Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Omalovažavanje lekara

Omalovažavanje lekara

Kada su početkom aprila ove godine usvojene Izmene i dopune važećeg zakona o zdravstvenoj zaštiti, lekarima je, umesto većih plata, data mogućnost da popodnevnim radom van redovnog radnog vremena povećaju svoj prihod, koji je u suštini mizeran i ne odgovara uloženom trudu.

Ono što je posebno ozlojedilo lekare i struku sadržano je u članu 234. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, u kome je navedeno da se poklon lekaru u vrednosti 462 evra ne može smatrati mitom ili korupcijom, s tim da vrednost pojedinačnih poklona u ukupnom zbiru ne prelazi 23 evra.

I ranije su pacijenti, najčešće u znak pažnje i zahvalnosti za uspešno lečenje, donosili lekarima poklone, koji se ni u kom slučaju nisu mogli smatrati korupcijom. Vlast je na ovaj način legalizovala mito i stavila lekare na stub srama, što će sigurno narušiti njihov ugled.

Ne može se negirati činjenica da korupcije u zdravstvu ima. Ni manje, ni veće nego u ostalim strukturama našeg društva. Samo, u zdravstvu je izložena sudu javnosti.

Podsećam da je ministar zdravlja još aprila 2017. godine oformio petočlanu komisiju koja je trebalo, kako on kaže, da iskoreni korupciju u zdravstvu. Da li ta komisija još postoji i koje je rezultate postigla, javnosti nije poznato. Nisu se oglasili ni ministar zdravlja, ni policija, ni tužilaštvo, a ni sudstvo. Da li se neko od njih zapitao kakav bi haos nastao u društvu kad bi se i njima omogućilo primanje mita.

Dr Miroslav Todorović,

Beograd

Komentari7
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Punoslav
Када ће слични прописи уза друге струке? Просветне,правосуде и слично? Зар је могуће да на ову тему скупштина расправља ? И зар је могуће да нико не види у ком се правцу крећу овакви прописи? Кад већ не можеш да искорениш корупцију, ти је озакони, и тако декриминализуј. Која то може лепа реч да се каже за посланике који гласају за овакве норме и законе? Зар је ћутање одговор на све то.
Cicka
Posto drzava ne ume da napravi selekciju medju lekarima verovatno ce gradjani to uraditi , ali ovo ce dovseti do jos vece netrpeljivosti jednih izmedju drugih lekara , jos veceg nerada nekih koji ce biti besni kada vide koju ce lovu da mlate po neki lekari , ali verovatno oni koji vrede . Ali bih posavetovala i mislim da bi tako trebalo biti , neka ne daju novac pre "posla" vec po zavrsenom poslu i to nakon 20 dana .
Aleksandar Mihailović
Država koja u temelju ima korupciju i nepotizam, u kojoj je glavna referenca partijska knjižica prave boje, u kojoj nema potrebe za znanjem već za vezama, vezicama i podvezicama, u kojoj se diplome dobijaju u plavim kovertama, legalizuje korupciju i zakonom pokušava da obaveže u ovom slučaju pacijente da prate trend, čime bi se bar neko od zdravstvenih radnika zadržao da ne ode u "beli svet" gde ih kao struku neuporedivo više cene i poštuju. Koja struka u Srbiji u ovom milenijumu nije ponižena, osim onih koje su vezane za politiku, bankarstvo, osiguranja, javno izvršiteljstvo, notarstvo, pravosuđe, tajkunisanje? U državi u kojoj protestuju preko sindikata: vojska, policija, prosvetni radnici, penzioneri, ojađeni u pljačkaškim privatizacijama, u bankarskim kreditoklopkama, mladi, veterani, RVI, beskućnici, u kojoj otvoriš jednu "stranu" firmu na bazi subvencija a zatvoriš 150 drugih domaćih, u kojoj se penzioneri terorišu, a tvrdiš da je "zlatno doba" (za stranke) se to zakonom uređuje.
Slavica
Gospodine Mihajlovic, sve je tako . Dozvolite da dopunim Vas tekst, sledecim: U drzavi u kojoj Tuzilastvo ne istrazujeprijavljene sumnje na teska krivicna dela u zdravstvu. U drzavi u kojoj Tuzilastvo ne proverava prijavu o falsifikatu medicinske dokumentavije (javna isprava). Ima jos toga da se doda ,
Чедо
Изјава да корупција није ништа мања (или већа) у здравству него у остатку друштва, је нешто најгоре што се може прочитати од неког који се потписује са Др. То је омаловажавање струке, а ова дозвола о висини корупције је само шлаг на торти. Јер је постало очигледно да је дошло дотле да ће бити потребно дигнути кредит да би се намирили апетити бахатих лекара у ДРЖАВНИМ институцијама. Друшкане, отвори приватну пракси, иди у немачку, па узми паре, а овде да се цркне ко човек, јер лекар није умео да излечи пацијента, а не јер пацијент није имао 1000 евра да подмити лекара који ће га лечити о трошку ДРЖАВЕ.
035
У необавезној анкети анкетирани полази од себе : да ли би и колико тражио - узео да је на месту лекара . Тако се понаша и у улози пацијента : колико би њега задовољило , толико и нуди . Увек је на лекару да одлучи хоће ли , колико и од кога нешто примити . Проблем се увећава кад се појаве посредници : познаници , портири , чистачице , држава . Поготову кад држава процењује кад је лекар коначно неспособан за рад - после 5 , 7 или 10 сати рада са пацијентима , или са рачунаром ( шта ко добије у подели рада ) , а способан за додатни рад !
Поповић
Држава се најбоље види у задовољним пацијентима,а да би они то и били,још је ,можда важније,задовољство лекара. Колико су сви задовољни,видећемо,а и знамо.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.