Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Gasna konekcija Srbije i Bugarske

Gasna konekcija Srbije i Bugarske

BRISEL – Ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić i ministar za ekonomiju, energetiku i turizam Bugarske Trajčo Trajkov potpisali su danas u Briselu ugovor o izgradnji gasne interkonekcije između ove dve države.

Škundrić je, na konferenciji za novinare, ocenio da je uspostavljanje gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske od velikog značaja za obe države.

Ovaj sporazum predstavlja deo nacionalnog plana gasifikacije Srbije i deo naših namera da kroz gasne interkonekcije sa susednim zemljama postanemo ozbiljno čvorište priridnog gasa, naglasio je Škundrić.

Ovo je dobar posao, dodao je on, jer predstavlja suštinsku integraciju Zapadnog balkana u energetski sistem Evrope i Srbiju još više približava članstvu u Evropskoj uniji (EU).

Škundrić se zahvalio predstavnicima Evropske komisije, koji su prisustvovali potpisivanju ugovora, jer će finansijski podržati izgradnju gasne konekcije između Srbije i Bugarske.

Radi se o izgradnji 180 kilometra gasovoda, koji će koštati između 100 i 120 miliona evra, objasnio je on.

Upitan koji će gas ići tim gasovodom, Škundrić je naglasio da u ovom trenutku sav raspoloživi gas dolazi iz Ruske federacije i da će, najverovatnije, najveće količine i u ubuduće dolaziti iz Rusije.

Sistem će, dodao je Škundrić, omogućiti da se racionalno koriste svi raspoloživi resursi u regionu.

Trajkov je podsetio da je ovo treći ugovor koji Bugarska potpisuje o izgradnji gasne konekcije, jer je to već učinila sa Grčkom i Rumunijom.

Prema njegovim rečima, ukoliko se ovakav dogovor postigne i sa Turskom, uspostaviće se funkcionalno tržište gasa i obezbediti diversifikacija izvora.

Trajkov je rekao da će se na taj način obezbediti stabilno snabdevanje korisnika prirodnim gasom i izgraditi moderna infrastruktura.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.