Bučno u mirnom gradu
Od našeg specijalnog izveštača
Maribor – Neka „buka” razna širi se evropskom prestonicom kulture. A do skora je, kažu Mariborčani, ovo bio jedan dosta apatičan grad. Sada je on stamen, stoji na nekim drugim nogama i nadaju se da tako neće biti samo ove „prestoničke” 2012. godine.
Nas ova priča posebno zanima, jer Beograd priželjkuje to isto 2020. godine, a sve prognoze govore kako to nije naš sanak pusti – o kulturnoj prestonici. Uostalom, nije daleko dan kada će se znati jesmo li to ili nismo.
Usred ove godine, istorijske za slovenački grad, mi smo se zatekli tamo. O ovom projektu koji je sada na pola puta, Nataša Kos, pomoćnik direktora programa Maribora 2012, kaže nam:
– Mi smo kao na poluvremenu jedne velike utakmice. Nije pauza, ali sada je najinteresantnije. Počeli smo sa „Lent” festivalom na scenama uz reku Dravu. Po gradu je još osam scena za koncerte i svaka ima „svoju” muziku. Maribor je, inače, važio za veliki industrijski centar, ali sa raspadom Jugoslavije raspao se i veliki deo te industrije. Ovaj mirni grad potonuo je u apatiju. Ovim našim projektom nastojali smo da se i građani osećaju da su deo toga i da im tako pokažemo kako se to stanje može prevazići.
Jeste li zadovoljni onim što ste do sada postigli?
– Ne samo građani već i mediji, na početku su bili prilično skeptični prema našim idejama. Ali, kada je to zaživelo, gledališta su puna, karte se prodaju, dolaze ljudi iz cele Slovenije. I stranci, naravno. Građani su danas ponosni na prestonicu, štaviše, sami nam donose i svoje predloge. Shvatili su da su oni zaista deo tog projekta.
Priča nam Nataša Kos da oni publici ne nude klasične predstave i programe. Recimo, oživljen je napušteni deo grada. Tamo su sada radionice u kojima slikari rade sa mladima, a tu se stvara i ulični strip. Duga je godina i programa je mnogo, a naša sagovornica nam skreće pažnju na pozorišni program pod nazivom „Bina između zemlje i neba”. Izdvojimo i „Kulturne ambasade”, program u koji je uključeno 28 zemalja sa ukupno 400 kulturnih događaja. Na tom spisku je i Srbija.
Natašu Kos smo upitali kako vidi Maribor kada prođe 2012:
– Prestonica neće ostati samo lepa uspomena. Mi ćemo izdvojiti programe koji su građani najbolje prihvatili. Uverena sam da će Maribor posle ovoga biti drugačiji, ali i ljudi će promeniti mnogo toga u svojim glavama. Otvaraće se nove mogućnosti i nove ideje i više razmišljati kako ići napred.
Naša mlada sagovornica je, ne tako davno, živela u Beogradu. Možda idealna osoba za pitanje: „Kako vidite šanse Beograda kao kandidata za evropsku prestonicu kulture 2020?”
– Kulturna ponuda Beograda i danas je impresivna. Šanse su vam zaista velike. A biti ovakva prestonica to nije dobro samo za kulturu, već i za privredu, turizam... Mislim da je tajna pobede Maribora što je u projekat uključeno i pet okolnih opština.
Ti „gradovi-sateliti”, koji su u kulturnoj orbiti Maribora su: Ptuj, Velenje, Novo Mesto, Slovenj Gradec i Murska Sobota.
----------------------------------------------
Čeka se i Nemanja Radulović
Gostovanje Bitef dens kompanije u Mariboru, sa predstavom „Božanstvena komedija” Edvarda Kluga, pomoglo je Ministarstvo kulture Republike Srbije, kao i, zasad odloženi koncert našeg violinskog virtuoza Nemanje Radulovića.
Na programu Maribora 2012. jeste i izložba Uroša Đurića i revija kreatorke Dragane Ognjenović. Podsetimo da je ovde zimus gostovao i Madlenijanum sa „Mandragolom”, operom Ivana Jeftića.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


