Koštunica ne može da pomiri SRS i SNS
Formiranje bloka „parlamentarne i nacionalne opozicije”, koje je ovih dana najavio predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica, nije realno očekivati jer je netrpeljivost između Srpske napredne stranke i Srpske radikalne stranke i dalje nepremostiva prepreka za ostvarivanje takve ideje, smatraju politički analitičari. Takav stav potvrđuju i stranački funkcioneri.
Zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić kaže za „Politiku” da nije realno očekivati da njegova stranka bude u bloku u kome su i radikali te da o takvom udruživanju ni ne razmišljaju pogotovo kada čuju šta o njima govore radikali.
„Na izbore ćemo ići samostalno, kao pretpostavljam i DSS, jer i jedni i drugi prelazimo cenzus. Sa DSS-om nismo razgovarali ni o kakvom zajedničkom nastupu”, ističe Vučić.
„Ako Koštunica hoće da napravi dobar blok on mora da bude od dobrog ’materijala’. Jedine opozicione stranke u Srbiji su DSS i SRS. Svaki drugi ’materijal’ u tom bloku samo bi oslabio blok i ne samo da ne bi doneo bilo kakve rezultate nego bi omogućio Borisu Tadiću i DS-u da produže vlast. Ostale stranke u skupštini, neke manje neke više, DS je koristio da bi ostvario neke svoje ciljeve, a pre svega za izglasavanje zakona, davanje kvoruma”, kaže Dragan Todorović, zamenik predsednika SRS-a. Na pitanje da li to definitivno znači da ne mogu ni po jednom pitanju naći zajednički jezik sa SNS-om, on kaže da radikali mogu da se ponašaju samo „u skladu sa onim u šta veruju, a to su principi”.
Prema mišljenju nekih političkih analitičara Koštuničin potez sasvim je očekivan jer kao opoziciona stranka koja nema mnogo vlasti na lokalu mora na neki način da pridobije birače. A pravog opozicionog udruživanja poput onog iz 2000. godine kada su se stranke udružile da bi srušile Miloševića neće još dugo biti.
„DSS i SNS bi mogli eventualno da sarađuju oko nekih inicijativa u parlamentu. Tome se sigurno neće priključiti radikali. Moguće je da se njihovi stavovi podudare sa stavovima DSS-a i SNS-a, ali to neće biti rezultat dogovora”, ocenjuje Dejan Vuk Stanković.
On ne veruje da je moguć bilo kakav čvršći savez DSS-a i SNS-a, odnosno da je realnije da se između njih razvije konkurencija na desnom bloku. Zato je, kako kaže, Koštuničina ideja samo deklarativna, a opozicija nije u stanju da proizvede pritisak koji bi doveo do rušenja vlasti.
Iz DSS-a su krajem maja najavili da će pokrenuti inicijativu za udruživanje opozicionih partija kako bi zatražili raspisivanje izbora i referenduma o vojnoj neutralnosti. U ovoj stranci su smatrali da je to dovoljna osnova za okupljanje opozicije, ali do takvog grupisanja ipak nije došlo.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.