Subota, 11.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nagrade Festivala monodrame i pantomime

Nagrade Festivala monodrame i pantomime

BEOGRAD - Mađarski glumac Peter Šerer, koji je za predstavu „Klamov rat” dobio Zlatnu kolajnu „Maja Dimitrijević” na 35. Festivalu monodrame i pantomime, „izdvojio se u oštroj konkurenciji svojom interaktivnom igrom u kojoj je publika bila deo predstave”.

To se navodi u obrazloženju stručnog žirija čiji je predsednik bila dramaturg Ivana Dimić, a članovi glumica Branka Pujić i reditelj Petar Zec. „Žiri je jednoglasan u utisku da je Šerer napravio izuzetnu kreaciju otkrivajući mračne dubine ljudske duše. Ispoljio je vulkanski temperament, rafinirani glumački nerv, izuzetnu koncentraciju i raskošan dar”, ističe se u obrazloženju.

Njegova predstava je urađena kao ispovest profesora Klama „o školskom bojnom polju, direktno iz dubine rova”.

Zlatna kolajna za pantomimu jednoglasno je dodeljena Ani Pepine i Paulu Čimpojeruu iz Bukurešta za predstavu „Nas dvoje" .

„Jezikom pokreta glumci su uspeli da ispričaju očaravajuću poetsku parabolu o večnoj temi ljubavnih odnosa, služeći se ne samo zanatskom veštinom, već i tananim lirskim sredstvima. Ovo dvoje umetnika pokazali su zavidno umeće u dočaravanju scenske iluzije”, ocenio je stručni žiri.

Žiri publike, u sastavu - predsednica Radica Komazec i članovi Marija Tošković-Radojičić, Slavica Štrljić, Mihajlo Dašić i Milan Ilijin, doneo je jednoglasnu odluku da nagradu publike zaslužuje Suzana Petričević za predstavu „Poslednja šansa”. „Posle četiri večeri izuzetnih ostvarenja, žiri je imao težak, ali prijatan zadatak da u svoje i u ime publike donese odluku o samo jednom dobitniku nagrade. Svojim senzibilitetom i zrelošću glumica Suzana Petričević je zanimljiv tekst Mirjane Bobić-Mojsilović dovela gotovo do savršenstva, što je dokazao čest i gromoglasan aplauz publike”, navodi se u obrazloženju.

Svečanim proglašenjem i uručenjem nagrada kasno sinoć na sceni pozorišta „Pinokio” u Zemunu završen je 35. Festival monodrame i pantomime, na kome je od 1. jula u takmičarskom programu učestvovalo 11 predstava iz deset zemalja.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.