Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POLEMIKA

Lojpurova modernizacija

Odgovor na tekst „Regionu je potreban Maršalov plan“, od 20. jula
Lojpurova modernizacija
(Новица Коцић)

Tekst „Regionu je potreban Maršalov plan“ – kako navodi gospodin Lojpur, napisan je „povodom“ mog odgovora u „Politici“ 14. jula, u kome sam analizirao nelogičnosti koje je izneo u tekstu „Nova inicijativa za Balkan“ („Politika“, 13. jul). Međutim, osim što u novom tekstu lakonski konstatuje da sam „potpuno promašio temu“ g. Lojpur se nije osvrnuo ni na jednu činjenicu koju sam izneo već je nastavio da razvija svoju teoriju „modernizacije“ regiona. Za g. Lojpura su legitimna, međunarodno priznata i garantovana prava Srba u RS ili na Kosovu i Metohiji „promašena tema“, jer se očito ne uklapaju u njegovu „modernizacijsku“ viziju...

U zapadnim društvima, kojima g. Lojpur navodno teži, neguje se argumentovana diskusija, što njemu očito ne odgovara. Ipak, pristup g. Lojpura zaslužuje pažnju jer je tipičan primer ponašanja mnogih lokalnih pobornika „modernizacije“ koji svako suočavanje s činjenicama odbacuju kao znak nemogućnosti „šake jada“ da shvati „velike“ modernizacijske zamisli. Usled ovakvih pojava, u Srbiji imamo političku kulturu koja se svodi na ignorisanje činjenica koje ne idu u prilog „modernizatorskoj viziji“, uz uporedno nastavljanje ponavljanja mantre o „modernizaciji“...

U skladu s pristupom da ignoriše/prećutkuje činjenice, g. Lojpur u novom tekstu Srbiju i region naziva „šakom jada“ (izraz koji je za Srbe prvobitno upotrebio Zoran Milanović, bivši hrvatski premijer). Ipak, u prethodnom tekstu je izneo da bi Srbija trebalo da „od zapadnih i istočnih prijatelja i regionalnih partnera, zahteva odlučnu podršku za politiku stabilizacije jugoslovenskog prostora“. Na stranu ova očita nelogičnost da „šaka jada“ može nešto da zahteva, sramno je i za žaljenje što autor ne vidi problem u tome da čitave narode i države svodi na kolektiv koji naziva „šakom jada“. Evropa, ka kojoj g. Lojpur navodno teži, uložila je ogromne napore od Drugog svetskog rata kako bi se pomakla od ovakve kolonijalne percepcije i stereotipovanja ljudi i njihovih zajednica.

Napredni klub

CEO TEKST SAMO U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANjU

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Predrag Danilovic
Pravo u centar - bravo! Konacno da neko skrene paznju na politicku kulturu u Srbiji i cinjenicu da imamo zapravo anti-kulturu koja se svodi na to da argumente formalno tolerisemo ali da ih zapravo ignorisemo.
Aleksandar Mihailovic
Velika je zabluda razmišljati o nekom "Maršalovom planu za Balkan", jer, pod kojim i čijim uslovima bi to bilo, i onaj prethodni je postavio čvrste uslove koji danas predstavljaju omču razmahanoj nemačkoj privredi i državi i znatno je sputavaju u razvoju. Zabluda je i držati vatrene i "stručne" govore kako nam je šansa sa malim i srednjim preduzećima jer je to glupost, kao i ući u trku na 100m bos po trnju sa onima na motorima. Mala i srednja preduzeća mogu da egzistiraju ako imaju velike kompanije koje apsorbuju njihovu proizvodnju, a na Balkanu su sve ugašene i zakorovile. Jedini dugoročni spas za države i narode na ovim prostorima je Unija balkanskih država, sve YU državičice, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Albanija i Grčka, a ako ne žele SLO i HRV može i bez njih, sa njima je mnogo bolje, na koji način bi se izbegle sve nedoumice oko granica, teritorijalnih pretenzija i uz dobru organizaciju ekonomije i svega taj prostor bi i bukvalno mogao da hrani, poji i turizmira čitavu Evropu.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.