Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srpskih olimpijskih 100

Srpskih olimpijskih 100
Олимпијци за Ванкувер, гости и челници ОКС на јучерашњој прослави (Фото А. Васиљевић)

Olimpijski komitet Srbije započeo je juče obeležavanje 100-godišnjice polaganjem venca na spomen ploču na Hotelu „Moskva” u kojem je 23. februara 1910. osnovan Srpski olimpijski klub. Venac je položio Vlade Divac u društvu praunika Svetomira Đukića, osnivača našeg olimpijskog pokreta i prvog člana MOK a zastavu OKS, uz zvuke himne koju je izveo orkestar Doma garde, podigli su biciklistkinja Jovana Crnogorac i veslač Nikola Simović, koji su ispunili norme za Olimpijske igre mladih u Singapuru.

Pred velikim brojem gostiju Vlade Divac je podsetio na deo 100-godišnje istorije našeg olimpizma:

– Kroz 100 godina dugu istoriju, OKS je izgradio ugled i reputaciju u olimpijskoj porodici. Od prvog nastupa na Igrama u Stokholmu 1912. OKS je slao svoje misije na sve letnje i bezmalo sve zimske olimpijske igre, a naši olimpijci su vrhunskim sportskim ostvarenjem ostavili dubok trag u olimpijskoj istoriji i doprineli popularizaciji olimpijskog pokreta i olimpijskih igara. U istoriji olimpizma zabeleženi smo kao 18. formirani nacionalni olimpijski komitet od 205, koliko danas broji olimpijska porodica. OKS je dao šest članova MOK, 17 nosilaca olimpijskog ordena, najvišeg priznanja MOK, a naši sportisti su do sada osvojili 98 olimpijskih medalja...

Predsednik OKS je najavio deo aktivnosti OKS u ovoj godini koje će se održati pod sloganom „Tradicija, snaga, vizija” i završiti organizacijom Generalne Skupštine Evropskih olimpijskih komiteta i glavnom proslavom stogodišnjice:

– Danas ispraćamo našu misiju u Vankuver u kojem ćemo prvi put na zimskim igrama nastupati kao Srbija, dok nas u avgustu očekuju prve Olimpijske igre mladih, a čitave godine bićemo deo kulturnih i sportskih manifestacija širom Srbije, organizovaćemo Olimpijski dan i tradicionalne trke u mestima iz kojih potiču naši prvi olimpijci, a sa projektom „EkOlimpijada” obićićemo veliki broj mesta u Srbiji, sa željom da građanima približimo olimpijske ideje i vrednosti...

U ime Vlade Srbije rođendan OKS-u čestitala je ministar omladine i sporta

Snežana Samardžić-Marković:

– Zajednički rad koji smo započeli 2009. godine, kako bi srpskom sportu pripalo mesto koje zaslužuje - sam vrh svetskog sporta, nastavićemo i u 2010. Želimo da Olimpijski komitet bude jedan od stubova i kruna srpskog sporta, jer zavija vrhunski sport, ali i amaterizam čime doprinosi ono čemu stremimo, a to je stvaranje zdrave nacije.

(/slika2)Snežana Samardžić-Marković je poželela našim sportistima da u Vankuveru daju sve od sebe i da je to sve što se od njih traži, a ovim željama pridružio se i ambasador Kanade u Beogradu Džon Artur Morison, dodavši:

– Svi Kanađani su ponosni i srećni što će na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru učestvovati 80 zemalja i 5.500 sportista i njihovih pratilaca, oko 80 emitera i 10.000 predstavnika medija koji će prenositi Igre širom sveta. Kanada je oličenje olimpijskih ideala, jer prima ljude iz celog sveta i pruža im priliku da iskoriste mogućnosti koje im nudi...

