Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ništa bez entuzijazma

Ništa bez entuzijazma
Александра Ковач (Фото М. Надаждин)

Retko ko se neće složiti sa konstatacijom da je Aleksandra Kovač ličnost koja je obeležila 2006. godinu. Ova pevačica, kompozitor, aranžer i producent prva je Srpkinja koja je ovenčana prestižnom MTV nagradom, a objavila je i prvo solo izdanje "Med i mleko", po mnogima jedan od albuma godine.
Kovačeva, koja se probila na ovdašnju muzičku scenu sredinom devedesetih, sa sestrom Kristinom kao deo dua K2, proteklih osam godina veoma uspešno radi u tandemu sa Romanom Goršekom, basistom beogradskog sastava "Plejboj". Kaže da je timski igrač i zahvalna je što pored sebe ima kreativnog muzičara i producenta Goršeka. Zato i smatra da tim koji pobeđuje ne treba menjati.

Muzici uvek pristupa sa entuzijazmom i željom da stvori nešto posebno. Ističe da je emotivna i ambiciozna i da su joj, tokom 20 godina, koliko se profesionalno bavi muzikom, emocije glavni saveznik. Radila je i primenjenu muziku za koju je nagrađivana. Pisanje za pozorište je, priznaje, poseban užitak, a i film smatra velikim izazovom.

Aleksandra Kovač će sa svojim bendom zabavljati Beograđane u novogodišnjoj noći i to od 22 do 22.30 časova. Na pitanje šta mogu da očekuju svi oni koji dođu ispred Doma narodne skupštine da dočekaju 2007. godinu, Kovačeva za "Politiku" kaže:

– To će biti vatreno krštenje mog novog benda i početak naših koncertnih aktivnosti. Ljudi će imati priliku da čuju pesme sa mog novog albuma, poneku stvar sa maksi singla "You and me" i jedan veliki hit grupe K2 u novoj verziji!

· Prošla su dva meseca od kada ste postali laureat MTV-ja. Da li su Vam se konačno slegli utisci i kakva Vas danas sećanja vezuju za to veče?

– Ostaće mi u sećanju veliko uzbuđenje i radost. Nadam se da sam dostojno predstavila sve ljude koji su mi svojim glasovima ukazali poverenje i omogućili mi da ostvarim jedan od svojih snova. Zahvalna sam im na tome. Oduševila me je profesionalnost i ljubaznost svih ljudi u MTV produkciji i organizacija koja je bila tačna u minut. Svi su nasmejani, nigde nema nervoze i divno je biti deo tog sistema. Ovo je bio prvi put u istoriji MTV-ja da neko iz Srbije bude nominovan i da dobije MTV globus. Roman i ja smo hteli da pokažemo celom svetu gde je Beograd i šta može da pruži u muzičkom biznisu. Da nas svet vidi i u nekom drugom svetlu.

· Kako ste se osećali kada ste izašli na binu da primite priznanje?

– Bila sam presrećna. To mi je bio još jedan od dokaza da se trud, rad i ogromna ljubav prema muzici isplate i da Romanov i moj trnovit put i borba za kvalitet u srpskoj muzici imaju smisla.

· Da li ste uspeli da se upoznate sa nekom od zvezda koje su bile u Kopenhagenu te večeri?

– Imala sam priliku da upoznam Didija i da sa njim provedem nekoliko minuta u prijatnom razgovoru. Poklonila sam mu svoj album "Med i mleko". Bili smo smešteni u hotelu gde i većina izvođača, tako da smo svaki dan pričali sa mnogim muzičarima i menadžerima, razmenjivali ideje i utiske. Bila sam gost "Juliette Lewis& The Licks" na lajv strimu MTV vebsajta koji je išao uporedo sa dodelom. Čak sam otpevala nekoliko pesama sa njom i njenim bendom, a onda sam saznala da je to pratilo 70 miliona ljudi preko interneta. Imala sam tremu, ali je sve ispalo super!

· Iako ste i ranije imali kontakte sa vodećim menadžerima i diskografskim kućama, koliki značaj za muzičku karijeru u svetu ima MTV nagrada?

– Mislim da MTV nagrada otvara vrata u mnogim muzičkim kompanijama. Nakon ove nagrade, počela sam da dobijam mnoštvo pesama iz celog sveta od vrhunskih kompozitora koji žele da sarađuju sa mnom, kao i pozive izdavača iz Švedske i Španije, sa kojima sam već radila, da nastavimo saradnju. Jedino mi je i dalje nemoguće, i pored mog dugogodišnjeg uspešnog rada na tlu bivše Jugoslavije i činjenice da se moje pesme vrte po svim stanicama širom regiona, da izdam album u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni...

· Kada ste 2001. godine objavili maksi singl "You and me", to je trebalo da posluži kao uvod u Vaš prvi samostalni album, međutim, domaći izdavači, kako ste tada rekli, nisu bili zainteresovani za to. Šta se promenilo, pa ste ove godine uspeli da objavite album "Med i mleko"?

– Nije se mnogo promenilo. Ali, Roman i ja imamo više snage da se borimo. Sve što smo radili, od izrade albuma, preko video spotova do dizajna, delo je mladih i talentovanih ljudi koji su rođeni i žive ovde i daju svoj maksimum kako bi uradili nešto dobro. Verujem u te ljude i oni mogu da promene mnogo toga u Srbiji ako im neko da šansu. Posebno mi je drago što sam pokrenula interesovanje za drugačiju muziku.

· Prvi ste koji ste promovisali R&B na ovim prostorima, iako je u svetu to godinama najpopularniji žanr. Da li se slažete sa mišljenjem mnogih da ste izvođače u Srbiji "zarazili" "crnačkom muzikom"?

– Tina i ja smo devedesetih radile ono što smo najviše volele i divno je što mi se sada javljaju mladi ljudi koji su tada bili klinci, i odrasli su na muzici K2. Sada slušaju "Med i mleko". Zbog nedostatka finansijske i moralne podrške nema mladih bendova koji prate svetsku muzičku scenu, nema izvođača koji bi se ohrabrili da urade nešto drugačije. A ima talenata! Ti ljudi su razočarani i treba im pružiti priliku. Roman i ja smo uspeli da dokažemo da popularna muzika može da se radi po svetskim standardima i kod nas.

· Obeležili ste proteklu godinu. Imali ste odličan album, dobili ste MTV nagradu, bili prisutni u medijima... Kako gledate na godinu koja je za nama?

– Kao jednu od najtežih, ali i najboljih u mom životu.

· Planovi u 2007. godini...

– Želim da sviram i pevam. I to preporučujem svim dobrim ljudima. Biće nasmejani i srećni.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.