Poziv Kofiju Ananu da odredi rok za Siriju
Prema izveštajima agencija
Rijad, Damask – SAD i zalivske zemlje pozvale su juče izaslanika UN i Arapske lige Kofija Anana da odredi rok u kojem Sirija mora da usvoji mirovni plan UN i okonča nasilje. Istovremeno, Damask je odobrio timu stručnjaka UN da razmotri uslove za upućivanje eventualne posmatračke misije u Siriju.„Imajući u vidu hitnost Ananove misije, šefovi diplomatija SAD i zalivskih zemalja pozvali su zajedničkog izaslanika da odredi rokove za naredne korake ukoliko se ubijanje u Siriji nastavi”, navedeno je u saopštenju SAD i Saveta za saradnju u Zalivu, posle sastanka u Rijadu.
U zajedničkom saopštenju je, takođe, upućen poziv svim zemljama „koje imaju direktne odnose sa sirijskim režimom da se pridruže međunarodnoj zajednici u naporima za rešavanje sirijske krize”, preneo je Rojters.
Portparol sirijskog ministarstva spoljnjih poslova Džihad Makdisi izjavio je, u međuvremenu, da je naredni važan korak u mirovnom procesu potpisivanje protokola o posmatračima u Siriji.„Sirija će uskoro pozdraviti ad hok delegaciju koja će pregovarati o mehanizmu svog razmeštanja”, rekao je Makdisi, ne navodeći nikakve konkretne datume.
Jedan zvaničnik UN rekao je juče da ta organizacija namerava da uputi u Siriju najmanje 250 nenaoružanih posmatrača, koji bi bili pod zaštitom sirijskih snaga, ukoliko režim predsednika Bašara al Asada obustavi ofanzivu protiv demonstranata i prihvati dolazak međunarodnih snaga.
Damask je prihvatio Ananov mirovni plan, koji predviđa svakodnevni prekid vatre radi dopremanja humanitarne pomoći, intenzivni politički dijalog, povlačenje teškog naoružanja i vojske iz naseljenih mesta, oslobađanje političkih zatvorenika i slobodu kretanja za novinare.
Makdisi je prethodno da je pokušaj „da se zbaci sirijska vlada” nije uspeo i da sada predstoji bitka za uspostavljanje stabilnosti. Portparol sirijskog ministarstva spoljnjih poslova je rekao i da će vlada predsednika Bašara al Asada oko reformskog procesa okupiti sve koji imaju viziju, a da će one koji hoće da sabotiraju reforme sprečiti u tome, navodi AFP.
Makdisi je, u obraćanju putem državne televizije, najavio da će se sirijska vojska povući iz gradskih područja čim prevladaju mir i bezbednost.„Sirijska armija se nalazi u gradovima isključivo zbog odbrane i zaštite civila. Ali, čim prevladaju mir i bezbednost, vojska će se povući”, obećao je on.
Zvanična novinska agencija SANA objavila je da se Makdisi pojavio na televiziji da bi Sirijcima objasnio zašto je vlada prihvatila mirovni plan zajedničkog izaslanika UN i Arapske lige Kofija Anana.
Prema podacima UN, u nasilju u Siriji je od marta prošle godine ubijeno više od 9.000 ljudi.
Moskva i Peking su prethodno uložili veto veto na nacrte rezolucija UN u kojima je osuđen sirijski lider Bašar al Asad, dok su Turska i njene saveznice frustrirane zbog nedostatka međunarodnog konsenzusa o Siriji.
Saudijska Arabija i Katar zalažu se za naoružavanje sirijskih pobunjenika, čemu se Ankara i Vašington protive iz straha od mogućnosti eskalacije sukoba.
-----------------------------------------------------------
Danas sastanak Prijatelja Sirije”
U Istanbulu se danas održava sastanak „Prijatelja Sirije”, na kojem bi, kako se očekuje, delegati iz nekoliko desetina zemlja trebalo da ohrabre podeljenu sirijsku opoziciju da se ujedini kako bi postala kredibilna alternativa Asadovom režimu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


