Ništa bez entuzijazma
Retko ko se neće složiti sa konstatacijom da je Aleksandra Kovač ličnost koja je obeležila 2006. godinu. Ova pevačica, kompozitor, aranžer i producent prva je Srpkinja koja je ovenčana prestižnom MTV nagradom, a objavila je i prvo solo izdanje "Med i mleko", po mnogima jedan od albuma godine.
Kovačeva, koja se probila na ovdašnju muzičku scenu sredinom devedesetih, sa sestrom Kristinom kao deo dua K2, proteklih osam godina veoma uspešno radi u tandemu sa Romanom Goršekom, basistom beogradskog sastava "Plejboj". Kaže da je timski igrač i zahvalna je što pored sebe ima kreativnog muzičara i producenta Goršeka. Zato i smatra da tim koji pobeđuje ne treba menjati.
Muzici uvek pristupa sa entuzijazmom i željom da stvori nešto posebno. Ističe da je emotivna i ambiciozna i da su joj, tokom 20 godina, koliko se profesionalno bavi muzikom, emocije glavni saveznik. Radila je i primenjenu muziku za koju je nagrađivana. Pisanje za pozorište je, priznaje, poseban užitak, a i film smatra velikim izazovom.
Aleksandra Kovač će sa svojim bendom zabavljati Beograđane u novogodišnjoj noći i to od 22 do 22.30 časova. Na pitanje šta mogu da očekuju svi oni koji dođu ispred Doma narodne skupštine da dočekaju 2007. godinu, Kovačeva za "Politiku" kaže:
– To će biti vatreno krštenje mog novog benda i početak naših koncertnih aktivnosti. Ljudi će imati priliku da čuju pesme sa mog novog albuma, poneku stvar sa maksi singla "You and me" i jedan veliki hit grupe K2 u novoj verziji!
· Prošla su dva meseca od kada ste postali laureat MTV-ja. Da li su Vam se konačno slegli utisci i kakva Vas danas sećanja vezuju za to veče?
– Ostaće mi u sećanju veliko uzbuđenje i radost. Nadam se da sam dostojno predstavila sve ljude koji su mi svojim glasovima ukazali poverenje i omogućili mi da ostvarim jedan od svojih snova. Zahvalna sam im na tome. Oduševila me je profesionalnost i ljubaznost svih ljudi u MTV produkciji i organizacija koja je bila tačna u minut. Svi su nasmejani, nigde nema nervoze i divno je biti deo tog sistema. Ovo je bio prvi put u istoriji MTV-ja da neko iz Srbije bude nominovan i da dobije MTV globus. Roman i ja smo hteli da pokažemo celom svetu gde je Beograd i šta može da pruži u muzičkom biznisu. Da nas svet vidi i u nekom drugom svetlu.
· Kako ste se osećali kada ste izašli na binu da primite priznanje?
– Bila sam presrećna. To mi je bio još jedan od dokaza da se trud, rad i ogromna ljubav prema muzici isplate i da Romanov i moj trnovit put i borba za kvalitet u srpskoj muzici imaju smisla.
· Da li ste uspeli da se upoznate sa nekom od zvezda koje su bile u Kopenhagenu te večeri?
– Imala sam priliku da upoznam Didija i da sa njim provedem nekoliko minuta u prijatnom razgovoru. Poklonila sam mu svoj album "Med i mleko". Bili smo smešteni u hotelu gde i većina izvođača, tako da smo svaki dan pričali sa mnogim muzičarima i menadžerima, razmenjivali ideje i utiske. Bila sam gost "Juliette Lewis& The Licks" na lajv strimu MTV vebsajta koji je išao uporedo sa dodelom. Čak sam otpevala nekoliko pesama sa njom i njenim bendom, a onda sam saznala da je to pratilo 70 miliona ljudi preko interneta. Imala sam tremu, ali je sve ispalo super!
· Iako ste i ranije imali kontakte sa vodećim menadžerima i diskografskim kućama, koliki značaj za muzičku karijeru u svetu ima MTV nagrada?
– Mislim da MTV nagrada otvara vrata u mnogim muzičkim kompanijama. Nakon ove nagrade, počela sam da dobijam mnoštvo pesama iz celog sveta od vrhunskih kompozitora koji žele da sarađuju sa mnom, kao i pozive izdavača iz Švedske i Španije, sa kojima sam već radila, da nastavimo saradnju. Jedino mi je i dalje nemoguće, i pored mog dugogodišnjeg uspešnog rada na tlu bivše Jugoslavije i činjenice da se moje pesme vrte po svim stanicama širom regiona, da izdam album u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni...
· Kada ste 2001. godine objavili maksi singl "You and me", to je trebalo da posluži kao uvod u Vaš prvi samostalni album, međutim, domaći izdavači, kako ste tada rekli, nisu bili zainteresovani za to. Šta se promenilo, pa ste ove godine uspeli da objavite album "Med i mleko"?
– Nije se mnogo promenilo. Ali, Roman i ja imamo više snage da se borimo. Sve što smo radili, od izrade albuma, preko video spotova do dizajna, delo je mladih i talentovanih ljudi koji su rođeni i žive ovde i daju svoj maksimum kako bi uradili nešto dobro. Verujem u te ljude i oni mogu da promene mnogo toga u Srbiji ako im neko da šansu. Posebno mi je drago što sam pokrenula interesovanje za drugačiju muziku.
· Prvi ste koji ste promovisali R&B na ovim prostorima, iako je u svetu to godinama najpopularniji žanr. Da li se slažete sa mišljenjem mnogih da ste izvođače u Srbiji "zarazili" "crnačkom muzikom"?
– Tina i ja smo devedesetih radile ono što smo najviše volele i divno je što mi se sada javljaju mladi ljudi koji su tada bili klinci, i odrasli su na muzici K2. Sada slušaju "Med i mleko". Zbog nedostatka finansijske i moralne podrške nema mladih bendova koji prate svetsku muzičku scenu, nema izvođača koji bi se ohrabrili da urade nešto drugačije. A ima talenata! Ti ljudi su razočarani i treba im pružiti priliku. Roman i ja smo uspeli da dokažemo da popularna muzika može da se radi po svetskim standardima i kod nas.
· Obeležili ste proteklu godinu. Imali ste odličan album, dobili ste MTV nagradu, bili prisutni u medijima... Kako gledate na godinu koja je za nama?
– Kao jednu od najtežih, ali i najboljih u mom životu.
· Planovi u 2007. godini...
– Želim da sviram i pevam. I to preporučujem svim dobrim ljudima. Biće nasmejani i srećni.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


