Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srpski aforizmi oduševili Bečlije

Srpski aforizmi oduševili Bečlije

BEČ – U organizaciji Srpskog kulturnog foruma (SKF), u Beču je održano veče srpskih aforizama i satire, koje je ujedno bilo i prva prezentacija članova Beogradskog aforističarskog kruga u glavnom gradu Austrije.

Publici u Beču predstavili su se sinoć istaknuti članovi Beogradskog aforističarskog kruga Aleksandar Baljak, Dragutin Minić Karlo, Bojan Ljubenović i Aleksandar Čotrić.

Aforističari iz Srbije čitali su svoje aforizme bečkoj publici, koja se smejala do suza, kratkim, ali oštrim opisima, naše svakodnevnice, političke scene, kao i drugih oblasti sveta koji nas okružuje.

Aforizmi ovih autora na nemačkom jeziku objavljeni su u antologijama aforizama u Nemačkoj 1989. godine i u Austriji 1994, dok su Čotrićevi aforizmi objavljeni i u bečkom književnom časopisu „Podium”.

Pozdravljajući prisutne, predsednik SKF Dragan Mišković naglasio je da ova institucija nastavlja prezentacije kvalitetnih i novih sadržaja u Beču, ovoga puta predstavljajući srpske aforizme.

Veče aforizama počelo je predstavljanjem knjige „Mali bukvar za veliku decu”, prvu srpsku knjigu aforizama koja je objavljena u Beču 1792.godine, a napisao ju je Mihailo Maksimović. Reprint ove knjige objavio je pre dve godine beogradski „Službeni glasnik”.

Gosti iz Beograda ocenili su da je ova knjiga, koja je sada, nakon 219 godina, prvi put predstavljena u Beču, „mala knjiga, ali od velikog značaja”. Ta knjiga, kako su konstatovali, imala je veliki uticaj na srpski aforizam.

Kada je reč o budućnosti aforizama, Baljak je naglasio da je glavna tema ljudska glupost i da zbog toga ne treba brinuti za budućnost.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.