Paraćin pred procvatom ili provalijom
Paraćin – Mnogo toga u ovoj godini dogodilo se u Paraćinu, koji je u sredu obeležio gradsku slavu Sveti Krstovdan, a poslednjih dana gradić u Velikom Pomoravlju bio je u žiži zbivanja u Srbiji i zbog poznatih događaja oko jedinog privrednog subjekta sa velikim brojem zaposlenih koji je donedavno radio – oko Srpske fabrike stakla. Fabrika je odlukom sudskih organa u stečaju, većina radnika dobila je otkaze, što je dovelo do dodatne uznemirenosti građana zabrinutih za sopstvenu sudbinu i budućnost.
U isto vreme u gradu na reci Crnici traje ne baš mali politički potres – sukobili su se opozicija i aktuelna politička vlast. Za loše stanje u gradu i opštini opozicija okrivljuje vlast koju čini samo više grupa građana (GG) i, kako se posebno ističe, u kojoj nema nijedne političke stranke.
Predsednik opštine je Saša Paunović, koji je na ovoj funkciji 17 godina – kao prvi čovek paraćinskih demokrata i koalicije DS – Zajedno za Srbiju, LDP-a, Nove stranke i više grupa građana, zamenik predsednika je Tomislav Šaletić iz GG „Svi za Paraćin”, a predsednik opštinske skupštine je Dragan Mitić iz ove iste političke grupacije. Odnos snaga u skupštini je, kaže predsednik Paunović, ubedljivo u korist vladajuće većine, koja ima čak 46 odbornika, dok je samo devet odbornika iz opozicionih stranaka.
Paunović je u razgovoru za „Politiku” odbio optužbe opozicije, koja tvrdi da je Paraćin na rubu duboke provalije. A u Opštinskom odboru Jedinstvene Srbije (Dragana Markovića Palme) u Paraćinu oglasili su se ovih dana tvrdnjama „da je u Paraćinu bezidejna i politika vladajuće koalicije čije se delovanje svodi na lične, a ne na interese građana” i „da je to jedan od razloga što ova stranka uopšte ne učestvuje u gradskoj vlasti”:
– U samo nekoliko poslednjih godina opštinu Paraćin napustilo je između 4.500 i 5.000 ljudi, najviše mladih koji odlaze „trbuhom za kruhom” u zemlje zapadne Evrope i Skandinavije. Zna se i zašto – u našem gradu koji propada nema posla i sve se teže živi. U potpunosti je zanemarena briga o građanima, naročito o mladima i deci. Postali smo sredina u kojoj se jedva sastavlja kraj sa krajem, a što je najzanimljivije svedoci smo da se u Paraćinu otvaraju i rade uspešno jedino radnje sa polovnom robom. To je činjenica i to najbolje govori o platežnoj i imovnoj moći stanovnika i njihovom socijalnom statusu, rekao nam je Danijel Miletić, predsednik OO Jedinstvene Srbije u Paraćinu.
Poverenik Srpske napredne stranke (SNS) koja je u opoziciji u opštinskoj vlasti Paraćina, Milan Ilić tvrdi:
– Zatražili smo hitnu smenu opštinske vlasti jer je rad rukovodstva Paraćina obeležen aferama, nepotizmom, kršenjem zakona, zloupotrebama i malverzacijama sa opštinskim budžetom i u javnim preduzećima i ustanovama. U tim firmama direktori su iz redova grupa građana na vlasti i njihovo delovanje i rad, kao i opštinskog rukovodstva, na veliku su štetu našeg grada i stanovnika. Već deceniju i po „gradi” se, kao „Skadar na Bojani”, industrijska zona, ali samo tokom izbornih kampanja, a za to vreme strani i domaći investitori, za razliku od Jagodine koja cveta i drugih gradova i mesta u ovom delu Srbije, u širokom luku zaobilaze Paraćin. Došli smo dotle da je trenutno više od 40 odsto naših sugrađana nezaposleno, kaže Milan Ilić.
Na sve ovo predsednik opštine Saša Paunović u razgovoru za naš list je rekao:
– U toku je velika medijska kampanja protiv našeg opštinskog rukovodstva koja nema nikakve osnove i kojom se remeti život svih nas. Sve što se poslednjih meseci iznosi u javnosti je neistina. Paraćin je na 108. mestu po smanjenju broja stanovnika u Srbiji – 2002. godine imali smo 58.301 stanovnika, a na početku ove godine prema zvaničnim podacima je 52.384 žitelja. To je za deceniju i po samo oko 5.900 ili deset odsto manje stanovnika. A poslednjeg dana avgusta ove godine broj nezaposlenih bio je 7.596 građana, što je 22,32 odsto od ukupnog broja radno sposobnih stanovnika opštine Paraćin. Netačno je da nemamo investitore: od 2013. do 2017. godine izdate su u našem gradu 52 građevinske dozvole za izgradnju poslovnih i proizvodnih pogona domaćih preduzetnika – od toga 34 su sagrađena, za 17 je izgradnja u toku, a samo jedan još nije počeo da se gradi, kaže Saša Paunović.
Na kraju razgovora za „Politiku” Saša Paunović posebno je rekao „da nema nikakvih afera na političkoj sceni i jedina koja je aktuelna su pomenuti tendenciozni tekstovi kojima se neosnovano i na ružan način napada paraćinska vlast”. Zbog toga je, ističe on, „podneto više tužbi protiv medija koji su ih objavili, od kojih su neki čak i neregistrovani”. Oko opštinskog budžeta takođe nema spornih stvari jer je DRI, ističe on, svojevremenom kontrolom u 2014. godini utvrdio da nema nepravilnosti u raspolaganju budžetskim sredstvima.
Pražnjenje budžeta preko izmišljenih odborničkih grupa
Opozicija u Paraćinu optužuje lokalnu vlast da se opštinski budžet svakog meseca „javno i otvoreno” pljačka jer je u skupštini usvojena odluka o formiranju lažnih odborničkih grupa. To je, kažu u SNS i JS, bilo u „režiji” Saše Paunovića i Dragana Mitića i sada je u gradskom parlamentu čak deset odborničkih grupa: grupa „Saša Paunović – Sigurno napred za Paraćin”, „Zeleni”, „Nova Srbija”, „SDS – Novi koncept”, LDP, „Nema dileme”, „Zdrava priča”, „Zajedno za Srbiju”, „Svi za Paraćin – Miloš Tomić” i „Svi za Paraćin – Tomislav Šaletić”.
Ove fiktivne odborničke grupe, koje imaju svoje šefove i zamenike šefova, koštale su opštinsku kasu u poslednjih skoro godinu i po, tvrde stranke iz opozicije, preko 4.000.000 dinara
Подели ову вест



Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.