Južnoafrička provera pred Francusku

11. 08. 2009. 22:00

Залет за Француску: Бранислав Ивановић (Фото Ж. Јовановић)

Večeras u 19 časova (TV RTS) na „Super” stadionu u Ateridžvilu predgrađu Pretorije srpska fudbalska reprezentacija igra prijateljsku utakmicu protiv Južne Afrike. Sa željom da, kako je kazao prilikom objavljivanja spiska, isproba nove – mlađe snage i neki od alternativnih sistema igre selektor Radomir Antić odveo je na megdan domaćinu narednog Svetskog prvenstva „kombinovanu” selekciju u kojoj je 18 igrača.

U južnoafričku prestonicu reprezentacija Srbije stigla je posle višečasovnog leta bez kapitena Dejana Stankovića i Nenada Milijaša (izostali na lični zahtev), povređenih Nemanje Vidića i Boška Jankovića, ali i bez Ivice Dragutinovića, Marka Pantelića, Aleksandra Kolarova... Šansu da opravdaju poverenje selektora imaće mlađi – oni koji su imali manju minutažu – pre svih Gojko Kačar i Miloš Ninković, ali i debitanti: Željko Brkić, Radosav Petrović i Marko Milinković.

Iskusni stručnjak naglasio je da domaćin, naročito posle igara na nedavnom Kupu konfederacija, zaslužuje respekt i veoma pohvalno se izrazio o njegovim kvalitetima, ali istovremeno i napomenuo da nema nebitnih utakmica i da je veoma važan sadržaj prvog međusobnog duela ovih reprezentacija.

Iako je tek u 26. godini, sa 23 utakmice u nacionalnom timu, Branislav Ivanović spada među iskusnije u ovoj selekciji. Članu Čelzija večerašnji meč neće biti prvi na afričkom tlu, pošto je 28. februara 2006. igrao za mladu reprezentaciju protiv Tunisa (0:0):

– Veoma važan faktor, koji može da odigra i presudnu ulogu u ovom susretu, jeste dug put. Nadam se da smo uspeli da se oporavimo od njega, da smo se odmorili i osvežili. Mada smo u istoj vremenskoj zoni put je bio veoma naporan i to nam predstavlja najveći problem.

O rivalu jedan od najboljih strelaca srpske reprezentacije u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo je rekao:

– Južna Afrika ima veoma kvalitetnu, ozbiljnu ekipu. Uostalom, to su potvrdili i u Kupu konfederacije. Igraju moderan evropski fudbal. Kreativni su i dosta koriste pas igru. Poznajem nekoliko njihovih reprezentativaca, prvenstveno one koji igraju u Engleskoj. Očekujem dobru utakmicu i da napravimo pravu uvertiru pred Francusku.

Bez obzira na činjenicu da je naš nacionalni tim oslabljen Branislav Ivanović zaključuje:

– Nismo kompletni, ali ne tražimo opravdanje. Svaka utakmica koju igra reprezentacija je bitna, pre svega zbog dobre atmosfere. Jer, pozitivni rezultati donose dodatni elan i motiv više za meč sa Francuskom, mada nam za taj duel i neće biti potrebna posebna motivacija. Znamo šta nam je cilj i kojim putem treba da idemo da bismo ga ostvarili.

-----------------------------------------------------------

Trofej za početak

Ivanović je novu sezonu s Čelzijem počeo osvajanjem trofeja. U Superkupu Engleske na Vembliju savladali su Mančester junajted boljim izvođenjem jedanaesteraca 4:1, pošto je posle 90 minuta velike borbe bilo nerešeno 2:2. Naš reprezentativac je igrao prvih 45 minuta u kojima je jedanput ugrozio golmana Fostera, kada je umesto mreže pogodio prečku.

– Utakmica je imala visok ritam, mada su bili uočljivi padovi u igri. Još nismo u vrhunskoj formi. Veoma dobro odradili pripreme tako da će uskoro sve doći na svoje mesto. Pored toga novi trener Ančeloti je promenio sistem i uveo nov način razmišljanja u koji se uklapamo. Zadovoljan sam svojom igrom i očekujem da ću u novoj sezoni igrati više.

Na pitanje kako je proslavljeno osvajanje prvog pehara u sezoni Ivanović je odgovorio:

– Skromno smo obeležili trijumf. Nije bilo prevelikog slavlja, prevashodno jer je tek početak sezone, a drugi razlog je što smo se brzo razišli, pošto skoro svi imamo reprezentativne obaveze.

Đ. Smiljanić