Apel na apel
Povodom „Javnog apela“ nastavnika i saradnika PBF u Beogradu, u vezi sa „Peticijom za reviziju izučavanja teorije evolucije“, osećam potrebu da, kao nastavnik dogmatike i etike, verujućim i svim ljudima dobre volje, iznesem sledeće mišljenje:
Podsećanje potpisnika Apela da nijedna od institucija kojima je Peticija upućena „nemaju nadležnost da zadiru u ma koju naučnu oblast i vrše ’reviziju’”, predstavlja krivo tumačenje tog dokumenta. Potpisnici traže preispitivanje jedne nedostatne teorije, ali koja je i atak na zdravu pamet i vređa integritet ljudske ličnosti. Ona ne govori o dalekim galaksijama, nego o nastanku čoveka i ljudskom identitetu. Za razliku od mnogih drugih, ova naučna teorija nije donela blagodeti ljudskom rodu, a porodila je i društveni darvinizam, čiji je pobornik, Herbert Spenser, nastojao da principe prirodne selekcije i pravo jačeg primeni na ljudsko društvo. Teorija evolucije bila je i jedan od stubova ideologije marksizma–lenjinizma?
Redovni profesor Bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči Univerziteta u Istočnom Sarajevu
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


