Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Donacije vraćamo – s kamatom

Donacije vraćamo – s kamatom
(Мића Милорадовић)

Osim što se u javnosti sistematski širi zabluda da su privatne investicije rezultat državne pro-EU politike, još više paraju uši priče o tobože velikoj finansijskoj pomoći koju Srbija dobija iz Brisela. U međunarodnoj ekonomiji ne postoji termin kao što je „pomoć“, već samo donacije koje sa sobom vuku kontrausluge. Kaže se da je diplomatija umetnost da daš jedan dinar a uzmeš tri. U tom kontekstu Srbija je i primila donacije u proteklih 16 godina u iznosu od skoro tri milijarde evra, tj. više od 180 miliona evra godišnje.

*Ekonomski institut „Džon H. Daning“, Velika Britanija

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari10
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Анка
Зашто се ово зове "донација"? Ја кад чујем ту ријеч, мислим на неко доброчинство. У овом случају је то сасвим супротно.
Milan D.
Valjda se ovakav clanak objavi prije izbora.Medjutim nesmije da se varamo,mi smo uvuceni a da nismo svijesni u vrijeme pre Trampovske Amerike.Izbori u Americi su konacno pokazali ko je stajao iza politeike Klintonovih,Busovih i ostalih,sama elita,Holivud(glumci i estrada), berzanski spekulanti,mafija i ostali gangsteri.Njima nisu smetali ratovi i potoci krvi od Balkana pa do Indije,milioni izbjeglica,naprotiv to im je pruzilo priliku da oprobaju svoj talenat u humanitarnim akcijama,da zavaraju trag.E tu smo mi sada,i mi imamo svoju elitu jeste mala al je odabrana,glumci,estrada,politicari preletaci(Dacic je zudio da Nikolic ode pod led samo zato sto je video sansu da u tom procjepu domogne se premijerske stolice),mafija i sitni dzeparosi sto im dobro ide.Kada bi neki analiticar angazovao se malo vise tacno bi ih imenovao i dosao do tog procenta pobjednicke stranke.Pobjednik je obecavao porast penz.za citavih 2% a danas procitamo da cjene su otisle 10%,i na kraju ubjedljivo pobjedi.
Jovanka Voždovčanka
Odličan članak. Valjda je došlo vreme da se demistifikuju strane( zapadne) donacije, i da se vidi gde su, i na šta usmeravane, o čemu šira javnost ne zna, skoro, ništa. Ponekad bi se, nešto malo, načulo o donacijama tipa "kako prepovijati komarce" za šta bi "obuku" sprovodio "ekspert" iz zemlje donatora, a domaćoj javnosti bi, samo, preostalo da se krsti "i levom, i desnom".
Lihvarski humanizam
Odlican clanak - hvala vam sto ste ga napisali, hvala i onima koji su ga objavili. Ranije sam pokusao da skrenem paznju na ovu temu ( clanci prof. Begovica i prof. Popovic) no nije prolazilo - nema veze, bolje ikad nego nikad. Predlazem "Politici" jedan dosije da se cuju sva misljenja i "pro" i "contra" - mislim da je ovo tema koja itekako zanima citaoce
Леон Давидович
Дају на пример неки ситниш , али зато се увозе на пример прехрамбени или други производи без царине. Да не говорим о директим штетама које је на пример учинио НАТО. Коме би пало на памет да ту штету надокнади. Наравно ником.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.