Ponedeljak, 15.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

SMS poruke i selo veselo

SMS poruke i selo veselo

Savremeno vreme dovelo je mnoge nove običaje pa i taj da se u njivu ne ulazi bez mobilnog telefona. Bez motike može, ali bez stručne SMS poruke nikako! Poljoprivredni proizvođač je "linkovan" na lokalni inovacioni centar za razvoj poljoprivrede koji brine o profitu s njive. Centar uredno šalje dnevne SMS poruke-preporuke: datum, temperatura, vlažnost vazduha, postoje uslovi za razvoj bolesti - pa sledi nabrajanje bolesti koje mogu da napadnu poljoprivredne kulture na teritoriji koju pokriva centar; zatim u poruci se još preporučuje i koje agrotehničke protivmere tog dana treba primeniti. A još se po potrebi pomene i da li postoje uslovi za pojavu mraza, grada, oluje ili neke druge sezonske nepogode. Oči, uši i knjiga seljaku stoje za pojasom - uključuje ih na "open messages". Kao da je u vojsci, drugi misli za njega! Njegov dobri "veliki brat".

Naravno, da bi ovo bila vest za novine, ona ne sme da dolazi iz Holandije. Tamo je takav odnos proizvođača i njegovog softvera u inovacionom centru uobičajen, međutim, to jeste vest jer se događa u Srbiji: Inovacioni centar za razvoj poljoprivrede osnovan je u Arilju, podrškom opštine, preduzeća iz prehrambeno-poljoprivrednog sektora i novcem Evropske agencije za rekonstrukciju, kaže Ljiljana Dimitrijević, ekonomista, rukovodilac Kancelarije za razvoj opštine. Ceo projekat je vredan više od 150.000 evra od čega je učešće iz Evrope 90 odsto.

Vođa projekta Dragan Milosavljević objašnjava da se Centar nalazi u napuštenoj, sada obnovljenoj, zgradi Zemljoradničke zadruge Latvica, u selu Stupčevići. Tri inženjera poljoprivrede i jedan hemijski tehničar brinu kako da se poveća profit 500 seoskih domaćinstava kooperanata i 50 malih i srednjih preduzeća iz opštine. Ali, potencijalni klijenti Centra su i svi radno sposobni stanovnici Arilja, njih 11.000, jer ovde se zna: advokati, sudije, policajci, na parove razbrojs u maline, jabuke, borovnice. Pa onda nije ni čudo što ariljska opština izveze 20.000 tona hrane.

Inovacioni centar je pre svega jedna ogromna baza podataka. Opremljen je softverom koji memoriše sve bitne podatke o kvalitetu zemljišta, istorijama bolesti, ponašanju sorti u lokalnim klimatskim uslovima. Između ostalog, uključeni su i u međunarodni projekat EP-6 za praćenje klimatskih promena i njihov uticaj na razvoj štetočina i bolesti u poljoprivredi.

U zavisnosti od opredeljenja proizvođača, postoje razni nivoi pružanja usluga. Najviši nivo su direktni korisnici koji svakoga dana dobijaju informacije o uslovima za razvoj biljnih bolesti i preporučenim merama zaštite.

Poljoprivrednici mogu izabrati da obaveštenja preuzimaju putem SMS-a ili i-mejla. SMS se pokazao praktičniji jer može da se otvori, recimo, i u štali, dok kompjuter traži kućne uslove. U oba slučaja činjenica je da su u zemlji u kojoj vozovi saobraćaju 30 na sat - seljaci prvi zakoračili u Evropu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.