Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Uranijum i žaljenje

Uranijum i žaljenje
(Фото ЕПА/MZWELE)

Pentagon i britansko ministarstvo odbrane nikako da odbrane svoje stavove da nije bilo opasnosti po njihove trupe, pre svega na Kosovu i Metohiji, s obzirom na to da su ti tereni bombardovani projektilima sa osiromašenim uranijumom.

Natovci objašnjavaju da se simptomi bolesti pojavljuju posle godinu ili dve, u zavisnosti od stepena ozračenosti. Sve češće obolevaju i umiru vojnici koji su bili na Kosovu i Metohiji u sastavu trupa iz zemalja NATO-a: Velike Britanije, SAD, Belgije, Španije i Italije, ukupno 19 članica iz te alijanse.

Iz izveštaja koji je procureo iz strogo čuvanog naučnog odeljenja NATO-a – da je na Kosovu i Metohiji do sada umrlo više od 5.000 ljudi, a u ostalom delu Srbije više od 21.000, sa alarmantnim daljim porastom broj obolelih od raka, primorali su natovce da se zamisle. Informacija koja je procurela iz tog strogo čuvanog odeljenja govori da radioaktivne čestice, odnosno prah, pre nego što padne na zemlju vetar raznosi na daljinu od nekoliko stotina kilometara. A kad padne na zemlju, kako kaže nauka, teren je kontaminiran vekovima, pa je i hrana sa tog zemljišta takođe opasna po život.

Izgleda da je došlo vreme da međunarodna zajednica postavi pitanje da li je na Kosovu i Metohiji, odnosno na Balkanu, vođen radiološki rat i da li je prikrivena istina da je Jugoslavija kao evropska država bila poligon za ispitivanje koliko ljudi oboli od osiromašenog uranijuma u određenom periodu, koliko ljudi umre, koliko kod već obolelih ljudi osiromašeni uranijum povećava smrtnost i kakva će se deca rađati kod onih osoba koje su kontaminirane.

Sada se postavlja logično pitanje, da li je to naučno odeljenje NATO-a na određenom području ispitivalo, odnosno kontrolisalo populaciju i da li će ovo zlo atomskog zračenja probuditi savest čovečanstva, pre svega Evrope, čije su čestice osiromašenog uranijuma kontaminirale područje bivše Jugoslavije.

Da podsetimo na ono što se do sada zna o ratu u Zalivu. Tamo je bačeno je više od 300 tona osiromašenog uranijuma. Statistika je zabeležila da je 250.000 američkih vojnika, od ukupno 700.000 koliko je boravilo u tom kriznom regionu, obolelo sa neuobičajenim simptomima, a u Pentagonu je potvrđeno da su hiljade bivših vojnika obolele od raka i leukemije, dok su stotine umrle. To je Pentagon priznao za svoje snage, a za Iračane nema statistike. Za Amerikance, oni su građani drugog reda. Hoće li ikada neko odgovarati za te zločine, da li je iko odgovarao za tragedije iz Hirošime i Nagasakija, koji se do sada intelektualac sveta izvinio i osudio te zločine?

Srbima je pre nekoliko dana stiglo žaljenje diplomatskih predstavnika osam zemalja članica NATO-a zbog civilnih žrtava tokom događaja iz 1999. godine, uz isticanje da 24. mart pamte kao dan kad je diplomatija podbacila.

Novinar u penziji

 

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari13
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Петар Петровић
@ Dule Astro. Тачно је тако и чинио хумани Инжењер Милинко Илић. Није се бринуо за своје нарушено здравље, већ за многобројну децу на том оделењу за карцином плућа где се лечио. Инжењер Илић је часно обавио своју радну и патриотску дужност. Тако је и наша људска дужност да не заборавимо жртве НАТО-а, због будућих генерације које долазе после нас.
Рђосав
- класична српска митоманиiа (црногорска подвариiанта...)
Петар Петровић
" Смртоносна прашина којом Америка загађује свет" данашњи чланак Спутника потврђује ставове аутора Милоша Милатовића. Фондација Жртве НАТО О.У. треба да региструје све случајеве, слично као и Фондација Жртве НАТО агресије. Заштитни знак и облику радиоактивног симбола за обележавање споменика свих Жртава НАТО О.У. треба осмислити. Сматрам да би уважени политикин уметник Новица Коцић најбоље могао да креира поменути заштитни знак. Својим личним прилогом ћу да помогнем акцију.
Glas R
Autora člankanajviše pamtimo po gostovanjima na RTS-u tokom ratova '90-tih i sličnim, da ne preteram, senzacionalističkim informacijama. Previše emocija, teorija zavere, proizvoljnih tvrdnji, politikanstva, a premalo dokaza, argumenata i naučnih činjenica. "Procurelo ...da je na Kosovu umrlo više od 5 000, a u ostalom delu Srbije 21 000 ljudi". Svakom ko iole poznaje medicinu i raspored mesta na koje su padale bombe sa glavama od OU, ovaj podatak će delovati, neubedljivo. Prvo, većina bombi sa OU je pala na teritoriji KiM, pa je naučno teško obijasniti , i u najmanju ruku, čudno da je na KiM više od četiri puta manje obolelih nego "u ostatku Srbije". Drugo, nijedan ozbiljan lekar, naučni istražovač neće iznositi decidne tvrdnje, potkrepljene sa ciframa, ako prethodno nije sprovedeno terensko ispitivanje i prikupljeni dokazi.A, ovde nisu Da jeste, valjda bi javnost znala! Pitam autora - kako onda naši lekari ili Komisija, kojima je sve dostupno, ne izađoše sa ovim podacima?
Радан Перишић
НАТО (НАјвећа Терористичка Организација) је у агресији на СРЈ извршио радиолошко, хемијско и биолошко загађење великих размера, а са јасним геноцидним и екоцидним намерама. Све треба назвати правим именом. Треба рећи и то да нас је овај "милосрдни анђео" окупирао да би се од Србије отео део њене територије. Србија коначно дугује својим грађанима анализу последица НАТО агресије и следеће информације: - број убијених и рањених војника, цивила и деце; - детаљну процену материјалне штете; - процену садашњег стања загађености животне средине и стања здравља становништва на основу међународно признате методологије. Остаје још оно немерљиво и ненадокнадиво, а то је што су - срушивши међународно право - нанели душевну бол српском народу који их ничим није угрозио.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.