kradljivci pre dva dana odneli ulaznu kapiju na obdaništu „Proleće” u Jabučkom ritu, oštetili ogradu i ukrali oko tri metra oluka.

Ljiljana Jovčić, sekretar Sekretarijata za dečju zaštitu, ipak kaže da u odnosu na veliki broj predškolskih objekata u prestonici nema velikih provala i da su deca i imovina sigurni.

– Šteta u „Proleću” počinjena je jer tamo nema nikoga. Deca su i zaposleni su na odmoru. Nepoznati počinioci su ukrali imovinu u kasnim večernjim satima, kada u tom malom mestu nema žive duše. Vrtić, kao i ostali, ima dnevnog čuvara koji radi dok su deca u objektu. Imovina svih predškolskih ustanova je osigurana tako da sva šteta može da se naplati – objasnila je Jovčićeva i istakla da je MUP procenio štetu vandalskog čina na „Proleću” u iznosu od oko 30.000 dinara.

Neke ustanove su se dosetile i vrlo rado angažuju i vojnike na civilnom služenju vojnog roka i tako dodatno obezbeđuju objekte i mališane. Tako je Predškolska ustanova „Čika Jova Zmaj” na Voždovcu prva uvela alarmne sisteme sa praćenjem i među prvima potpisala ugovor sa Ministarstvom odbrane o mogućnošću služenja civilnog vojnog roka u obdaništima.

Roditeljima koji dovode decu znači kada vide da osim vaspitačica ustanovom šetaju i vojnici, a izgrednici sigurno dobro razmisle pre nego i pomisle da kroče u dvorište.

Lj. Perović