Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

"Molitva" iznad Evrope

"Molitva" iznad Evrope
Тријумфални поход: Марија Шерифовић (Фото ЕПА)

Prema nezvaničnim podacim, više od 70.000 ljudi došlo je da pozdravi Mariju Šerifović, pobednicu Pesme Evrovizije, rekli su voditelji programa dobrodošlice organizovanog večeras na platou ispred Skupštine grada Beograda. Raspoložena, mlada pevačica, nije uspela da zadrži suze kada se je na balkonu Starog dvora začula kako hiljade obožavalaca skandira njeno ime.– Marija, Marija orilo se, a doček koji su organizovali Skupština grada i RTS obogaćen je višeminutnim vatrometom.Nakon predstavljanja pobedničkog tima, od kompozitora, tekstopisaca, koreografa, šminkera, pretaćih vokala, na balkonu se pojavila Marija koja se još jednom zahvalila publici na podršci koju je osetila i u dalekom Helsinkiju. Posle zajedničkog pevanja originalne Molitve, uz živu pratnju trubača kao i u dens ritmu, završen je doček prve srpske pobednice Pesme Evrovizije.

-----------------------------------------------------

Rečima "Hvala, Evropo" Marija Šerifović se obratila milionskoj TV publici širom sveta posle pobede na 52. Evrosongu. Kada je naša mlada pevačica uz ovacije publike u Helsinkiju ponovo otpevala pesmu "Molitva", spuštena je zavesa na ovu veliku priredbu, a Srbija je završila svoje prvo istorijsko učešće na smotri evropske muzike na najlepši mogući način. Marija Šerifović je ubedljivo pobedila sa osvojenih 268 poena, čak 33 više od drugoplasirane predstavnice Ukrajine Verke Serdučko.

U prvoj izjavi koju je dala posle velikog trijumfa u Finskoj Marija je rekla da je ova pobeda posvećena njenom rodnom Kragujevcu, Beogradu i Srbiji.
Na konferenciji za novinare koja je održana neposredno posle festivala Marija je izjavila da se pre takmičenja pomolila Bogu rečima:

– Ako je ovo moja noć, daj da pobedim, ako nije, ne dozvoli da pobedimo. Bog je očigledno mislio da smo zaslužili pobedu – rekla je naša pevačica.

Novinari su Mariju pitali i da li zna šta se dešava na ulicama Beograda i drugih gradova u našoj zemlji, na šta je ona odgovorila:

– Najbitnije od svega je da sam osvetlala obraz svih onih malih čudnih ljudi u zemlji Srbiji kojima se ja ponosim.

Ipak, najzanimljivije pitanje je bilo vezano za ljubitelje Evrosonga koji su homoseksualci, a, kako je konstatovao novinar iz Švedske, sada i mnoge homoseksualne devojke vole Marijinu pesmu "Molitva". 

– Veoma je zanimljivo to što kažete – rekla je Marija i dodala da misli sve najbolje o ljudima homoseksualne orijentacije.

Konačno, pobednica je poručila na kraju da je ispunila obećanje dato pre početka Evrosonga.

– Kada jedna Škorpija u horoskopu nešto obeća, ona to i ispuni. Najvažnije je da zahvalim svima koji su me na bilo koji način podržali da dođem do ovakvog uspeha.

Iako je pre samog finala Marija Šerifović i među inostranim novinarima i među kladioničarima slovila za najvećeg favorita, u pobedu "Molitve" verovali su samo najveći optimisti.

Još na Beoviziji koja je održana početkom marta mnogi izvođači su osporavali pobedu Marije Šerifović zbog problema sa prebrojavanjem SMS glasova.

No, bez obzira na te probleme, pesma kompozitora Vladimira Grajića bila je, čini se, pravi izbor za prvo samostalno muzičko predstavljanje Srbije na Pesmi Evrovizije.

Mesec dana pre početka Evrosonga, već su se pojavile prve naznake da bi plasman "Molitve" mogao da bude veoma dobar. Naime, na glasanjima no mnogobrojnim internet-sajtovima srpska predstavnica je ubedljivo bila na prvom mestu.  Komentari posetilaca internet-foruma uglavnom su se svodili na to da je pesma veoma dobra i da je Marija sigurno najbolja pevačica na takmičenju. No, i strategija koju je razradio tim koji je bio uz našu pevačicu pokazala se kao pun pogodak. Radilo se na pridobijanju glasova iz susednih država, a sve vreme se pričalo kako je napokon vreme da jedna Pesma Evrovizije bude održana na Balkanu. Kako je Srbija prema opštoj oceni imala najkvalitetniju pesmu, tako se nametnulo mišljenje da bi Evrosong sledeće godine mogao da bude održan u Beogradu. Konačno, ove godine srpski tim je radio i na dobijanju glasova iz zemalja koje nisu samo sa prostora bivše Jugoslavije.

