Postoji armija rokenrola
Zvonimir Đukić i grupa „Van Gog” mogu sa razlogom da kažu da im je godina na izmaku bila izuzetno uspešna. Zapravo, jedna je od onih u kojoj im se, sasvim neplanirano, desilo mnogo iznenađenja. I novi album, ce-de na vinilu, stereografija koja je naišla na dobar prijem, a i nagrađena je na Sajmu knjiga za najbolju fotomonografiju... Godinu će, kako i priliči, zaokružiti sa dva beogradska koncerta, sutra i u petak u Hali sportova. Naravno, ne treba zaboraviti da je u 2014. godini „Van Goga” drugi put osvojio MTV nagradu za najbolji regionalni bend.
Da li je to bilo zasluženo pitamo Đuleta, a on odgovara pitanjem:
– Zamislite da odgovorim da nismo? Sve i da se to pitanje stavi na klackalicu, tako je odlučila publika. Jesmo, zaslužili smo! Kao i 2007. godine. Ta nagrada potvrđuje da se isplatio sav trud koji smo uložili. Potvrđuje i da postoji armija rokenrola koja razume šta radimo. I da su svi oni na braniku urbanog, na bedemu ukusa.
Uz neizbežnu priču o dilemi da li je rokenrol mrtav ili je ovo potvrda njegovog žilavog opstanka, i Đukićevo ubeđenje da ukus publike nije pokopan, nameće se i tema o krizi autorstva koja po rečima našeg sagovornika, nažalost, postoji:
– Ne samo u muzici već u svakom delu kreativnog stvaralaštva. Ali, taj momenat provetravanja dođe u život svakog kreativnog čoveka. Potom doleti kreativni cunami kojem je potrebno zabeležiti samo prvi zamah. Najlakše je uraditi prvi album, već kod drugog autor zapada u vrtlog krize kako se ne bi ponovio. Na prvi pogled, sve deluje jednostavno, ali posle 28 godina života na točkovima kao da se kod nas stvara neka nova energija. Već u svojim zvučnim fiokama imamo dosta novih ideja. Važno je samo da u procesu stvaranja nema kampanjstva, jer, u protivnom, upadaš u zamku oslanjanja na već postignuto.
Muzičar ističe da su u muzičkom luna parku za koji se žeton ne dobija tako lako, već moraju dobro da se potrude da zasluže poverenje. Zbog toga se i raduje beogradskim koncertima u hramu rokenrola iz šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka. Priznaje da je upravo to jedan od razloga što su izabrali ovo zdanje za dve koncertne večeri.
– Volimo simboliku. Ona nosi taj skriveni huk. Skoro sam saznao da je Hala sportova bila hram rokenrola sredinom prošlog veka i da su se upravo u njoj dešavale prve gitarijade – objašnjava naš sagovornik.
Bend „Van Gog” je odlučio da publici pokloni i drugo koncertno veče ne samo zbog velikog interesovanja već i – komoditeta.
– Želeli smo da 11. decembra svima koji dođu ispunimo srca muzikom, ali istovremeno smo im obećali i dobar provod. Ne krkljanac! Zbog toga i drugi koncert kako bi ljudi mogli da uživaju, a ne da nakon svega izađu umorni i znojavi. Veliko je interesovanje i ne bismo želeli da na njega odgovorimo neodgovornošću. Da jedni drugima sede na glavi i da se bore za parče mesta. Hala sportova će te dve večeri biti jedinstveni fan-pit. Neće biti prodajnih sektora koji će se razlikovati po visini cene – ističe Đukić.
Posle koncerata, „Van Gog” nastavlja dalje: u Tuzli sviraju 27. decembra, a potom na dočeku Nove godine. Gde, još ne znaju.
– Ko pre devojci, njegova je! Nakon toga odlazimo na odmor, a od februara punim jedrima krećemo put mnogih gradova, najavljuje Đule.
S. Čikarić
-----------------------------------------
Bez drugog izdanja stereografije
– Stereografija „Tragovi prošlosti” desila se u momentu kada su se stvorili jednostavni razlozi a ne okrugli brojevi. Hteli smo da je objavimo zajedno sa albumom ali bili smo brži na notama nego sa slovima i slikama. Zbog toga smo prvo objavili album, pa šest meseci kasnije i knjigu. I ta knjiga je omaž generacijama, knjiga za sećanje, bez drugog izdanja – kaže Zvonimir Đukić.
-----------------------------------------
Tužan sam zbog onoga što se desilo Raši Popovu
– U godini koja odlazi bio sam i tužan i srećan. Tužan, jer sam izgubio mnogo dragih prijatelja, zbog poplava, čika Raše Popova, jer na ulicama cveta nasilje, maloletnici se prave da su punoletni, a odgovorna punoletna lica su maloletna. Tužan sam, jer imam osećaj da se kod nas zemaljska kugla sporije okreće. A srećan sam zbog saznanja da smo okruženi dobrom namerom i opravdanim zahtevima da tražimo od onih koji se bave narodom da živimo kao sav normalan svet – ističe Đukić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