Naša najuspešnija olimpijka Jasna Šekarić, predala je zastavu koju je nosila na otvaranju Igara Pekingu predala predsedniku OKS, a on ju je uručio skijašici Jeleni Lolović, koja će biti naš zastavnik u Vankuveru. Zatim su najstariji i najmlađi olimpijac maratonac Franjo Mihalić i veslač Nikola Simović pustili u rad novi portal OKS, a posle sečenja rođendanske tore i nazdravljanja uz šampanjac naši olimpijci, gosti i čelnici OKS zajedno su pozirali fotoreporterima...

Ž. B.

----------------------------------------------------------------------

Povodom jubileja Olimpijskog komiteta Srbije Vladu Divcu čestitku je uputio predsednik MOK Žak Rog:

„Dragi prijatelji, veliko mi je zadovoljstvo i čast da u ime Međunarodnog olimpijskog komiteta prenesem svoje čestitke i najbolje želje celoj sportskoj zajednici Srbije povodom stogodišnjice Olimpijskog komiteta Srbije.

Stogodišnjica postojanja je dostignuće koje zaslužuje priznanje olimpijskog pokreta. Od osnivanja 1910. godine i zvaničnog prepoznavanja od strane olimpijskog pokreta dve godine kasnije, Olimpijski komitet Srbije je bio jedan od najaktivnijih članova našeg pokreta i postao je efikasan i pouzdan partner, ne samo kroz MOK, već i za celu olimpijsku porodicu. Olimpijski komitet Srbije je nastojao da razvije sport, a promocija vrednosti i ideala sporta tokom godina je bila ogromna i visoko cenjena.

Od prvog pojavljivanja na Olimpijskim igrama 1912. godine u Stokholmu, srpski olimpijski pokret je prikazivao da fizičko vaspitanje i sport igraju važnu ulogu u zemlji, kao i svuda u svetu. Ovo je dovelo do odličnih rezultata, kako na Olimpijskim igrama, tako i na svetskim i kontinentalnim šampionatima. Kroz svoje nastupe, srpski sportisti su izuzetno doprineli promociji sporta na svim nivoima, a takođe inspirišu mnoge mlade ljude da se bave fizičkim aktivnostima i da teže savršenstvu upražnjavanjem sporta kroz poštovanje i prijateljstvo. I ja sam ubeđen da će sportisti koji će učestvovati u Vankuveru na Zimskim olimpijskim igrama 2010. ostvariti jednake rezultate. Srećno svima njima!

Hteo bih da zahvalim Olimpijskom komitetu Srbije, predsedniku Vladu Divcu, kao i svima koji su uložili svoje vreme i energiju u razvoj sporta i fizičke aktivnosti za veliki broj ljudi. Dozvolite mi da iskoristim ovu priliku da posvetim pažnju počasnom članu MOK, mom kolegi Borislavu Stankoviću, koji je više od 50 godina koristio svoja čvrsta uverenja kako bi služio svojoj zemlji i olimpijskom pokretu, prvo kao sportista, a onda i kao sportski lider”...

-----------------------------------------------------------

Misija Srbije za Igre u Vankuveru

Na Zimskim olimpijskim igrama u Vankuveru (12 – 28. februar) Srbiju će predstavljati desetoro sportista u četiri sporta, a naša olimpijska misija imaće ukupno 20 članova.

ALPSKO SKIJANjE: Jelena Lolović, Nevena Ignjatović, Marija Trmčić; treneri Miha Malus Duško Šipetić, Anja Kalan.

NORDISKO SKIJANjE:  Belma Šmrković, Amar Garibović; trener Murat Garibović.

BOB: Vuk Rađenović, Slobodan Matijević, Igor Šarčević, Miloš Savić; trener: Boris Stojnić.

BIJATLON: Milanko Petrović; trener: Tihomir Milosavljević.

RUKOVODSTVO: šef misije Branislav Jevtić, sekretar Marina Leković, fizioterapeut Ninoslav Cvetanović, lekar dr Goran Vasić.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.