Subota, 04.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Najveća bina na svetu stiže u Beograd

Najveća bina na svetu stiže u Beograd
Опрема за концерт „Зид” довози се у 25 шлепера

Trenutno jedna od najvećih muzičko-scenskih produkcija na svetu – „Zid” (The Wall), Rodžera Votersa, za koju je potrebno 25 šlepera masivne opreme, počinje da se postavlja u Kombank areni u petak 30. avgusta. Te večeri u Beograd će doputovati koosnivač benda „Pink flojd”, odmah posle koncerta u Sofiji, a pred našom publikom nastupiće u nedelju 1. septembra.

Dve „pokretne” bine biće formirane u beogradskoj areni. Prva, glavna bina ima dimenzije 30,5 x 7,9 metara i razdvojena je zidom od druge bine dimenzija 25,6 x 4,8 metara. Dubina kompletne konstrukcije je 4,8 metara. Glavna odlika pokretnih bina jeste ta što se formiraju na prostoru partera, a zatim „dovoze” do ciljne pozicije. Za ovu priliku, producenti koncerta tražili su da prostor partera bude maksimalno pristupačan i oslobođen kako bi se bine formirale.

Zid koji će da deli bine takođe je impresivnih dimenzija: dužine 72 metara i visine 11 metara. Formira se od kartonskih kutija cigli od kojih jedna teži 4,5 kilograma i dimenzija je 142 x 76 centimetara. Za izgradnju zida potrebno je čak 450 kartonskih cigli, a deo zida formira se i po tribinama. Cigle se ručno unose, a za njihovo podizanje koristi se pet liftova.

Koncert Rodžera Votersa podeljen je u dva dela po 60 minuta, uz pauzu od 25 minuta, tokom koje će na zidu biti projektovane fotografije.

Serija koncerata „Zid” je turneja sa najvećom zaradom u protekle tri godine – od 2010 do 2012, prema godišnjoj ukupnoj zaradi objavljenoj u stručnim magazinima „Polstar” i „Bilbord”. Ovaj spektakl o otuđenju i transformaciji do sada je izveden 192 puta širom sveta pred više od 3,3 miliona gledalaca, čime se našao među najuspešnijim turnejama u istoriji rokenrola.

Pre 2010, produkcija „Zida” je bila suviše glomazna da bi krenula na turneje, ali izgradnja modernih arena i poboljšanja u tehničkom prenosu razrešile su ovaj problem. Voters je osavremenio izgled i atmosferu šoua koji je krasio turneju „The Wall”, benda „Pink flojd”, kako bi bio siguran da zadivljujuća scenska ekstravagancija, koja je istoimeni album učinila legendarnim, i dalje inspiriše generacije svojim veličanstvenim prikazima i čulnim spektaklom. Originalna produkcija „Zida” iz 1980. izvedena je samo 29 puta tokom turneje benda „Pink flojd”, u cilju promovisanja albuma „The Wall”, i jednom u Berlinu na proslavi pada Berlinskog zida.

Ova serija koncerata pobrajala je pohvale širom sveta i osvojila nekoliko prestižnih nagrada za najbolju turneju, među kojima i za najpopularniju evropsku turneju po mišljenju evropskih promotora na Međunarodnoj muzičkoj konferenciji u Londonu, marta 2012. godine.

I. A.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.