Nova inicijativa za Balkan
Prema istraživanju Svetske banke, ako bi sve jugoslovenske zemlje kandidati za EU ostvarivale godišnji rast od šest odsto, one bi tek 2035. godine dostigle sadašnji prosek EU, i to pod uslovom da EU sve to vreme stagnira. Posledica ovakvog žalosnog stanja je da svako ko može napušta naš region. Za poslednjih 25 godina četvrtina ukupnog stanovništva regiona se trajno iselila.
Srbija je trenutno u idealnoj poziciji da bude glavni promotor jedne nove velike inicijative za stabilizaciju jugoslovenskog prostora i Albanije. To je Nova inicijativa za Balkan (NIB). Naime, trenutno je Srbija u dobrim odnosima i sa SAD i EU, s jedne, i sa Rusijom i Kinom, s druge strane. Međutim, takvo stanje, nažalost, neće moći još dugo da traje. Na relaciji SAD – EU – Rusija dolazi do sve većeg zaoštravanja. Moguće je očekivati da će vrlo skoro doći do većeg stepena neprijateljstva, politike isključivosti, primene principa „ko nije za nas, taj je protiv nas“. Realno je očekivati da će obe strane od Srbije vrlo skoro zahtevati da se opredeli – za koga je, tj. protiv koga je. Zato, dok to vreme ne dođe, Srbija treba da od svojih sadašnjih zapadnih i istočnih prijatelja i regionalnih partnera zahteva odlučnu podršku za politiku stabilizacije jugoslovenskog prostora.
Advokat
CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


