Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pištolji puni energije

Pištolji puni energije
За викенд у Београду: чланови групе „Dub Pistols” (Промотивна фотографија)

Sve same koncertne premijere obeležiće ovogodišnje beogradsko izdanje „Refract” festivala, koji će po sedmi put biti održan predstojećeg vikenda na Kalemegdanu, na lokaciji čije je neformalno ime „Rov kod novog parkinga”. Regionalni festival alternativne kulture će se uporedo sa programom u Beogradu, održavati ove godine i u Kragujevcu, Banatskom Novom Selu i Požarevcu.

Koncertni program na Kalemegdanu počinje u subotu u 21 čas, kada će festival otvoriti skopska grupa „Bernays Propaganda”. Prvog dana festivala, publici će se di-džej setovima predstaviti „Piece of Shhh…” iz Beograda i Ales Pharma, srpski disk džokej koji živi i radi u Amsterdamu.

Londonski „Dub Pistols” i berlinska multinacionalna trojka „Jahcoozi” sviraće u subotu uživo, a drugi festivalski dan počeće koncertom dueta iskusnih muzičara iz Kelna koji sačinjavaju Burnt Friedman i Jaki Liebezeit, nekadašnji bubnjar krautrok pionira „Can”. Dvanaestočlani međunarodni latino orkestar „Senor Coconut” zatvoriće festival svojim nastupom. Karte za ovaj događaj nalaze se u prodaji po ceni od 800 dinara za jedne veče, dok je festivalski komplet 1400 dinara.

Grupa „Dub Pistols” formirana je pre nešto više od deset godina u Lidsu da bi se tokom karijere preselila u London. Do sada je objavila tri studijska albuma na kojima se može čuti poletna mešavina big bita, hiphopa, esid hausa, regea i daba. Zahvaljujući pozitivnom i plesnom karakteru muzike koju stvara, grupa je zabeležila učešće na „saundtrekovima” nekoliko filmova i video igara.

– Muzika je dobra i pozitivna stvar i samo je pitanje interakcije i spoja sa publikom. Ako „radi” onda je dobra, ako ne radi onda ne radi i to je jednostavno. Nikad ništa ne kopiraj, nego uradi ono što ti govore stvari iznutra – objašnjava osnivač ovog sastava Beri Ešvort.

– Objašnjavajući estetske temelje na kojima počiva stvaralaštvo benda, Ešvort kaže da je za njegovu grupu sve počelo sa pankom:

– Naš rad je produžetak „Seks pistolsa” i cele te scene, najpre tog stava. Pratio sam pank, i ako želite da budete pank bend, vi ne kopirate pank već stalno pokušavate nove stvari. Drugim rečima, sve probate.

Ešvort za sebe kaže da je, pre svega, „fan muzičara”. Sarađivao je sa brojnim stvaraocima poput Terija Hola i Horasa Endija. Spisak se tu ne završava:

– Nedavno smo imali čast da ponovo sarađujemo sa Gregorijem Ajzaksom, koji je, znate, Bog. Ima toliko ljudi koji me dotiču. Kada ih vidim ili kada imam priliku da sviram sa njima, uzbudim se kao školarac. Voleo bih da sarađujem sa Mikom Džonsom iz grupe „Kleš”, mojim omiljenim bendom svih vremena. Još uvek na njih gledam kao klinac, oni su moji bogovi.

Uprkos „dugom stažu” u muzici, Ešvort tvrdi da mu inspiracije ne manjka. Ono što ga pokreće je ljubav prema muzici:

– Još uvek se budim i mislim da sam najsrećnija osoba na svetu jer se bavim poslom koji volim da radim. Radio bih ga i džabe ako bih morao. Naravno, srećan si ako te plaćaju, ali nastupati pred ljudima je nešto najbolje što postoji u ovom poslu i za to ne postoji zamena.

Uprkos emocijama koje oseća, osnivač sastava ima razumevanja i za one koji na muziku gledaju prevashodno iz ugla posla:

– Ne mislim da je pogrešno uzeti milione funti i biti srećan zbog toga, većina bi to uradila. U tom slučaju, možda ćeš doći do vrha, zadržati se na njemu godinu ili dve i na kraju završiti u mašini za pravljenje novca. Kada se muzikom baviš iz pravih razloga, ti ćeš to raditi i kad si bogat i kad si siromašan. Mislim da ljudi to umeju da prepoznaju i zato mi to još uvek radimo. Ljudi znaju da uživamo u svirci, to nam se ocrtava na licima kada nastupamo, i možemo tako zauvek.

„Dub Pistols” su poznati po svojim beskompromisnim nastupima. Jednom su čak izbačeni iz kluba u kome su nastupali zbog prevelike žustrine. Za Ešvorta je svaki koncert koji odsvira praznik:

– Radujem se i uživam u svemu što radim kada nastupam pred publikom. Potrebno je puno energije za živi nastup, ali je najbolje od svega na svetu činjenica da je u pitanju neka vrste čiste energije koju vi dajete ljudima koji vam je onda vraćaju. Pozivam Beograđane da dođu što luđi i da uživaju. Što je publika luđa, i mi smo luđi i srećniji!

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.