Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Brestovačka banja za narod

Brestovačka banja za narod

Brestovačka banja se nalazi u blizini Bora, Brestovca i Borskog jezera, a od Beograda je udaljena 280 kilometara.

Smeštena je u dolini Borske reke, leve pritoke Crnog Timoka, na 385 metara nadmorske visine, i ima umereno-kontinentalnu klimu. Do banje se stiže magistralom i autoputem.

Prirodne oligomineralne vode pogodne su za lečenje oboljenja mišića, kostiju, zglobova i kože, kao i kod posledica povreda, opšte iscrpljenosti organizma, hroničnih profesionalnih bolesti i trovanja teškim metalima.

Banja je bogata izvorima termomineralne vode. Ima ih deset, temperature od 32 do 42 stepena Celzijusa. Voda se koristi kao pomoćno lekovito sredstvo, pored lekova i fizikalne terapije (pijenje, ispiranje, orošavanje, aerosol i kupanje).

Pored odmora, lečenja i rehabilitacije, banjski gosti mogu da uživaju u blagorodnoj šetnji šumovitim predelima oko banje koji zahvataju 90 hektara, u izletima do Borskog jezera, Zlotske i Bogovinske pećine. U okolini postoji još nekoliko interesantnih pećina (Lazareva, Vernjikica, Vodena, Mandina i Hajdučica), ali su samo prve dve uređene za posetioce.

Banja je bila poznata još u rimsko doba, a u njoj su boravile i mnoge krunisane glave. Knez Miloš Obrenović je ovde podigao konak 1837. godine, a knez Aleksandar Karađorđević – dvorac (letnjikovac) 1856. godine. Kralj Petar Prvi je bio zadužbinar Velikog banjskog kupatila sagrađenog 1906. godine.

– Banja je, pored lečenja i rehabilitacije, idealno mesto za porodične izlete ili romantičnu šetnju u prirodi – kaže Milica Zdravković, direktorka Brestovačke banje.

Ona dodaje da je ovo idealno mesto za pripreme sportista, sportski ribolov, lov, đačke ekskurzije, ali i za mlade kao i za one iskusnije istraživače (geologe).

Zanimljivo je da su u okolini banje pronađene kamene stene tamnozelene boje koje su tri puta kvalitetnije od mermera.

– Smeštaj se može naći u vilama "Biljana", "Toplica" i "Lucija", kao i u konačištu "Srpska kruna". Gostoljubivi domaćini i prirodna bogatstva dobar su preduslov za uživanje – objašnjava Milica Zdravković.

Ne mogu se zaobići ni gastronomski specijaliteti iz ovog kraja koji se ne opisuju već se – probaju.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.