Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vlada osnovala Savet za filantropiju

Biće razmatran predlog da se donacije hrane oslobode plaćanja poreza
Vlada osnovala Savet za filantropiju
Бранислав Недимовић (Фото И. Милутиновић)

Vlada Srbije oformila je Savet za filantropiju koji će se, između ostalog, bavi i hranom, a jedan od rezultata trebalo bi da bude da se omogući da se hranom može „operisati i nakon isteka roka”, izjavio je Branislav Nedimović. Dodao je da će Ministarstvo poljoprivrede u Savetu zauzimati stanovište da je na poklanjanje hrane nepotrebno oporezivanje i da se taj čin mora podsticati da li poreskim olakšicama ili na neki drugi način.

Kako prenosi Tanjug, predstavnica Ministarstva finansija Irena Stevanović Gavrović potvrdila je da se na doniranje hrane u Srbiji plaća PDV, te da svaka izmena propisa mora da bude u skladu s propisima Evropske unije. Kako je navela, ima zemalja koje nemaju PDV na doniranje hrane, a među njima je i Hrvatska, ali da se prilikom donošenja odluka i promene zakona moraju analizirati svi aspekti.

Ministar poljoprivrede najavio je i da bi predlog izmena Zakona o bezbednosti hrane, koji sadrži sve tekovine Evropske unije, trebalo da bude usvojen na proleće u Skupštini Srbije, kada počne redovno zasedanje. Rekao je da je vlada usvojila izmene zakona o bezbednosti hrane, o kojima će se raspravljati u skupštini u martu, jer se sada očekuje i usvajanje budžeta za sledeću godinu.

– Ministarstvo je prihvatilo skoro sve sugestije o izmenama ovog zakona koje je dobilo tokom javne rasprave. One koje nismo, prihvatićemo najverovatnije preko amandmana u skupštinskoj raspravi – rekao je Nedimović i dodao da ćemo sve što znamo morati da promenimo.

– To će boleti i koštati, ali ako je na kraju cilj koji će se isplatiti, onda je sve to isplativo – istakao je Nedimović.

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Aleksandar
Za „operisati nakon isteka roka” nije bilo potrebno osnivati Savet. Trgovci, godinama prepravljaju datume isteka roka a proizvođači ono što se vradi samo prepakuju, a nabavljaju potvrde da je uništeno. To se lako kontroliše, da ima ko. Najbolje je da na proizvodima piše upotrebljivo do: dok se ne pojede!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.