Kloze doneo bod Nemcima i stigao Ronalda
Jubilarna 800. utakmica na svim svetskim prvenstvima završena je bez pobednika, pošto su Nemačka i Gana u Fortalezi remizirali 2:2 (0:0). Posle uspavanke u prvom delu u drugom su obe reprezentacije prikazale izvanrednu igru, nakon koje obe mogu da žale što nisu osvojile sva tri boda. Susret će ostati upamćen i po 15. golu Miroslava Klozea, koji je na listi strelaca svih vremena dostigao Brazilca Ronalda, a ujedno se i izjednačio s legendarnim Peleom i Uve Zelerom, koji su jedini pre njega postizali pogotke na četiri mundijala.
Nemačka je u prvom delu imala nešto veći posed lopte, ali je diktirala spori ritam, dok se Gana opredelila na kontranapade s namerom da pre svega da iskoristi brzinu svojih krila. Bilo je nekoliko prilika, međutim, ne i onih izrazitih gol šansi.
Uglavnom se pokušavalo udarcima s distance. Na jednoj strani probali su Kros dva-tri puta, Kedira i Gece, a na drugoj su bombama zapretili Atsu. Muntari i traljavim udarcem Mensa. Jedinu pravu priliku imala je Gana u sedmom minutu. Atsu je na desnom boku napada „crnih zvezda” bio brži od Hevedesa i ubacio loptu u kazneni prostor, gde je Đan pod budnim okom Mertezakera promašio cilj.
Delovalo je kao da će ista slika biti na terenu i u drugom delu. Ali, uspavanka je prestala već u 51. minutu, pošto je Nemačka povela. Miler je ubacio loptu, utrčao je Gece i loše je zahvatio glavom, a ona se od njegovog kolena odbila u mrežu – 1:0. Samo tri minuta kasnije Gana je izjednačila. Aful je centrirao s desne strane, a Andre Ajuv pored Mustafija glavom matirao Nojera – 1:1. Bio je to šesti pogodak ovog igrača u 50. meču za nacionalni tim.
Posle izjednačenja „crne zvezde” kao da su shvatile da mogu da osvoje i sva tri boda, pa su zaigrali ofanzivnije, što je doprinelo da utakmica bude neuporedivo zanimljivija i kvalitetnija. Preokret je usledio u 63. minutu. Pogrešio je kapiten „pancera” Lam, Muntari je oduzeo loptu i dodao je Đanu, kojem nije bilo teško da savlada Nojera i dovede svoju reprezentaciju u vođstvo s 2:1.
Sjajnu priliku imala je Gana da prelomi utakmicu u 67. minutu, ali je Džordan Ajuv bio sebičan. Umakao je čuvarima po levoj strani i umesto da u kontranapadu tri na dva doda loptu, sebično je šutirao iskosa u Nojera.
Ovakav razvoj događaja naterao je Leva da reaguje i izvrši dvostruku izmenu, koja je odmah urodila plodom. Posle kornera s leve strane Hevedes je prebacio loptu glavom ka drugoj stativi, a iskusni golgeter Kloze bio na pravom mesti i smestio je u mrežu – 2:2.
Do kraja duela viđena je otvorena igra sa šansama na obe strane. Idealnu priliku imao je Miler u 84, ali je u poslednjem času uklizao Asamoa i sprečio novi preokret, pošto je njegov udarac skrenuo u korner. I Mensa je dva minuta kasnije sjajno intervenisao ispred Milera. Na drugoj strani Nojer je u 88. odbranio šut Džordana Ajuva, dok je Đan bio neprecizan u 89, baš kao i Kloze u 90.
Mogla je Gana u drugom minutu nadoknade da ipak reši susret u svoju korist, ali su njeni fudbaleri ponovo loše završili kontranapad u kojem su imali igrača više.
Stadion: Kastelao. Gledalaca: 59.621. Sudija: Riči (Brazil). Strelci: 1:0 Gece (51), 1:1 A. Ajuv (54), 1:2 Đan (63), 2:2 Kloze (71). Žuti karton: Muntari (Gana). Nadoknada vremena: prvi deo: 1 minut, drugi: 3.
NEMAČKA: Nojer, Dž. Boateng (od 46. Mustafi), Mertezaker, Humels, Hevedes, Lam, Kedira (od 70. Švajnštajger), Kros, Ezil, Gece (od 69. Kloze), Miler. Selektor: Lev.
GANA: Dauda, Aful, Boje, Mensa, Asamoa, Muntari, Rabiju (od 78. Badu), K. P. Boateng (od 52. Dž. Ajuv), Atsu (od 72. Vakaso), A. Ajuv, Đan. Selektor: Apija.
---------------------------------------------
Apija: Odigrali smo odlično, mogli smo i da pobedimo
Selektor Gane Akvasi Apija rekao je da su njegovi fudbaleri odigrali odlično u remiju sa Nemačkom na Svetskom prvenstvu u Brazilu.
"Moji momci su odigrali odlično. Imali smo mnogo šansi, ali nismo uspeli da potpuno nadvladamo Nemačku. Na nesreću se završilo nerešeno. Utakmica je bila veoma dobra", rekao je Apija posle utakmice u Fortalezi.
"Portugal je veoma dobra reprezentacija, ali je i SAD takođe. Videćemo šta će biti", kazao je Apija.
Strelac drugog pogotka za Ganu, kapiten Asamoa Đan rekao je da je njegova ekipa pokazala svoju pravu stranu.
"Verovali smo u sebe protiv velikog protivnika. Poštovali smo Nemačku, ali smo bili tako blizu... Ovo je prava Gana, taktički smo bili savršeni. Sada moramo da se koncentrišemo na Portugal, verujemo da možemo do pobede", rekao je Đan.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


