Uvac – skriveni dragulj Evrope
Uvac je skriveno srpsko blago. Proglašen je 2008. godine jednim od sedam prirodnih čuda ove zemlje, očarava jedinstvenim meandriranjem reke Uvac kroz kanjon, a istoimeni nacionalni park je stanište beloglavog supa, atrakcije regije – piše u pojašnjenju za srpski specijalni rezervat prirode koji se našao na listi 44 skrivena dragulja Evrope.
U sezoni odmora i letovanja, dani lišeni poslovnih obaveza ili učenja ne moraju obavezno da se provode na bučnim plažama i turističkim epicentrima. Na listi koju je na osnovu informacija dobijenih od lokalnih blogera, turističkih eksperata i klijenata sačinila kompanija „Masterkard” našle su se manje poznate i teže pristupačne lokacije, podjednako bogate prirodnim i kulturno-istorijskim lepotama kao i one koje nose epitet – hit destinacije. Iz naše zemlje jedino je pozicioniran deo u jugozapadnoj Srbiji, dok su iz okruženja na listi uvršćeni Perast u Boki Kotorskoj u Crnoj Gori, ostrvo Pag u Hrvatskoj i Velika planina u Sloveniji.
Prilikom rangiranja destinacija vrednovani su sledeći kriterijumi: lepota predela, gužva, mogućnost za različite načine plaćanja, cene hrane i smeštaja, udobnost.
Uvac spada u jeftinije destinacije jer je navedeno da je za prosečno obedovanje potrebno manje od 10 evra, za smeštaj oko 16 evra.
Na prvom mestu liste našla se oblast u severnoj Španiji – Asturija. Znatan deo ove regije je pod zaštitom Uneska. Osim netaknute prirode, čistog vazduha i dugačkih plaža na obali Kantabrijskog mora, navodi se da bi obavezno trebalo da se poseti selo Kovadonga i istoimeni manastir. Cene u ovoj regiji su pristupačne i smeštaj nije skuplji od 25 evra, a u bogatim ukusima lokalnih restorana može da se dobro ruča ili večera, u proseku, za 18 evra.
Na drugom mestu je malteški grad Mdina, smešten u središnjem delu ostrva. Nastao je širenjem utvrđenja na brdovitom terenu i danas nudi svojevrsnu šetnju kroz istoriju i ima veoma dobro očuvanu baroknu arhitekturu. Interesantno je da nema mnogo vozila pa se u turističkim bedekerima naziva „tihim gradom”.
Treći skriveni biser na listi je oblast oko jezera Halštat u Austriji. Na listi su i ostrvo Sarema u Estoniji, Azori u Portugaliji, delta Dunava u Rumuniji, jezero Balaton u Mađarskoj, holandski gradić Narden...

Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


