Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

O-ruk pod Kozarom

O-ruk pod Kozarom
Ста­ра зна­ме­ња но­вих ак­ци­ја­ша (Фото С. Сабљић)

Od našeg dopisnika
Podgraci – Pod Kozarom, kao nekada davno, okupili se akcijaši iz Slovenije, Hrvatske, Srbije, Republike Srpske i BiH. Zaneseni akcijaškim duhom i nekom novom nostalgijom..., oko dve stotine mladih, među kojima su se našli i oni prosedi, bralo je kukuruze, kruške, jabuke... Radili su i na građevinama. Pomagali seljanima Podgraca, potkozarske varoši u kojoj su se, posle više godina, pojavile Titove slike i trobojke bivše domovine.

– Naši očevi i dede, nekada davno, akcijama su podizali, odnosno gradili državu. Danas mi gradimo prijateljstvo koje su nam neki drugi ljudi na silu oteli. U Podgracima su na okupu bili samo dobri ljudi, a ne muslimani, pravoslavci i katolici. Niko nije pitao odakle je ko i kome pripada. U Podgracima smo, za dvadesetak dana akcijaške jeseni, bili samo prijatelji – priča akcijaš Duško Jerković, student prava iz Beograda.

Drugovanje i akcijaštvo pod Kozarom zapravo je ideja grupe predratnih prijatelja, a danas izviđača i članova društava „Josip Broz Tito” iz Sanskom Mosta, Gradiške, Banjaluke, Pule, Ljubljane i Bihaća.

– U Podgrace nas je dovela ideja koju bi trebalo da slede mnogi, posebno mlađi ljudi. Ne kažem da je u ono vreme bilo sve potaman, ali mora se izdvojiti ono što je tada za ljude bilo dobro, poput akcijaštva, na primer, a ne sve iz Titovog vremena bacati pod noge – konstatuje Duško.

Pod Kozarom je bio i Mirnes Šabić, srednjoškolac iz Sanskog Mosta.

(/slika2)– Bio sam u Podgracima da bih zajedno sa ostalima pokazao da još ima onih koji su za svet ljubavi, radosti, zajedništva i dobra među ljudima. Došli smo da, uz rad, pokažemo svima da još ima ljudi koji bi da žive zajedno ili bar jedni pored drugih, ali u miru, a ne kao danas kada nas neki političari guraju da se opet hvatamo puške – priča Mirnes dodajući da će u jednoj od idućih akcija on biti domaćin na svom imanju u Sanskom Mostu.

U Podgracima se najvrednijim priznanjem okitio Mirsad Žerić iz Sanskog Mosta. Osim što je radio zaista udarnički, bio je aktivan i na drugim poljima. Poput ljubavi koju je darivao jednoj Potkozarki, smeje se Duško i ističe da su svi učesnici ovogodišnje omladinske radne akcije „Podgraci 2009.” dobili prigodne pohvalnice, odnosno uverenja koja će svedočiti o drugovanju i akcijaškom „o-ruk” pod Kozarom.

Oduševljenje radnom akcijom iskazali su posebno članovi porodica Ilišević, Malešević i Veljić. Akcijaši su ih podsetili na ne tako davno vreme kada su se pod Kozarom gradili i putevi i podizali brojni objekti uglavnom na omladinskim radnim akcijama. Učesnici ovogodišnje akcije dogovorili su se o novom susretu pod Kozarom, iduće godine.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.