Već po dolasku u Helsinki, prema interesovanju novinara i publike videlo se da će Marija Šerifović biti plasirana veoma visoko, što se potvrdilo već u četvrtak nakon polufinalne večeri.

U subotu uveče milionska TV publika širom sveta mogla je ponovo da se uveri da je Kragujevčanka vrhunska pevačica koja ima potencijal da napravi veliku međunarodnu karijeru.

Koliko je bila dominantna govori i podatak da je maksimalnih 12 poena "Molitva" dobila čak devet puta. Tako su našoj pesmi najviše poena dali Finci, Mađari, Austrijanci, Šveđani, Švajcarci i, naravno, svi iz bivše Jugoslavije.

Tokom glasanja već je bilo nagovešteno da će Evrosong sledeće godine biti održan u Beogradu, a kada su Makedonci saopštili da "Molitvi" pripada 12 poena počelo je slavlje u srpskom timu jer je postalo jasno da je pobednik naša Marija Šerifović.

Posle svega, Mariji pripada čast i slava što je Srbiju predstavljala na najbolji mogući način. Nama ostaje obaveza da sledeće godine organizujemo takmičenje za Pesmu Evrovizije na najvišem mogućem nivou.

Vladimir Đurđić

-----------------------------------------------------------

Veliki uspeh Srbije

Moskva, 13. maja – Svi ruski elektronski mediji izveštavaju danas o rezultatima finalnog takmičenja za Pesmu Evrovizije i velikom uspehu srpske pevačice Marije Šerifović sa pesmom "Molitva".

Srpka "Molitva" osvojila je Evropu a pobeda na Evroviziji postala je za Srbiju nacionalni trijumf, navela je ruska televizija NTV, ilustrujući kao i druge televizijske stanice prilog iz Helsinkija scenama proslave pobede na ulicama Beograda.

Sudeći po reakciji srpskih političara i stanovništva, prvo mesto nije prosto pobeda na muzičkom takmičenju već i mogućnost za prikazivanje celoj Evropskoj uniji, navela je ta ruska TV stanica.

Uz opštu ocenu medija da je Marija pobedila zahvaljujući kvalitetu glasa i same pesme, bez "igranja na šou-elemente", NTV ističe da je ona narušila dva "pravila" Evrovizije – po kojima organizatori preferiraju dinamične pop pesme i izvođenje na engleskom jeziku.

Pesma izvedena na srpskom o devojačkoj ljubavi zvuči i kao molitva za "složenu sudbinu cele zemlje", navela je ta televizija, prenoseći i izjavu dvojice Albanaca sa Kosova i Metohije koji su rekli da je "Makedonija bila bolja", i da je srpska pesma "bila najgora" a "da Srbi nisu zaslužili tu pobedu".

Liderska "trojka" u Helsinkiju pripala je predstavnicima tri slovenske zemlje – Srbije, Ukrajine i Rusije, ističe agencija RIA Novosti, dodajući da je u skladu sa prognozama mnogih novinara i stručnjaka, pobedila Šerifovićeva.

Kada je postalo jasno da će sledeća Evrovizija biti održana u Beogradu, na ulicama srpskih gradova počela su spontana okupljanja i proslave, a Mariji su čestitali predsednik i premijer Boris Tadić i Vojislav Koštunica, koji su joj zahvalili na radosti koju je podarila Srbiji, prenela je ruska novinska agencija.

RIA Novosti su prenele i Marijine reči da će Beograd organizovati sledeće takmičenje na najvišem nivou i da je "za Srbiju otvorena nova stranica".

U izveštajima se ističe i da treće mesto ruske grupe "Srebro" predstavlja veliki uspeh, jer je za tri devojke ovo bio prvi veliki nastup u životu, u konkurenciji 42 zemlje.

Marina Lizorkina, Lena Temnikova i Olja Serebkina do izbora pesme koja će predstavljati Rusiju nisu bile poznate na ruskoj muzičkoj sceni, sem što je Temnikova imala zapažen nastup tokom televizijskog projekta nalaženja talenata "Fabrika zvezda".

Ruski mediji ističu da je burne emocije u Areni "Hartval" izazvao i "umalo pobedio" kontroverzni ukrajinski glumac Andreja Danilko, koji je sa svojim veselim pesmicama veoma popularan u Rusiji.

Tekst pesme Danilka koji nastupa u ženskoj odeći pod umetničkim imenom Verka Serđučka – "Dansing laša tumbai" (što pri pevanju veoma podseća na "Rušia gudbaj" – zbogom Rusijo) izazvao je talas kritika i u Rusiji i u Ukrajini.

Danilka optužuju da pesma ima nacionalistički podtekst kojim je time, pri povećanim političkim nesporazumima Rusije i Evrope, želeo da se "dodvori" Evropljanima.

Međutim, kako konstatuje internet izdanje "Gazete po ukrajinski" – "Srpkinja u muškom kostimu pobedila je Ukrajinca u ženskom".

Tanjug
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.