Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ostavite generala na miru

Ostavite generala na miru
(Фото Министарство одбране)

Postalo je neprijatno i iritirajuće diplomatsko intervenisanje u vezi sa generalom Lazarevićem. Ne želim da se pozivam na svoje akademsko zvanje, poslovni autoritet, pa na kraju i na životno iskustvo duže od osamdeset godina, ali, što je mnogo, mnogo je. Nismo toliko plitki, ni po edukaciji ni po poznavanju političkih taktika, da bismo mogli da prihvatimo uporna ponavljanja o moralnom liku generala, samo zato što je pristupio međunarodnom ad hok tribunalu i osuđen, po nalogu, kako je osuđen.

Bez obzira na diplomatsko umeće, ipak treba imati osećaja i mere, pa i poštovanja prema narodu u čijoj je zemlji poslanik. Zna diplomata vrlo dobro profil izvedene krivice generala. Poznato mu je koliko je anulirano Interpolovih poternica i vraćeno slobodi ubica, sada u političkim odelima. Pravna nauka će tek dati svoje ocene o delovanju tog suda, o osuđujućim i oslobađajućim presudama i kvazisamostalnosti i slobodi odlučivanja postupajućih sudija. Autoritet tog suda već se ozbiljno kruni, počev od zakasnelih izliva savesti vrhovne tužiteljke. Ako je general osuđen i stoički izdržao svoju kaznu, on bar nije u ešalonu onih generala koji su naredili raketiranje staračkih domova, palanačkih mostova, dece u kupatilima i diplomatskih predstavništava. Želim da, kao građanin Evrope, zamolim cenjene diplomate da nas ne vređaju svojim protestima i ne podsećaju kako su njihove zemlje diplomatski istupale i kako još istupaju prema Srbiji. Ima general puno pravo da bude i pisac stručnih knjiga i da bude gost na tribini i u ešalonu ratnika. Znaju ovaj narod i građani, i bez partijske angažovanosti, gde stanuje istina. General bar nije nikada sedeo bez cipela sa već tada poznatim ubicama i silovateljima.

Apsolutno sam siguran da diplomata odlično i do u tančine poznaje, ne samo ratna zbivanja u pobunjenoj pokrajini, već i zločinački portfolio tamošnjih aktuelnih saveznika, i ko im omogućava siledžijsko ponašanje na evropskoj političkoj sceni.

Danilo Jovanović,
Beograd

Komentari26
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Рус Михаил
@Београђанин Швабенландле. Као 1. - Како да не? Јавније бит не може. Као 2. - Нисам се обраћао Вама, него онима, које су за мене колеге. Као 3. - Пожељно или непожељно за кога? Као 4. - Пре неколико година "цивилизовани" провокатор ИГОР Г. написао је одвратан "коментар" за чланак у вези са убиством Зорана Ђинђића. Према њему руском амбасадору у Београду је било замерено да је на сахрану премијера из Русије дошла неодговарајућа по свом нивоу делегација. На шта је амбасадор кобајаги одговорио: "Узели смо то у обзир. Други пут ћемо послати делегацију која ће одговарати догађају. (Читај, ако још некога убију!). Тако да би боље било да не одговарате на мој коментар.
Radoznala
Svi komentari na temu Lazarević, ustvari su prepucavanja nadobudnih "poznavalaca" naših prilika, i tumačenja istlh. I ja ponavljam da ga ostavimo na miru. Platio je i za svoje i za tuđe greske. Svoje, jer je branio ono, za šta je kao vojnik pripreman, a tudje, toliko ih je da se ne mogu nabrojati.Iskreno, žao mi ga je i divim mu se!
Рус Михаил
Колеге коментатори, позивам вас да игноришете "коментаре" професионалног провокатора и хучкаша ИГОРА Г., који ужива у својој србо-русофобији, што много говори о њему као о поремећеној личности. Поред тога сматра себе за гуру, чија мисија је поучавати све одреда. Нека пише шта год хоће. Ваши коментари на његова писанија је мелем на његову покварену душу, јер сматра да је у центру пажње. Молим администратора да ми се објави ово обраћање колегама, јер такозвани ИГОР Г. је претерао у свом одвратном занату.
Beogradjanin Schwabenländle
Прво, да ли Ви то јавно позивате на бојкот једног читаоца Политике ? Друго, ми нисмо никакве колеге, то је совјетско гледање, нама непотребно и код нас непожељно. А што се тиче употребљених речи, мали савет, спуштајте дурбин или прихватите норме цивилизизованог друштва.
dzordz
srbija je 1914. stala na put kolonijalnoj nemackoj. da bi 4 godine kasnije nemacka bila porazena. 1941. srbija i kralje. jugoslavija su stale na put fasistickoj nemackoj, da bi 4 godine kasnije nemacka bila porazena. 1991. nemacka je krenula u bezumnu osvetu srbiji i jugoslaviji. ratovi su potrajali do 1999., nemaci su cak ubijali srbe na kosovu te godine. nama je tesko, nude nam pristup eu, ali pod uslovima kao u ultimatumu 1914., ali smo spasili rusiju, koja se oporavlja. glupa je nemcka opet
Живко Пековић
Још једном из Немањине Подгорице од резервног капетана I класе изрази дивљења и срдачни поздрави српском хероју генералу Владимиру Лазаревићу. Својим витешким моралом, војничким генијем и доприносом одбрани Отаџбине, стао је у ред најистакнутијих српских војсковођа, које ће као примјер и узор помињати све следеће генерације.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.