Tajanstveni milijarder Dragan Šolak
Dragan Šolak, suvlasnik kablovskog operatera SBB i predsednik borda „Junajted grupe”, koga je pre nekoliko dana portal „Malta danas” optužio da je kupio državljanstvo te zemlje da bi izbegao plaćanje poreza kod nas, poznatiji je, čini se, na prostorima bivše Jugoslavije, nego u rodnoj Srbiji. U internet izdanjima hrvatskih i slovenačkih medija o njemu se može naći više informacija nego u srpskim.
Zagrebački „Jutarnji list” o njemu je nedavno napisao tekst u rubrici životne priče. Interesantno je da su oni još tada pisali da se za Šolakom „vuče” da je njegova firma registrovana na Malti iz Hrvatske izvukla novac na koji nije plaćen porez, što je do nas stiglo pre nekoliko dana, preko portala „Malta danas”. Istina, ovaj portal se poziva na hrvatske izvore po kojima su različite TV stanice Šolakovoj medijskoj grupi za prava emitovanja Sportske TV platile 6,7 miliona evra, koji su završili na Malti, Kipru i u Lihtenštajnu.
Hrvati Šolaku naročito zameraju što ubuduće neće moći glavne fudbalske događaje da gledaju besplatno na državnoj televiziji, već na njegovoj kablovskoj mreži Sport klub, koja ima ekskluzivna prava za utakmice Evro 2020. španske i engleske lige, ali i utakmice hrvatske reprezentacije. Uz, podrazumeva se, mesečnu pretplatu kablovskim operaterima koji imaju ugovor sa Sport klubom.
Dragan Šolak rođen je u Kragujevcu, gde je počeo s trgovinom muzičkim pravima na području bivše Jugoslavije, ali se brzo prebacio na filmove i kasete za video-klubove. Kasnije je počeo posao s kablovskom televizijom, piše „Jutarnji”.
Izvori tvrde da se Šolakovim firmama teško ulazi u trag. Neke su registrovane u Evropi, druge po egzotičnim ostrvima. Kada su novinari slovenačkog „Dela” pokušali da razmrse taj čvor, rezultat je bio porazan.
„Jutarnji list” piše da je prva velika Šolakova kompanija za digitalne mreže bila „Džerard enterprajsis”, koja je pre trinaest godina registrovana na ostrvu Man. Suvlasnica je bila njegova supruga Gordana, na koju glasi i vlasništvo nad luksuznom vilom na Ženevskom jezeru, koja je navodno koštala više od sedam miliona evra. Vlasnik je i aviona tipa „Falkon”, za koji kažu da ga je platio 35 miliona evra.
„Šolaku je bilo jasno da je srpsko tržište ipak premalo ako žele da se rade veliki poslovi. Iako je već bio ’težak’ 900 miliona evra, počeo je da ’puca’ na veliki novac i poslove. A tu se onda bez Amerikanaca ne može, pogotovo kad je reč o medijima”, rekao im je jedan beogradski ekspert za televiziju koji je dobro upoznat sa Šolakovim počecima.
Njegova „SBB Telemah grupa” postala je u međuvremenu vodeći kablovski i internet operater u bivšoj Jugoslaviji – Srbiji, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Makedoniji, a američki investicioni fond KKR 2013. godine je kupio SBB za 1,5 milijardi dolara. Šolak je ostao glavni menadžer i jedan od akcionara s udelom od 21 odsto.
Američki investitori iz KKR preko „Junajted grupe” u međuvremenu su, preko njihove firme „Adrija njuz”, pokrenuli N1 televiziju, a kupili su i Novu TV i Pop TV u Sloveniji. Navodno je glavni operativac ponovo bio Šolak, s podrškom KKR-a, koji ima sedište u američkoj saveznoj državi Delaver i na Kajmanskim ostrvima.
„Jutarnji list” piše da je Šolak napadan da ne plaća poreze, a u potragu za njegovim firmama i bogatstvom dali su se i novinari. „Ko je vlasnik interneta” bio je projekat slovenačkih novinara koji su došli do nekih iznosa i imena, a među glavnima je opet bilo Šolakovo. Spominjala su se i preduzeća iz BiH, a potom je putanja vodila do raznih fondova, evropskih gradova, svetskih destinacija. Ređale su se firme i u Republici Srpskoj, poput Total TV-a, pa makedonski i crnogorski Total TV…
Slovenci su pokušali pedantno da popišu sve kompanije koje su učestvovale u medijskom biznisu u kojem se spominje Šolak. Jedan od zaključaka bio je da ta priča, zbog velikog broja učesnika, naprosto ne može do kraja da se prati. Lanci transankcija bili su takvi da ni najiskusniji poznavaoci nisu mogli sve da rekonstruišu. Sve to liči na babuške, zaključili su. Iz jedne kompanije izlazi druga i tako unedogled.
Sam Šolak nije se oglašavao – nigde intervjua, bez izjava, sve do pre dva dana, kad je objasnio da malteško državljanstvo nije uzeo da bi izbegao porez i naglasio da sve obaveze pedantno plaća.
Najveća strast ovog poslovnog čoveka je, kažu, golf. Ono malo fotografija na kojima je Šolak snimljen upravo su sa terena za golf, a kupio je i teren za ovu igru na Bledu za 11 miliona evra.
Подели ову вест








Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.