Objavljena knjiga „Kroz stari Beograd”
Izdavačka kuća „Službeni glasnik“ u svojoj renomiranoj ediciji „Istorija“ objavila je knjigu Dimitrija C. Đorđevića „Kroz stari Beograd“,koju je priredio Milorad Jovanović.
U „Glasnikovoj“ knjižari o ovom delu govorili su Milorad Jovanović i urednik izdanja Boško Mijatović.Dimitrije C. Đorđević (1861–1941), praunuk Čolak-Ante Simeunovića, učesnika Prvog srpskog ustanka i vojvode Kruševačke nahije, bio je vojni i civilni telegrafista, službenik osiguranja, plodni publicista naklonjen istorijskim temama, dugogodišnji saradnik „Politike“, pevač u najboljim horovima, sportista, boem, prijatelj mnogih umetnika.
Jovanović je proučavao spise Dimitrija C. Đorđevića, koji su posle Drugog svetskog rata bili darovani PTT Muzeju, a kako kaže, neki su bili poklon i od Katarine Marić, sestre Dimitrija C. Đorđevića i majke Ljubice Marić.
Ova bogato ilustrovana hronika sadrži priče o Beogradu, ljudima i društvenim zbivanjima iz druge polovine 19. i s početka 20. veka, koje jeDimitrije C. Đorđević pisao sa sentimentom i objavljivao uglavnom u „Politici“, a priređivač ističe i obilje zanimljivih anegdota.
– Nema sumnje da je dobro poznavao život u Beogradu, jer se bavio raznim poslovima, putovao je mnogo kao agent osiguravajućeg društva, a bio je i posmatrač oštrog oka. Zanimljivo je da je Đorđević bio jedini telegrafista koji je mogao da radi simultano na dva telegrafa, što je i prikazao na Svetskoj izložbi u Parizu. Iz njegovih spisa o Beogradu saznajemo kada su uvedeni prvi telegraf i telefon, prvo električno osvetljenje, prvi konjski, a zatim električni tramvaj, kako su izgledale periferija, okolina Slavije, ulice Brankova, Karađorđeva, ko je i kada izgradio određene zgrade. Saznajemo, takođe, i kako je zidan hotel Moskva, sve o starim kafanama, kafedžijama, boemima, sportu Beograda – rekao je Milorad Jovanović.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


