Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Plakat za Dan bez cigarete

Plakat za Dan bez cigarete

Pre četrdeset godina, prof. dr Rajko Igić proveo je mesec dana kao gostujući istraživač i predavač na Medicinskom fakultetu u Dalasu, Teksas. U toku boravka, profesor je bio iznenađen što su na tom fakultetu praktično svi studenti i lekari nepušači. U našoj zemlji su u to doba lekari i studenti medicine pušili u istom procentu (oko 40 odsto) kao i ostala populacija.

Pri povratku iz Dalasa, u avionu, profesor je smišljao kako da pokrene, ne samo svoje starije i mlađe kolege, već i sve naše građane da ostave pušenje i ne steknu tu naviku. Odlučio je da za taj poduhvat angažuje svoje studente kojima je predavao farmakologiju i toksikologiju i da se akcija sprovodi samo jedan dan u godini tako što će 31. januar biti proglašen za za Dan bez cigarete. U avionu je smislio tekst za plakat napisao ove reči:

Pozivamo sve pušače da ne puše 31. januara.

Studenti medicine.

Mi brinemo o vašem zdravlju.

Kasnije je zamolio Hasana Fazlića, karikaturistu iz Sarajeva, Tuzlaka, da uradi crtež. Tako su nastali plakati s pomenutim tekstom na srpsko-hrvatskom (ćirilica i latinica), makedonskom, slovenačkom i engleskom, koji su svake godine distribuirani u sva naseljena mesta u Jugoslaviji. (Prevod teksta na makedonski i slovenački jezik uradile su njegove kolege Trajko Trajkov i Metka Budihna.) Studenti su štampali nekoliko hiljada plakata, a kasnije još četiri, pet drugačijih koji su potekli od đaka i njihovog nastavnika slikara Mihaila Marasanova iz Buja, Hrvatska, a dodavani su redovnoj pošiljci. Pored plakata, studenti su uoči 31. januara govorili o pušenju na radiju i televiziji širom zemlje, zajedno s ekspertima i običnim građanima – pušačima i nepušačima, a držali su predavanja u školama i godišnje konferencije za novinare u Međunarodnom pres-centru u Beogradu.

Taj pokret je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) ocenila kao najmasovniju preventivnu akciju studenata medicine u Evropi. Zato ih je pozvala na sednicu u Ženevi. Sednici je prisustvovalo preko trideset studenata i njihovih profesora, članova Sekcije iz Tuzle. Prigodnu poštansku marku iz serije „Borba protiv pušenja” izdala je PTT Jugoslavije 1990. godine a puštena je u promet 31. januara.

Uspehu pokreta protiv pušenja profesora Igić sigurno je doprineo pogodan izbor datuma, oslanjanje na njegove studente medicine i izrada uočljivog plakata s kratkom i jasnom višejezičnom porukom. Taj zdravstveni pokret je inicirao da 31. januara bude proglašen za nacionalni Dan bez duvanskog dima u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Dr Miroslav Jerinić, bivši student-predsednik Sekcije, Liberec, Republika Češka
Dr Slavica Žižić Borjanović, mikrobiolog u penziji, Beograd, Srbija

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Пушење је штеетно сваки, а не један дан
Каква је то "борба против пушења" ако се људи моле да не пуше један дан. Ваљда треба реклама да буде: "Ни дан пушења". Па још тием се бави и медицинар Игић. Каква корисдт од тоаг што ће неко пушити 364 даан, а молити аг да не пуши онај један дан: 31. јануара? Ако је нешто толико штетно за човеково здравље, рекламирајмода се не пуши ни једанн дан.
Срба, Велика Британија
Навели сте гомилу финих, скоро безначајних података. Али нисте навели најважнији податак - ником то у Србији неће упасти у очи а сваки Англо Саксонац, навикнут на практично, ће то прво приметити. Е због тога, због немогућности да се прозре шта је најважније, Србија пропада. Ја вам нећу открити шта је то што је најважније у теми о којој пишете. И не пишем овај коментар да бих показао како сам ка много паметан - јер нисам. Најважнији ресурс човека или народа је смисао за реалност тј здрав разум.
Боба
Пушење је велико зло, нарочито за омладину која не схвата да је то погрешан начин да демонстрира да су "одрасли". Ако ишта треба усвојити данас то је став према пушењу из развијених земаља где су пушачи практично протерани из јавног простора и сви који пуше се сматрају губитницима којима су ограничени путеви да успеју у животу. Све док став друштва буде "баш нас брига" бие ово масовно тровање огроман проблем за све. Што је најгоре већина није ни свесна да се трује и трују све око себе.
Марко
Треба држава барем тог дана да забрани пушење у свим локалима, барем од нечега да се почне. У многим државама забрањено је пушење у свим кафићима и ресторанима
Boris
@Марко Nakon toga sledi upadanje u stanove i otimanje cigareta i pisanje kazni...
Dusan
Setih se slogana cuvenih cigareta York:"s cigaretom nisi sam"!?-kada smo.popusili prvu cigaretu , te daleke 1985.godine.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.