Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Smotra umetnosti pod krovom „Progresa”

Smotra umetnosti pod krovom „Progresa”
Дамјан Ђаков (Фото Д. Ћирков)

Slikar je prikazao svoj duhovni prostor, kaligraf dočarao staro srpsko pismo, a fotograf svoje viđenje pozorišne scene. Doživljaj sveta, sadašnjosti i prošlosti trojica autora predstavili su u svojim delima koja su prikazana na otvaranju drugog „Konrasfesta” u galeriji „Progres”.

Umetnik Damjan Đakov izložio je slike novijeg datuma koje pripadaju ciklusu „Soba sa pogledom”. Na njima je naslikan enterijer, prostor koji se menja ili ostaje isti u zavisnosti od toga gde umetnik živi.

– Živeo sam dvadesetak godina u Italiji i oko tri na Šri Lanki. Na slikama su se ukrstile različite kulture, pa se na njima oseća i dah egzotike. Izložio sam i dve-tri slike koje su tu da pokažu raznovrsnost i bogatstvo, uvid u sve što radim. Postavka je prvobitno trebalo da ilustruje obimnu knjigu, koju je napisao filozof Dragoljub Kojčić. On je imao vrlo interesantno viđenje onoga što radim. Kao filozof video je moj rad kroz sociološku i psihološku prizmu, a ne samo kao likovni kritičar. Izložba je trebalo da bude ilustracija i promocija te knjige, ali ona još nije izašla – objasnio je Đakov.

Na lepotu ustava, starog srpskog pisma, posetioce je kaligrafski ispisanim slovima podsetio Dragan Ristić. On je predstavio ispise po uzoru na pismo iz 12. veka.

– Ustav je najstarije pismo kod Srba. Ovo što sam uradio jeste ekspresivan izraz tog pisma, moja obrada. Urednik „Konrasa” zatražio je da prikažem viđenje tog pisma jer i oni neguju ćirilicu. Prošle godine na prvom festivalu takođe sam izlagao ćirilične ispise. Kaligrafijom se bavim, ali je i predajem u Školi za dizajn, imamo jednu kaligrafsku ćeliju koja neguje srpsko pismo. Na taj način prenosim iskustvo na mlađe talente – istakao je Ristić.

U svet modernih umetnosti publiku u „Progresu” uveo je El Gvojos. On je prikazao scensku fotografiju čija je tema bilo pozorište.

– Nije to ništa novo u mom bavljenu fotografijom, ali sada sam je prvi put predstavio na jednoj većoj izložbi. Obično snimam koncerte i muzičku scenu, ali je ovo mali otklon. Ostala je scena kao tema, samo sada muzičari nisu bili primarni. Ja sam prirodnjak i speleolog i mene zanima životna scena – ukazao je El Gvojos.

Festival je okupio umetnike različitih struka kako bi se drugu godinu zaredom napravio presek  stvaralaštva i rada autora i saradnika izdavačke kuće „Konras”.

– Od početka rada izdavačke kuće koncepcija je bila široka jer se njen rad ne svodi samo na izdavanje knjiga i časopisa. Sa nama sarađuju i različiti umetnici, a ovo je način da se prikažu duh, poetika, filozofija i naša izdavačka produkcija. Na festivalu će biti prikazano i ostvarenje „Brojanice Žarka Vidovića”, prvi film koji je snimljen u okviru izdavačke kuće – naveo je Srđan Stanišić, vlasnik i urednik „Konrasa”.

Pored likovne umetnosti i fotografija, do 9. septembra, kada se festival završava, publici će biti predstavljene i tri knjige.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.