Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ja sam čovek bez kuće

Ja sam čovek bez kuće
Ерик Бардон

Erika Bardona smatraju jednim od pionira britanskog rokenrola. Osnivač je kultnih "Enimalsa", a kasnije i grupe "War". Autor je nekih od najpopularnijih pesama u istoriji muzike, poput "House of the Rising Sun", "Don`t let me be Misunderstood" ili "We gotta Get out of this Place". Ovaj nekadašnji student umetnosti, koji već decenijama živi u SAD, družio se sa Džimijem Hendriksom, isprobao sve moguće opijate, a danas kaže da je tada mislio da neće doživeti tridesetu.

Ovaj šezdesetpetogodišnjak je u januaru objavio novi album "Soul of a Man", koji se sastoji od obrada bluz standarda. Trenutno se nalazi na turneji u okviru koje sutra sa svojim novim "Enimalsima" dolazi u Beograd. O tome šta svi oni koji dođu u Dom sindikata mogu da očekuju, za "Politiku" priča Erik Bardon:

– Imamo novi album, koji je nedavno izašao, tako da ćemo svirati pesme sa tog albuma, ali će tu biti i klasika "Enimalsa". Imam novi bend, tako da još uvek istražujemo nove aranžmane i nove pristupe pesmama.

• Pomenuli ste album "Soul of a Man" koji je dobio sjajne kritike. Da li Vam je to i dalje važno posle 40 godina bavljenja muzikom?

– Pa, da. Uvek je lepo kada ljudi govore dobre stvari o tebi. Ali, uvek je problem što to moramo da opravdamo i dokažemo i da budemo još bolji na sledećem albumu. To je uvek izazov. Ali, i album izdat pre poslednjeg takođe je dobio sjajne kritike. Zato napokon osećam kao da sam na pravom putu posle godina provedenih van studija. Klonio sam se studija i zato što nisam razumeo tehnologiju. Nije mi se sviđalo da mi neko naređuje da kupim kompjuter. Ali, tek sada shvatam koliko je korisan.

• Ovaj album ste posvetili Nju Orleansu. Zašto?

– Zato što mislim da se tamo desila prava tragedija. Tu ne mislim samo na poplave, već i na posledice uragana "Katrina". To se više ne nalazi na naslovnim stranama, ali sada je verovatno još opasnije i ja uopšte ne znam da li ću se ikada vratiti tamo. Slična osećanja imam i o Londonu, Parizu. Volim da čuvam sećanja koje imam još iz šezdesetih kada sam bio klinac. Danas kroz te gradove prolazim samo kad imamo nastupe. A i bilo bi opasno po mene da odem u Luizijanu, jer imam problema sa plućima, pa moram da budem oprezan.

• Na novom albumu sve pesme su u bluz maniru. Otkud tolika fascinacija bluzom?

– Zato što je oduvek u mom životu, još od vremena kada sam bio dečak. Zaista verujem da muzika, naročito bluz, može da deluje lekovito. Bluz je uvek bio na raskrsnici i nastao je u crkvama. Tako da ću na bluz uvek gledati, ne smem da kažem kao na religiju, ali kao na nešto što ima neki religiozni kontekst.

• Ali, šta je sa rokenrolom? U jednoj pesmi kažete: "Nema života bez rokenrola"!?

– Pa, bluz je glavni element rokenrola. Mada je sve to, u stvari, deo džeza. Džez treba posmatrati kao model moderne muzike. Bluz, pank, rep – sve su to izdanci iz istog centra.

• Da li biste danas mogli da zamislite život bez muzike?

– Ne, mislim da ne bih mogao!

• Kakva Vas danas sećanja vezuju za početke rada sa grupom "Enimals"?

– Ne viđam više nekadašnje kolege. Doduše, ponekad ih sretnem na sudu. Imao sam dosta vremena da pišem i mislim o tom vremenu. Takozvana britanska invazija na SAD oduzela mi je slobodu. Živeo sam u jednom divnom svetu slobode kao student umetnosti. Svake godine sam išao u Pariz da kupujem džez ploče. I tu sam upoznao svoje prve prijatelje – Afroamerikance, zaluđenike za bluz i džez. Oni su živeli u Parizu, zato što su u Americi imali problema sa drogom, ili nečim drugim. Svoje prvo iskustvo onoga kako će mi biti u Americi imao sam u Parizu sa 17, 18 godina. Za mene je to bio kutak Amerike koji zapravo nije u SAD, već u stranoj zemlji.

• Pošto ste rođeni u Engleskoj, a već decenijama živite u SAD – da li se osećate kao Englez ili Amerikanac?

– Ja sam čovek bez svoje zemlje. Eto, to sam ja.

• Nikada niste imali nimalo lepe reči za muzičku industriju. Da li se osećate kao deo te industrije?

– Pa, nikada nije bila dobra prema meni. Ali, u stvari da li je bilo koja industrija dobra prema bilo kome? Tako da ne možeš da se žališ, mada bi trebalo. Normalne industrije imaju sindikate, sindikalna prava, penzione programe, a muzičari nemaju, ja nemam! A radio sam mnogo.

• Nedavno ste izjavili da nikada niste očekivali da će Vaše pesme trajati. Pa, da li ste iznenađeni što toliko mnogo ljudi danas sluša vašu muziku?

– O, da. Svako veče se iznenađujem. Pre neko veče smo doputovali u Stokholm i ja sam otišao na spavanje. Leto je, a znam kako slatke letnje noći mogu da budu, pa sam mislio da se niko neće pojaviti na koncertu. Probudili su me i odvukli do koncertne dvorane onako u polusnu i čuo sam ljute uzvike gomile ljudi, kao da smo na fudbalskom stadionu i rekao sam sebi: "Čoveče, pa ovde ima ljudi. Neverovatno!". Mesto je bilo ispunjeno do poslednjeg mesta i imali smo sjajan šou.

• Nadam se da ćete isti takav koncert imati i u Beogradu. Kakvi su Vaši planovi posle ove turneje, šta je sledeće?

– Radimo na novom albumu. Iako stalno pričam o tome, nadam se da ću se konačno sada "smilovati" da uradim video-spotove. Nastaviću da pišem i slikam. Ali, imam problem – ne znam o čemu danas da pišem. Zar iko želi da čuje stihove: "Kraj sveta je večeras" uz rokenrol ili bluz melodiju. Šta da radim – da pišem o Bliskom istoku?! Ne znam šta da kažem, a da pri tom ne zvučim kao ljutiti starac. "Kul" je biti ljut i mlad, ali niko ne želi da čuje besnog starca. Ali, između pisanja pesama pokušavam da uživam u životu. Svakako ću uložiti napor da se izrazim i nadajmo se da neću postati isuviše mračan.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.