Sreda, 01.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Niš odustaje od akvaparka

Niš odustaje od akvaparka
Од туристичке атракције остала само макета (Фото Т. То­до­ро­вић)

Niš – Uprava za imovinu u Nišu juče je pokrenula postupak za raskid kupoprodajnog ugovora između grada i mešovite srpsko-italijanske firme „Italnis grupa“, potpisan decembra 2010. o prodaji, odnosno kupovini lokacije „Lozni kalem“ kod Niške Banje. Do kraja ove sedmice, rečeno nam je u kabinetu gradonačelnika Niša Miloša Simonovića, biće i zvanično raskinut ovaj ugovor na štetu Italijana, koji nisu ispunili svoje obaveze.

– Prema ugovoru koji se raskida investitor-firma „Italnis grupa“, koja je lokaciju od 15 hektara platila 780 dinara po kvadratnom metru, odnosno 1,2 miliona evra, obavezala se da će u nekoliko faza i roku od pet godina sagraditi veliki turističko-rekreacioni centar sa hotelskim kompleksom i akvaparkom. Očekivalo se da će radovi početi brzo, ali je i posle godinu i po dana ova lokacija obična livada i šikara. Prvobitni rok za početak radova – oktobar 2011. produžen je na zahtev investitora, a 27. aprila ove godine, pošto u međuvremenu nije plaćena nadoknada za uređenje građevinskog zemljišta, predstavnici „Italnis grupe“ i Direkcije za izgradnju grada Niša postigli su sporazum o izmirenju komunalnih troškova. Rok od 15 dana istekao je 12. maja i više ne postoji pravni osnov za čekanje, zbog čega nas je direkcija obavestila da, po zakonu, kupoprodajni ugovor prestaje da važi. Odmah smo pokrenuli postupak za raskid ugovora, napisali „raskidnu izjavu“ i dostavili je juče gradonačelniku Simonoviću, koji će je u ime grada i potpisati – rekao nam je načelnik Uprave za imovinu Ljubiša Janjić.

Prema sporazumu „Italnis grupa“ je bila u obavezi da do 12. maja plati Direkciji za izgradnju grada Niša 26,7 miliona dinara za komunalne troškove, odnosno za uređenje građevinskog zemljišta. U sporazumu koji su potpisale obe strane stoji da ukoliko rok (12. maj) ne bude ispoštovan, ugovor o kupoprodaji prestaje da važi, što se i dogodilo.

Međutim, raskidom ugovora neće sve biti završeno, ističe načelnik Janjić: – grad Niš pokreće i postupak vraćanja ove lokacije u svoje vlasništvo. Za sada je jasno samo da ova srpsko-italijanska firma gubi deset odsto plaćene sume za lokaciju, odnosno 120.000 evra, a ostatak će joj biti vraćen. Očekujemo da sa predstavnicima ove mešovite firme postignemo dogovor o vraćanju zemljišta u posed grada, ali ukoliko ne budemo u tome uspeli, Gradsko pravobranilaštvo pokrenuće postupak pred redovnim sudom.

Grad Niš želi, rekao nam je gradonačelnik Niša, da što pre razreši problem sa „Italnis grupom“, jer je lokacija „Lozni kalem“ jedna od najatraktivnijih u ovom delu Srbije. Na njoj se već godinama predviđa izgradnja hotela, bazena, sportskih terena i velikog trgovačkog i biznis centra sa ekspoziturama banaka, turističkim agencijama i zanatskim radnjama.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.