Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

„Srpske petorke” za petoro dece

Radikalan nacionalni problem rešava se radikalnom merom iza koje stoji cela nacija, a ne politička vrhuška. Predlažem da Srbija krene u „nju dil” kojim bi se rešilo najvažnije nacionalno pitanje – opstanak
„Srpske petorke” za petoro dece
(Игњат Гатало)

Pitanje svih pitanja za srpski narod nije ni teritorija, ni jezik, ni pismo, ni vera, ni ekonomija, već izumiranje. Razlog je jednostavan. Da bi bilo koji problem mogao da rešavaš, treba prvo da si živ. Demografi ukazuju kroz vapaj da srpski narod svake godine nestaje za jedan manji grad. To je nepovratan ekološki proces izumiranja vrste koji važi za ceo životinjski svet, pa i za ljudsku vrstu. Ako više jedinki jedne populacije umire nego što se rađa, ona neminovno nestaje. Tu ni bog ne može da pomogne. Stari Latini zvali su to „circulus vitiosus”, što bi na srpskom bilo „grešni krug”. Mere Vlade Srbije kojima se simbolično plaća rađanje troje i više dece neće dati rezultat iz jednostavnog razloga što nisu dovoljno stimulativne da bi se jedna porodica odlučila da bude velika.

Radikalan nacionalni problem rešava se radikalnom merom iza koje stoji cela nacija, a ne politička vrhuška. Predlažem da Srbija krene u „nju dil” kojim bi se rešilo najvažnije nacionalno pitanje – opstanak. Treba hitno napraviti nacionalni program izgradnje stanova od sto kvadrata u zgradama koje bi se simbolično zvale „srpske petorke”, a bile bi namenjene za porodice koje imaju najmanje petoro dece iz jednog braka. Zakonom o opstanku srpskog naroda ovo bi se garantovalo svim porodicama u Srbiji, bez obzira na nacionalnost, jer to proističe iz ustavne jednakosti građana Srbije. Naravno, tu bi bilo daleko najviše Srba, jer ih i ima procentualno daleko najviše u Srbiji. Druga bitna stavka takve zakonske odluke jeste garantovani posao u struci i za majku i za oca, jer se mladi roditelji bez toga neće odlučiti za veliku porodicu. Petoro dece je minimum, jer jedino petoro dece hitno rešava problem. Mislim da ovakvu zakonsku odredbu treba primeniti i retrogradno za sve porodice koje imaju najmanje petoro maloletne dece u jednom braku. Takvih porodica u Srbiji nema mnogo, a useljavanje ovih porodica u „srpske petorke” i posao za majku i oca bili bi okidač i garant za sve mlade brakove u Srbiji da ih država neće prevariti.

Ovakva radikalna mera je u suštini socijalistička, zahteva poseban fond za opstanak nacije i za to je potreban referendum naroda. Posledice bi bile frapantne. Srbija bi odjednom postala veoma atraktivna za mlade ljude, jer bi videli svoju ekonomsku perspektivu sa velikom porodicom. Velika ekonomski stabilna porodica je po svim sociološkim studijama najbolja sredina za razvoj dece i stub stabilnosti svake države. To bi doprinelo i stabilnosti brakova u Srbiji, koji su takođe u ogromnoj krizi. Zaustavio bi se odliv mozgova iz Srbije, jer nijedna druga zemlja u svetu ovo ne nudi mladim bračnim parovima. I najzad ne manje važna stvar je da bi se majke i očevi odlučivali na brak i rađanje dok su mladi, dok je njihov genetski materijal malo izložen nepovoljnim uticajima sredine. Rađaće se zdravija i pametnija deca. Nacija će se osvežiti i preporoditi.

Srbija treba da krene u „nju dil” za opstanak srpskog naroda sada i ovde.

Redovni profesor Higijene sa medicinskom ekologijom, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu

 

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari14
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

ДАН
Проблем је што су такве визије о великом броју деце имали и Мусолини и Хитлер и Стаљин. Зна се због чега. Данас га имају исламске државе које своде жене на машине за рађање са мало људскости. Молим објавите !
Bojana
Dok su materijalne vrednosti na prvom mestu kod mladih i starih, a ne ljubav,porodica, znanje, prijateljstvo...,dotle nam nema napretka ni u jednom pogledu. Pa ni u prirodnom priraštaju.
Лазар КГ
Ево анализе о томе зашто су наши преци имали пуно деце. Наиме осим мањка контрацепције и знања о њој, обичајног права, обесправљености жена и биолошког нагона за продужењем врсте услед велике смртности одојчади, велики утицај на одлуку наших (и не само наших) предака да имају пуно деце је имала жеља за голим преживљавањем и личном сигурношћу. Деца не само да нису сматрана за терет него су била преко потребна родитељима до што пре почну да им помажу и да их одмењују у пољским пословима и што је најбитније да кад остаре да има неко да се брине од њима, и да се тај "терет" расподели. У доба безакоња и ретке насељености, ако живите сами у старости ништа није спречавало неког путника или дивљу звер да вас убије и почне да живи у вашој кући, док би са много деце, у већој задрузи ретко ко смео на вас. Укратко, овде ће људи поново имати много деце тек када баш загусти. Можда је повратак дијаспоре на идеолошкој основи боље решење (као Јевреја у Израел али они су то спремали 2000 година).
инфантилан предлог
Предлог је бесмислен, чуди ме да је човек професор факултета. Породица с петоро деце је мало, и увек ће их бити мало у савременом друштву. Можете слободно да им дате колике хоћете плате, и биће их и даље мало. И неће се повећати број становника колико год да им пара и станова дате. Треба радити супротно, обезбедити одређене пореске и материјалне олакшице породицама с двоје, евентуално троје деце. Много више деце се добија ако се мајке с једним дететом одлуче на друго, него ово што се предлаже. За петоро деце да се роде је потребно шест, седам, осам година, од чега ће живети све те године пре него што испуне критеријум за стан и помоћ?
Иван Грозни
1. Како некоме гарантовати "посао у струци"? Шта ако нема никакву стручност или се школовао за занимање које у Србији не постоји? Да ли постоји земља у којој се гарантује "посао у струци"? 2. Колике плате треба да имају родитељи који издржавају седмочлану породицу? У Европи, породице са петоро деце имају симболично учешће у укупном броју породица. 3. Да би се повећала бројност становништва, прво је потребно зауставити или значајно успорити исељавање? Да ли је то могуће? Тешко. Још када наши држављани добију право да раде у ЕУ, тек тада нам предстоји огроман талас исељавања. 4. И најважније питање. Како финансирати све ове утопије? Неки историјски процеси су незаустављиви. Такав је случај и са нестанком Срба и још неких народа. Сада нам долази на наплату цео ХХ век. И много већи народи од нас су нестајали. Оно што можда можемо да урадимо је да од Србије направимо уређену земљу са јаком економијом из које се неће бежати. Да поданике претворимо у мислеће грађане.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.