S optimizmom ka Londonu 2012.
U Domu Narodne Skupštine u petak uveče skupilo se pola sportske Srbije da oda počast najuspešnijim sportistima i ekipama u 2009. godini. Među njima bili su i uspešni privrednici, pre svega čelnici kompanija članova Sponzorskog tima Olimpijskog komiteta Srbije, ali i predstavnici države, političari. za svečanost Olimpijskog komiteta Srbije ne važi preporuka političarima da izađu iz sporta, odnosno klubova.
Među zvanicama bili su potpredsednici Vlade Ivica Dačić i Božidar Đelić, koji je zadužen za evropske integracije da zajedno sa sportistima proslavi ukidanje viza za zemlje Evropske unije na koje je sport godišnje davao oko milion evra, ministar sporta i omladine Snežana Samardžić-Marković, da još jednom potvrdi novu (dugo čekanu) sinergiju između OKS i Ministarstva, dve čelne kuće srpskog sporta... Da država računa na sport potvrdio je svojim prisustvom Zoran Jeftić, državni sekretar Ministarstva odbrane a u ima domaćina, Narodne skupštine koja je u to vreme zasedala, dodeli priznanja prisustvovao je sekretar Veljko Odalović.
A u centru pažnje, ipak, bili su najuspešniji u 2009. godini, prvoj godini novog olimpijskog ciklusa, koji će se savršiti na Igrama 2012. u Londonu i u kojem će naš olimpijski pokret proslaviti dva velika jubileja – 100 godina od osnivanja iduće godine i 100 godina od prvog učešća Srbije na Olimpijskim igrama 2012. godine.
Najbolji u godini na izmaku su i naši najveći, ali ne i jedini aduti, za London.
Milorad Čavić je prvi sportista koji je, u proteklih 16 godina od kada naš nacionalni olimpijski komitet bira najuspešnije, odbranio titulu sportiste godine. To je najavio primajući trofej OKS prošle godine, a ove...
– Iduće godine mi plivači imamo samo Evropsko prvenstvo, kažem Evropsko, što znači da na njemu neće biti Majkl Felps. Vratio sam se punom treningu, optimista sam i očekujem dve zlatne medalje na Evropskom prvenstvu – izjavio je svetski šampion na 50 i vicešampion na 100 m delfinovim stilom.
(/slika2)Docnije, kad su se dobitnici pomešali sa gostima i novinarima nije krio oduševljenje uspehom tandema Higl, Nađe i Sebastijana, na Svetskom prvenstvu u Rimu, ali razočaranje radom saveza.
– Oni su svetsko čudo. Nađa Higl je došla do titule svetske šampionke bez ikakve podrške države u katastrofalnim uslovima i mislim da je trofej za najboljeg trenera, svaka čast Dejanu Udovičiću, trebalo da dobije Sebastijan Higl koji je doveo Nađu do svetskog trona... U Istambulu na Evropskom prvenstvu bilo je sedam funkcionera saveza, dobili su sedam velikih soba, a nije bilo para za pripreme plivača. Trenerke u kojima su išli u Tursku su jadne i bedne, pitam se da li ćemo na velikim takmičenjima da se pojavimo sa normalnom opremom, sa kapicama na kojima piše Srbija... – govorio je Čavić zalažući se za smenu „glumaca i pozera koji vladaju plivačkim sportom”.
Nađa Higl, najuspešnija sportistkinja Srbije u 2009. obratila se zvanicama u Domu Narodne skupštine posredstvom video-bima, jer je otputovala na novo takmičenje u Sankt Peterburg, pa nije mogla da podrži Čavićev monolog:
– Nastaviću da i dalje dajem maksimum u svakoj trci i nadam se da će to biti dovoljno da i u nekoj od narednih godina budem proglašena za najuspešniju sportistkinju Srbije.
Pored Čavića i Higlove u Rimu na Svetskom prvenstvu u plivanju i vaterpolu zvanje najuspešnijih obezbedili su vaterpolo reprezentacija i selektor Dejan Udovičić. Umesto vaterpolista, čija su klupska takmičenja u jeku (Partizan je otputovao u Budimpeštu), priznanje je primio Velibor Sovrović, predsednik Saveza.
(/slika3)– Mnogi su mislili da nećemo ništa da uradimo posle velike smene generacija, a mi smo otišli u Rim i Osvojili zlato. Nastavićemo sa pobedničkim ambicijama i očekujem zlato iduće godine na Evropskom prvenstvu u Zagrebu, jer nam nije samo London u glavi. Hvala vam što ste navijali za vaterpolo reprezentaciju Srbije – rekao je Velibor Sovrović i pozvao sve da dođu 25. decembra u Skupštinu Beograda na svečanost Vaterpolo saveza. Na njoj će, nadamo se, biti i vaterpolisti koji su osvojili titulu prvaka sveta i sedmi put uzastopno izborili zvanje najuspešnije ekipe srpskog sporta
Među njima, naravno, biće i selektor Dejan Udovičić, kojem je pripalo prvo priznanje OKS za najuspešnijeg sportskog stručnjaka:
– Izuzetna je čast to što sam dobio prvo priznanje u ovako sjajnoj konkurenciji vrhunskih stručnjaka kakve ima Srbija: svako od njih mogao ga je s pravom da ponese. Zadovoljan sam što smo put u ovom olimpijskom ciklusu započeli zlatnom medaljom na Svetskom prvenstvu i imamo dobar plan za London 2012...
Među najzadovoljnijima zbog trofeja koje su primili naši junaci iz rima Bio je Đorđe Perišić, nekadašnji ministar sporta i generalni sekretar JOK, ali i olimpijac u plivanju i vaterpolu (zlato 1968):
– Sad mi je srce na mestu. Kada sam 1994. podnosio elaborat Predsedništvu Jugoslovenskog olimpijskog komiteta o proglašenju najuspešnijih sportista i ekipa nisam se ni nadao da će jednog dana četiri priznanja osvojiti predstavnici mojih sportova...
Odbojkašice, četvrti put uzastopno najuspešniji ženski kolektiv u Srbiji, na svečanosti OKS predstavljale su Bojana Živković, Stefana Veljković, Tijana Malešević, Milena Rašić, Nađa Ninković i Nina Rosić. Prvo mesto u Prvoj evropskoj ligi bilo je dovoljno za osvajanje trofeja OKS, ali ne i za ambicije naših odbojkašica i Odbojkaškog saveza Srbije.
– Obećala bih nove trofeje na narednim, izuzetno važnim takmičenjima: Svetskom prvenstvu u Japanu i Evropskom prvenstvu u Beogradu 2011. godine – rekla je Stefana Veljković, a na pitanje kojim se trofejima nada, posle samo trenutak oklevanja odgovorila je: – Zlatnim!
-----------------------------------------------------------
Na svečanosti i predstavnici ambasada
Među gostima na proglašenju najuspešnijih sportista Srbije bili su i ambasador Kraljevine Norveške Haken Blankenborg, otpravnik poslova ambasade SAD Dženifer Braš, predstavnici ambasada Kanade, domaćina Zimskih igara 2010, Turske i Brazila, domaćina Letnjih olimpijskih igara 2016. godine...
Ž. B.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


