Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Preregistracija ili pljačka

Preregistracija ili pljačka
(Фото Пиксабеј)

„Politika” je objavila više tekstova o takozvanoj preregistraciji oružja, koja u stvari predstavlja drugi naziv za pljačku što je država sprovodi nad građanima ove zemlje. Ovim zakonom građani se pljačkaju na više načina i to:

1. Taksama, koje uopšte nisu potrebne, pošto je ovde reč o produženju prethodno stečenih prava, a ne o registraciji novokupljenog oružja

2. Onaj ko nema pare za besmislene takse, ostaje bez oružja koje država oduzima (i to bez nadoknade), a posle prodaje ko zna kome i nezakonito se bogati na siromaštvu drugih

3. Mnogi koji su platili sve takse i ispoštovali proceduru, ostaju bez pištolja i revolvera, koji im se naknadno oduzimaju (ali bez povraćaja taksi), jer navodno nisu fizički ugroženi, a nisu to ni bili kada su dobijali dozvole za kupovinu oružja

4. Građani koji su u prvobitnom roku (koji je inače produžen za godinu dana) obavili preregistraciju i platili takse u toj pljački su i dodatno diskriminisani u odnosu na one kojima je produžen rok preregistracije, jer su platili duplo veće takse u odnosu na sadašnje iznose.

Ja sam dvostruko oštećen. Krajem 2018. godine predao sam dokumenta potrebna za preregistraciju oružja (karabin i lovačka puška) i dobio sam novi oružni list početkom 2019. godine. Ovakav postupak preregistracije oružja je duboko razočaravajući i sa pravnog i sa ljudskog aspekta. Ja razumem da je državi potreban novac za funkcionisanje, ali ovakav način prikupljanja prihoda je neprimeren. Građanin je praktično primoran ili da plati preterano visoke, a potpuno nepotrebne takse ( pošto tu nije reč o nabavci novog oružja, već o produženju prethodno stečenog prava) ili da se prinudno i bez nadoknade odrekne imovine, a i vekovne tradicije. To ne mogu da razumem, jer smatram da je imovina neprikosnovena ako čovek poštuje zakone.

Još veće iznenađenje i razočaranje sam doživeo kada sam nedavno svratio do MUP-a nekim poslom i video da su takse za preregistraciju prepolovljene. Pitao sam službenika da li mogu da dobijem povraćaj preplaćenog iznosa u odnosu na sadašnji, a on mi je odgovorio da je kada sam ja uplaćivao važio jedan, a sada važi drugi zakon. Pitam se da li u ovoj zemlji onaj ko poštuje zakon i rokove treba da bude diskriminisan u odnosu na druge građane za koje je produžen rok preregistracije, a uz to im je i smanjena taksa. Iste obaveze i ista prava treba da imaju svi građani ove zemlje jer je u tome suština pravne države, a i pravde u krajnjem slučaju. Diskriminacija građana po bilo kom osnovu suprotna je Ustavu. Zašto bih ja platio preko 4.000 dinara više nego neko drugi kome je još i produžen rok preregistracije? Zato pozivam nadležne državne organe da razmotre ovu nepravdu i da omoguće nama što smo platili više takse u odnosu na sadašnje iznose, povraćaj razlike kako bismo bili izjednačeni sa građanima koji su dobili povoljnije uslove preregistracije oružja.

Vladimir Kartalović,
Kragujevac

Komentari14
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Александар Михаиловић
1. Зашто држава разоружава легално наоружане и коме и по којој цени продаје одузето оружје? 2. Да ли ће и како држава да разоружа нелегално наоружане који злоупотребљавају оружје и да ли код њих завршава део одузетог оружја? 3. Да ли су грађани сада безбеднији, посебно јер су криминалци заштићенији, а пре свега у условима увоза на десетине и стотине хиљада миграната као јефтине радне снаге који већ сада пљачкају грађане и пале њихове домове и салаше? 4. Зашто се оружје продаје ако се одузима?
uzece ti na kraju sve to.
Loki
Niko ne govori sta se radi sa oruzjem koje se na ovako neposten nacin oduzima od gradjana. Tu ima vrednibh komada oruzja koji nisu za unistavanje. Da li ih neko preprodaje?
Mile
Vlada po hitnom postupku da pivuce nakaradan zakon oboruzju i municiji, da sve stare isprave zameni novim uz placanje razumnog iznosa bez ikakvih uslivljavanja i ucena gradjana vlasnika oruzja, znaci stare isprave zameniti novim, lekarsko uverenje da i to pod strozijim uslovima testiranja i posmatranja od strane strucnih lica, za sve gradjane koji poseduju i donesu stare isprave i oruzje na uvid.
Ljudmila
I pljacka, i razoruzavanje, i maltretranje, i ponizavanje.
Nikodim
Verovali ili ne prošle godine sam čekao PUNIH ŠEST SATI u onom malom brlogu od kancelaije da bi se službenice smilovale i primile papire

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.