Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dupliranje fotelja

Agencija za energetsku efikasnost obrazovana je kao posebna organizacija za obavljanje stručnih poslova na unapređenju uslova i mera za racionalnu upotrebu i štednju energije i energenata.

Iako je rad Agencije za energetsku efikasnost dobro zamišljen, u praksi se pokazao kao nefunkcionalan. U tom smislu, Agenciju bi trebalo ili kadrovski i finansijski ojačati i postaviti im precizne i jasne obaveze za čije ispunjavanje će snositi punu odgovornost, baš kao i Ministarstvo energetike, ili je jednostavno pripojiti resornom ministarstvu, budući da se i onako njihova aktivnost uklapa u aktivnosti Ministarstva.

Ideja formiranja Agencije za energetsku efikasnost bila je da okupi vrhunske profesionalce, koji bi bili u stanju da unaprede ovu u Srbiji pomalo skrajnutu oblast. Naravno, pretpostavka je bila da će ova agencija, kroz svoj rad i projekte, pre svega, davati stručnu pomoć Ministarstvu energetike, koje je zakonom obavezno da vodi i sprovodi energetsku politiku Srbije i izvršava obaveza prema međunarodnoj zajednici.

Nerazgraničavanje obaveza i aktivnosti ponekad, međutim, dovodi do preklapanja rada na istim aktivnostima. Pri tom, Ministarstvo energetike ima jasne, zakonom, ali i od strane EU jasno definisane rokove i obaveze. Nedostatak dobro plaćenih i odgovornih profesionalaca, a sada i mali broj zaposlenih, doveli su Agenciju u situaciju da se od njih ne može očekivati ozbiljnija stručna pomoć, napominje Milan Budimir, zadužen za odnose s javnošću u Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku.

Agencija za energetiku je osnovana Zakonom o energetici kao regulatorno telo s nadležnostima u sektorima električne energije, gasa, nafte, naftnih derivata i toplotne energije. Cilj Agencije je da se politika formiranja cena energenata i energije pomeri iz domena politike kako bi cene bile što konkurentnije, kaže Budimir.

Agencija je samostalna i nezavisna od bilo kog državnog organa, energetskih subjekata i korisnika njihovih proizvoda i usluga, a zadaci su nadzor nad tržištem energije, regulacija cena, izdavanje licenci za obavljanje energetskih delatnosti.

– Novim zakonom umnogome smo ojačali ulogu Agencije u skladu s trendovima u energetskom zakonodavstvu u svetu. Ni u Evropi se danas veliki broj država ne može pohvaliti da ima nezavisnog regulatora koji reguliše energetsko tržište i koji ima sve potrebne nadležnosti prenesene od vlade – kaže Budimir.

Agencija za rudarstvo, koja se nalazi u Ministarstvu za životnu sredinu i prostorno planiranje, za koju je iz budžeta predviđeno izdvajanje oko 668.000 dinara, tek treba da zaživi.

J. Petrović

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.