Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Stvaraju drugu Srbiju

Stvaraju drugu Srbiju
(Фото Д. Јевремовић)

Mnogo se poslednjih meseci govori o seobi radnika i akademaca u inostranstvo. Taj proces traje već dva veka. Kada je veliki naučnik Jovan Cvijić rekao da je „Srbija kuća na drumu”, mislio je na to da je naša otadžbina raskrsnica tri kontinenta, preko koje su prelazile razne vojske i rušile nam kuću i odvodile našu decu. Ta istorijska činjenica se u 21. veku pretvorila u realnost iseljavanja mladih ljudi iz Srbije. Sa prekomernom seobom postoji opasnost da naša „kuća na drumu” postane prazne.

Ali, ako je istina da, kako kaže Gordana Laković, autor zbornika o iseljavanju iz Kanade, da život čoveka u 21. veku može da stane u dva kofera i možete se preseliti bilo gde, to ne treba da znači propast za naše ljude u tuđini. Srbi su žilav narod, koji ima snažan osećaj za preživljavanje. Zato neki Srbi koriste tuđinu da je pretvore u našu novu kuću, u drugu iseljenu Srbiju.

 U rasejanju živi 2,5 miliona Srba u 159 zemalja sveta. U svetu imamo 350.000 toponima, odnosno srpskih imena, 665 memorijala, spomenika i grobalja. Imamo stotinu hramova Srpske pravoslavne crkve i osamdeset ambasada i konzulata. Drugu Srbiju čini milion radnika, 50.000 studenata, profesora, doktora nauka, akademika i još 30.000 umetnika, sportista, šampiona stranih država. Srpska pamet je danas u rasejanju.

Srpski studenti su najbolji diplomci u Beču, Petrogradu, Dalasu, Atini i Stokholmu. Samo u SAD imamo osam dobitnika Oskara i petoro dobitnika Pulicerove nagrade. Još u vreme knjaza Miloša dve hiljade ljudi je poslato na školovanje u velike evropske univerzitetske centre, vratili su se sa diplomama kući i postali ministri, profesori BU, naučnici, veliki umetnici.

Kada je Beogradski univerzitet početkom prošlog veka postao fabrika srpske pameti, naši genijalci su krenuli da osvajaju svet. Pre pola veka smo iz Amerike mi Srbi, nas osmorica, poslali raketu „Apolo 11” sa ljudskom posadom na Mesec.

 Da li su Srbi koji danas rade u najvećoj Svetskoj agenciji za svemir NASA spremni da pošalju čoveka na Mars? Moj odgovor je: Da! Jer, Srbi sve mogu kad hoće, pa i tuđinu da pretvore u novu domovinu, u drugu Srbiju.

Dr Marko Lopušina

Komentari12
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Miloš
I ja se pitam kakve svrhe ima stvarati po svetu drugu državu, kad imamo jednu jedinu. Koja nam se, i to mora da se kaže, opasno klima. Zar treba domovinu da nam stvaraju crnci i ovi imigranti, dok mi lomimo kičmu i brišemo toalete po svetu? Nadam se da ćete mi ovaj put objaviti komentar.
zoran stokic
Pusti snovi i želje Lopušine (nisu dovoljne najbolje namere autora). To je bilo moguće kod poljaka, čeha. Kod nas to nije moguće, zašto? Nacionalizam koji je nastao posle Francuske revolucije je "nacionalizam građana" stvorene su "nacionalne države" koje u su u svoj centar postavili "seljaka". Srbija za 200 g svoje nacionalne državnosti nije stvorila kritičnu masu građana, zato i jesmo u tako lošem položaju tj. u fazi izumiranja. Situacija se naročito pogoršala u poslednjih 30 g jer politička i kulturan elita misli da je dovoljno imati "seljaka" i automatski imaš "nacionalnu državu"! Uništavajući građansko društvo uništili su i "nacionalnu državu"!
violeta
Kakva je svrha stvarati novu domovinu u tudjini ?? Besmisleno je da se selimo sa rancem na ledjima, a onda da se druzimo negde daleko, opet mi sa ovih prostora ! Treba valjda da ovde , kod kuce sredimo svoje dvoriste i druzimo se ! Milos Obrenovic je u tom poslu bio pametan, a sada mi ovde skolujemo decu i poklanjamo ih strancima ! Strasno!!
Путник
Зашто би Срби претварали туђину у нову домовину, кад смо сви ми на земљи странци у пролазу?
Rale
Bio bih zahvalan nekome od komentatora ako zna da mi kaže gde je i kad doktorirao g. Lopušina. Ili, konkretnije, da li neko ko je počasni doktor Univerziteta Slobomir iz Doboja ima pravo da se potpisije kao Др Марко Лопушина. Ja mislim da nema i da to nije korekno.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.