Srpski, novi folklor u Skandinaviji
U društvu više od 100 izlagača iz svih delova planete, u okviru Supermarket sajma umetnosti u centru Stokholma od 15. do 17. februara, na 20 kvadratnih metara štanda, predstaviće se 30 umetnika iz Srbije.
Na poziv organizatora sajma upućenog Kulturnom centru „Grad”, odabrana je grupa umetnika uključenih u kontinuirani projekat koji je ova samostalna umetnička kuća pokrenula pod nazivom „Novi folklor”.
– Potrudićemo se da štand bude zanimljiv, a odabrani su predmeti koji za motive imaju srpsku tradiciju ali su i te kako korisni u budućnosti. Nisu nikako klasični etno – objašnjava Ljudmila Stratimirović, umetnički direktor KC „Grad”.
Garderoba, kućni predmeti poput budilnika, ali i cipele, nakit, torbe, posteljina, jastučići, tapete i drugi upotrebni predmeti sa tradicionalnim domaćim simbolima i tehnikama već su viđeni u Beogradu u okviru manifestacije „Moda za poneti” tokom prošlog proleća, dok su prošlog leta bili u Novom Sadu, u vreme „Egzita”.
Sada sa tročlanom delegacijom putuju na sajam na sever Evrope. Interesantno je da se manifestacija koja ima pomalo alternativni karakter odvija u vreme kada se održava i etabliraniji umetnički sajam. Ali, kako kaže naša sagovornica, u Švedskoj ništa u umetnosti nije alternativno.
– Ta dva sajma su blizu i obavezno kustosi i novinari sa onog većeg obiđu i Supermarket. Broj posetilaca je, takođe, vrlo veliki. Prošle godine u tamošnjim dnevnim novinama pisalo se posebno o našem nastupu – kaže Ljudmila Stratimirović, sa ponosom.
Do sada su predmeti koji će se naći u Stokholmu imali poziv i da budu prikazani u Zagrebu i Sofiji, ali, nažalost, zbog nedostatka novca to nije realizovano.
U Stokholmu će se naći predmeti sa potpisima umetnika: Ana Banduka, Ivana Čemerikić, Veljko Anđelković, Miloš Sarić, Mane Radmanović, TKV, Super Timor, Snežana Krejić, Nina Ivanović, Vesna Kracanović, Zvezdana Stojmirović, Aleksandra Stratimirović, Nataša Manov, Jelena Petrović, Aleksandar Zograf i Gordana Basta, Isidora Nikolić, Veljko Sumić, Goranka Solovjev, „Fiš end čips”...
Interesantno je da su posle prošlogodišnjeg prisustva ostvareni kontakti za projekte koje će KC „Grad” realizovati u Tirani, a dobili su poziv za izlaganje u Atini tokom maja, u Kopenhagenu u septembru...
Zainteresovani za jugoistočnu Evropu
Do saradnje sa Šveđanima došlo je tako što su organizatori bili zainteresovani za rad umetnika iz ovog dela Evrope. Lično su obilazili galerije i centre ali one samostalne – koji se ne finansiraju iz fondova i budžeta i isključivo oni su birali koga bi voleli da predstave svojoj publici.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


