Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

De­ca i rad

De­ca i rad
(Фото Драгослав Жарковић)

Ide­ja du­al­nog obra­zo­va­nja je po­če­la kao i mno­gi dru­gi pred­lo­zi po­sled­njih go­di­na: kao ne­zre­la fa­sci­na­ci­ja is­pra­znom pro­te­stant­skom iko­no­gra­fi­jom. Ali u dru­štvi­ma pe­ri­fe­ri­je put od fiks-ide­je do re­a­li­za­ci­je je kra­tak, pa smo ta­ko pre ne­ko­li­ko da­na ima­li pri­li­ku i da vi­di­mo pred­log za­ko­na či­ja je ulo­ga da ovu fan­ta­zi­ju re­a­li­zu­je. Iako pred­log ka­ni – re­de­fi­ni­sa­njem ci­lja obra­zo­va­nja iz obra­zo­va­nja za ži­vot u tre­ni­ra­nje za rad – du­bo­ko za­dre­ti u si­stem obra­zo­va­nja, jav­na je ras­pra­va po­pri­lič­no mla­ka. Ko­men­ta­ri se mo­gu vi­de­ti uglav­nom na por­ta­li­ma – Ma­ši­na.rs Pe­šča­nik.net i Rad­nik.rs – dok me­di­ji glav­nog to­ka te­mu uglav­nom iz­be­ga­va­ju. Ni­voa na ko­ji­ma se pred­log mo­že kri­ti­ko­va­ti je pu­no pa je red da po­me­ne­mo onaj naj­o­či­gled­ni­ji: du­al­no je obra­zo­va­nje fak­tič­ko pre­tva­ra­nje obra­zo­va­nja iz me­ha­ni­zma eman­ci­pa­ci­je (ka­da obra­zu­je) u me­ha­ni­zam blo­ki­ra­nja so­ci­jal­ne i kla­sne po­kre­tlji­vo­sti (ka­da tre­ni­ra za rad).

A pri­mar­ni bi za­da­tak ško­le, ma­kar po mom mi­šlje­nju, tre­ba­lo da bu­de da na­u­či de­cu da uče, jer će se sa tom teh­ni­kom oni da­le­ko lak­še sna­ći u ži­vo­tu ne­go sa even­tu­al­nim zna­njem sla­ga­nja ja­bu­ka po ra­fo­vi­ma. 

Ma­gi­star po­li­ti­ko­lo­gi­je

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari15
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

лажни сјај капитализма
Сјајан чланак, дубина погледа у нашу (пројектовану) будућу беду и назови реформаторе који се клањају пред олињалим руном капитализма. Није злато све што сија!
Боривоје Банковић
Такозвано дуално образовање има смисла у индустријски развијеним земљама. У Србији где је индустрија сведена на статистичку грешку, ово не би служило баш ничему. Данас омладина најчешће ради у бутицима, кафићима, кладионицама, киосцима "брзе" хране. Нико их не пита шта су завршили, колико су стручни и какве вештине поседују. Битно је да имају 18 - 25 година, да немају обавезе, да ћутке раде прековремено, суботом и недељом, да не иду на боловања... Послодавци их задржавају на радном месту од неколико недеља до највише неколико година, не повећавају им плате, немају шансу да напредују у служби. Која би ту тачно корист била од дуалног образовања? Осим, наравно, ако се у школе на уведу стручни предмети "кладионичарство" и "прављење пљескавица".
Milenica
Kod Stefana Aleksića volim to što uvek nagna čoveka da se pozabavi razmišljanjem koji i jeste odlika čoveka i valja upražnjavati tu disciplinu. Sam početak teksta mnogo obećava ali ja ne mogu da idem dalje od toga iz mnogih razloga. No, koliko sam "upoznala" autora ovog teksta kroz njegova mnogobrojna pisanija, uvek je postavio temu na zdrave noge i samo treba svaki pojedinac da - razmišlja.
Bosa S
Moram da priznam da istinski zelim da procitam clanak bez uvredljivih reci, recenica i sa pozitivnom analizom. U ovom slucaju, zasto je dualno obrazovanje dobro i uporedjenje sa drugim drzavama sveta. U mnogim zemljama dualno obrazovanje je dio sistema, kako u srednjim skolama, tako i na fakultetima. Tako u tim zemljama, mladi ljudi sa zavsenom skolom vec imaju neko radno iskustvo i time su konkurentniji na trsistu rada. Kod nas se ne uci nego se buba teorija. Djecu ne uce da razmisljaju i kreiraju, nego da nepotrebne podatke i cinjenice uce na pamet. Kome to treba?
Боривоје Банковић
Да, али да би бисмо постали успешна држава, овај систем мора да се мења из корена. Нису довољне популистичке приче и козметичке реформе. Почетком шездесетих година прошлог века, Јужна Кореја је била у сличном хаосу и безнађу као данас Србија. Онда је генерал Парк Чунг-хи успоставио војну диктатуру, постројио њихове тајкуне и рекао им дословно: "Шта сте украли, украли сте, сада ћете почети да улажете у развој земље". Од тада Јужна Кореја креће путем успона, па се временом појавила потреба и за дуалним образовањем. Зли недемократа Путин је нешто слично урадио руским тајкунима када се Русија нашла у најмрачнијем часу историје након 1917. Исто тако се и Србија данас налази у најмрачнијем часу своје историје након 1914, само што су код нас најрадикалније мере увођење нотара и приватних извршитеља. У једном смо сагласни: какве методе, такви и резултати. Односно, никакве методе, никакви резултати.
Bosa S
Gospodine Borivoje, ocigledno nesto treba da se menja.Ne mozemo sa istim metodama ocekivati drugacije rezultate.
Prikaži još odgovora
Majka troje dece
Slazem se sa autorom da skole treba decu da nauce da uce. Tako ce im sve posle biti lako. U redu je planirati upis u skole spram potreba trzista, ali gde cete dualno obrazovati decu kada, na primer, u mnogim gradovima ni jedna postena firma ne radi?

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.