Utorak, 30.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Karmina burana” u Sava centru

„Karmina burana” u Sava centru
Детаљи из „Кармина Буране” (фото из архиве СНП)

Novi Sad - Srpsko narodno pozorište (SNP) u Novom Sadu izvešće 2. decembra u Velikoj sali Sava centra u Beogradu muzičko scensku kantatu Karla Orfa „Karmina Burana”. U ovom spektaklu, u režiji Sonje Vukićević, pod dirigenstkom palicom Željke Milanović, učestvuju solisti, hor, orkestar i balet naše najstarije teatarske kuće, a na sceni će se pojaviti preko stotinu učesnika!

Najčuvenije Orfovo delo nosi podnaslov „Profane pesme za soliste i hor uz pratnju instrumenata i magijskih slika”, a umetnik je tekst našao u istoimenoj srednjovekovnoj zbirci (13. vek) iz manastira Benediktbojern, u kojoj su sabrane pesme školaraca lutalica, dokonih studenata i pevača, sa sočnim i često pikantnim stihovima.

- Naša „Karmina Burana” oda je životu, ljubavi i običnim ljudima, kao i njihovim svakodnevnim srećama i nesrećama. Želeli smo da pokažemo da su žene i muškarci prelepa bića. Zato su kostimi i šminka u stilu ekstravagantnog Galijana, zato nema mesta tuzi i ozbiljnim tonovima, kako je ova kantata u popularnoj kulturi češće prikazivana - kaže rediteljka Vukićević, koja predstavu potpisuje i kao koreograf hora.

Ključni akteri su solisti opere Snažana Savičić, Igor Ksionžik, Vasa Stajkić i Nebojša Šogorović. Međutim, ono što „Karminu Buranu” SNP-a zaista čini drugačijim, donoseći joj epitet istinskog spektakla, jeste činjenica da je rediteljka Vukićević povukla hrabar potez i pozvala hor da igra (nastup je do sada najčešće bio statičan).

- Bilo je veoma zastrašujuće kada sam shvatila da treba da radim sa 84 člana hora, ali sam uz pomoć njih, dirigentkinje Željke Milanović i ostalih članova ekipe, puno naučila. Ovo iskustvo je jako dragoceno i čini me smelijom za neka nova dela - ističe Sonja Vukićević.

Upravnik SNP-a Aleksandar Milosavljević objašnjava da pri scenskom izvodenju „Karmine Burane”, pesme hora ili solista (sopran, tenor i bariton), kao i instrumentalni stavovi između njih, dobijaju scensko tumačenje kroz igru na pozornici. Zbog toga je ovo neobično, drugačije i provokativnije izvođenje, ali koje ne ugrožava suštinu dela.

On ističe da je reperoar SNP-a sastavljen u skladu sa velikim jublejom ove teatarske kuće, koja sledeće godine obeležava 150 godina postojanja. Na Dan SNP-a, 28. marta 2011. godine, biće izvedena premijera opere „Pikova dama” Petra Iljiča Čajkovskog, koja će odmah potom biti predstavljena i beogradskoj publici, 31. marta u Sava centru.

- Na premijeri će biti prisutni i direktori više internacionalnih menadžerskih agencija koje se bave organizovanjem gostovanja operskih kuća u Evropi, Kanadi i Japanu. Planirali smo da Opera SNP-a sa ovom predstavom gostuje i na sceni Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu - kaže Milosavljević.

SNP za jubijalrnu godinu planira i premijeru opere „Mileva Ajnštajn”, kompozitorke Aleksandre Vrebalov, čiji su delovi već izvedeni u Njujorku.

M. Mijušković

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.