Ponedeljak, 15.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ovacije za „Oro”

Ovacije za „Oro”

Probe evrovizijskih takmičara u Beogradskoj areni ovog vikenda ulaze u finiš, jer je već u utorak na programu prvo polufinale festivala. Polufinalistima se juče priključilo i petoro finalista, koji su se direktno plasirali u završnicu najdugovečnijeg evropskog muzičkog takmičenja. Predstavnici Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Španije i Srbije juče su, prvi put, održali probe u Areni i predstavili se novinarima u pres centru „Sava centra”.

Prvi predstavnik zemalja „velike četvorke” koji je popričao sa novinarima bio je Endi Abraham iz Velike Britanije. Tamnoputi pevač demonstrirao je svoj zavidan talenat, rekavši da bi za njega plasman među prvih deset bio veliki uspeh i napredak u odnosu na britanske učesnike u prethodnih nekoliko godina.Sa pesmom „Even if”, čiji je i autor, nastupiće u finalu drugi po redu.

Prvi susret sa „sedmom silom” imale su i ovogodišnje učesnice iz Nemačke – četvoročlani ženski sastav „No Angels”. Nemice su podigle temperaturu u „Sava centru” prepevavši refren svoje kompozicije „Disappear” na vrlo dobar srpski jezik.

Probu je tokom jučerašnjeg popodneva održao i francuski predstavnik Sebastijan Telije. Njegova ambicija, kako je priznao na konferenciji za novinare, jeste da svoju zemlju, posle niza neuspeha na Evroviziji proteklih godina, dostojno predstavi na ovom muzičkom takmičenju.

– Ja sam „frik”, a na Evroviziji vole ovakve kao što sam ja. Mislim da mi je mesto ovde i smatram to svojom ličnom pobedom. Ne mogu vam opisati koliko je moja mama srećna što sam na Evrosongu. Sada sam kralj svoje porodice! – rekao je Telije i sa ponosom istakao da je njegova numera „Divine” veoma slušana širom Evrope, naročito u Srbiji. Francuz je otkrio da je opsednut večnim životom, a umesto da priča o svojim favoritima na Evroviziji, on je rekao da obožava Snupa Doga i grupe „Bič bojs”, „Bi džiz” i „Igls”.

Dolazak španskog komičara Rodolfa Čikilikvatrea u „Sava centar” prouzrokovao je pravu najezdu španskih novinara. Pevač pesme „Baila el čikičiki” podigao je interesovanje španske javnosti za Evrosong i postao svojevrstan društveni fenomen u toj zemlji. Neprestano zabavljajući prisutne u pres centru, Čikilikvatre je, između ostalog, otkrio da mu je za nameštanje frizure potrebno od tri do četiri sata dnevno. Kada putuje avionom proces je brži, dodao je on, jer mu je za idealnu frizuru dovoljno da proturi glavu kroz prozor letelice.

„Vatreno krštenje” na sceni Arene imala je i naša Jelena Tomašević, koja se, kao predstavnica domaćina Evrovizije, direktno plasirala u finale. Posle probe održala je konferenciju za novinare, najposećeniju za proteklih nedelju dana. Po ulasku u prepunu pres salu, novinari i obožavaoci dočekali su je stojeći i uz aplauze. Volonteri i fanovi mahali su sve vreme srpskim zastavama. Konferenciju je započela a kapela izvođenjem svoje numere „Oro”, što je pozdravljeno burnim aplauzom. Zahvalivši se svima na toploj podršci Jelena Tomašević je rekla:

– Zadovoljstvo je biti istovremeno domaćin i takmičar.

Na bujicu komplimenata koje je dobila od stranih izveštača, Tomaševićeva je odgovarala:

– Mnogo nam znači što ste ovde, jer smo mi mala zemlja u kojoj ima puno talentovanih ljudi. Evrovizija je sjajna prilika da to pokažemo svetu. Bez podrške svih ne mogu da opravdam vaša očekivanja i postignem uspeh.

Iako je ostala misteriozna po pitanju svojih očekivanja od Evrovizije, Tomaševićeva je iskoristila priliku da najavi izlazak svog debi albuma, čije je objavljivanje planirano za kraj juna. Prema njenim rečima, na albumu će se naći „puno divnih i emotivnih pesama, odlično interpretiranih”.

Na molbu da prokomentariše smetnje sa zvukom koje je imala na večernjoj probi u Areni, priznala je da je bilo manjih problema koji su kasnije rešeni.

Inostranim novinarima, koji su bili zainteresovani za njenu karijeru pre Evrosonga, pojasnila je da od detinjstva peva srpsku tradicionalnu muziku koja je, prema njenim rečima, divna, ali sa mnogo teških elemenata za interpretaciju. Otpevala je i „Jare moje”, tradicional iz 18. veka, i za izvođenje „zaradila” ovacije prisutnih u pres sali.

Na samom kraju konferencije za novinare od obožavaoca iz Grčke dobila je i poklon – sliku koja simbolizuje naziv njene pesme „Oro”, tradicionalni ples Balkana, kao i zastavu Grčke koju je sa ponosom razvila. Posle poziranja fotoreporterima i potpisivanja autograma, Jelena Tomašević požurila je u Skupštinu grada gde je, na svečanom prijemu, bila domaćin predstavnicima iz 42 zemlje koje se takmiče na ovogodišnjem Evrosongu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.