Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
POGLEDI

Doktoru Miodragu Laziću u čast

Doktoru Miodragu Laziću u čast
(Фото КЦ Ниш)

Pre nego što sam počeo da pišem ovaj tekst čitao sam delove ratnog dnevnika doktora Miodraga Lazića. Niko ne može da ostane hladan posle rečenica koje tamo pročita. Pišem, a ispunjavaju me dva osećanja – žalost i stid. Žalost što su Srbi izgubili takvog čoveka, a stid što do vesti o njegovoj smrti nisam ni znao da je on postojao. Prijatelje s kojima razgovaram o doktoru Laziću obuzima neverica kad im kažem da nisam do sada znao za njega, s obzirom na to da sam i sam od prvih dana rata i raspada SFRJ, koliko god sam mogao, nastojao da pomogne u nesreći Srba koja nas je po ko zna koji put zadesila.

Od 1993. više puta sam boravio na teritorijama zapadnih srpskih zemalja, a naročito na sarajevskom ratištu: Ilidži, Vogošći, Rajlovcu, Neđarićima, Ilijašu, Hadžićima... Ali, na moju sramotu, ime doktora Lazića nisam zapamtio. Na moju sramotu, što mi je sada jasno, jer za njega nisam mogao da ne čujem. Možda sam ga i upoznao, jer su tribine koje sam tamo držao bile masovno posećene.

Mali je broj ljudi koji nisu bili vojnici, kao što nisam bio ni ja, a koji su hteli da idu u ove delove sarajevske regije, jer je borbena linija bila, na primer, na pedesetak metara od hotela „Hercegovina” na Ilidži. Sećam se da mi je jedan od lokalnih srpskih komandanata rekao da čak i većina novinara koji, navodno, izveštavaju sa ratišta uopšte nisu dolazili u Sarajevo, nego su izveštavali sa Pala, na osnovu priča koje su im davali pres-biroi. Dakle, doktor Lazić je operisao na kilometar-dva od mesta gde sam bio, ali ja njegovo ime nisam zapamtio.

Doktor Lazić je bio jedan od najvećih heroja ratova 1991–2001. Junak ne manji od pukovnika Lisice s kojim je probijao koridor. Ali on je stalno probijao koridor, za razliku od pukovnika Lisice. Operisati na prvoj liniji, a onaj ko je bio na sarajevskom ratištu jasno zna da je to stvarno bila prva linija, ravno je ulozi onoga ko predvodi vojsku koja brani napadnuti narod. A istina je da je srpski narod posle uspostavljanja demarkacije na početku rata u Sarajevu bio napadan i da se branio.

Istovremeno, doktor Lazić je važniji čovek za srpski narod od svih nas koji smo o tome pisali i pokušavali da titansku borbu sarajevskih Srba podržimo rečju i perom. Sećam se, trebalo je u pomenutim mestima da promovišem svoju knjigu „Od Islamske deklaracije do verskog rata u BiH”. Trebalo je formirati ekipu za to. Nažalost, kad su čuli da će promocije biti u dometu snajpera, većina onih koji je trebalo da govore je odustala. A ja sam morao da slažem suprugu gde idem. Na kraju smo ostali samo ja i još jedan promotor koji je pristao da ide sa mnom. Ne spominjem mu ime jer on to ne voli, pošto je kasnije prešao u takozvanu antiratnu opciju, gde mu pominjanje šta je radio za vreme rata ne bi bilo na korist.

Zašto ovo pišem? Radim to zbog toga što ovakvih kao ja ima stotine. I mi nismo nikakvi junaci. Ima hiljade pisaca. Ali onih koji bi, kao Đura Jakšić, mogli da kažu: „Ćutite, ćut’te...!/ S perom u ruci/ stekô sam sebi u rodu glas;/ s krvavom sabljom na bojnoj muci/ bolji sam bio – bolji od vas!” – takvih nema.

Doktor Miodrag Lazić bio je takav. Ono što ću sada reći govorim hladne glave. Sve, bukvalno sve što sam napisao, svako predavanje koje sam održao, sve to ne vredi samo jedne jedine operacije koju je dr Lazić obavio. Što je još važnije, nije vrednije ni od jedne neuspele operacije. Svaka takva operacija koja nije uspela da spasi život ranjenom detetu ili vojniku, čak i vojniku suprotne strane, a neprijateljskog vojnika zarad čojstva treba operisati isto kao i našeg, vrednija je od sve moje pisanije. A da ne pominjemo trogodišnju Snježu koju je granata u Vogošći kontuzovala, koja grli doktora Lazu, plače i traži cucu.

Takvih ljudi skoro da i nema. Doktor Lazar je epski lik, Kosovka devojka u muškom izdanju. I najvažnije, mnogi junaci to postaju u trenutku. Kad posle analiziraju šta su uradili, sami sebi priznaju da pri punoj svesti to više nikad ne bi ponovili, mada obmanjuju sagovornike da je to njihov karakter i da bi se uvek tako ponašali.

Za razliku od njih, doktor Laza je dobrovoljno, svakog minuta, svakog sata, svakog dana, svakog meseca, pet godina činio ono što je Stevan Sinđelić učinio samo jednom. Pet godina je opaljivao kuburu u bure baruta. Jer oko njega su padale granate, a on je operisao. S nogom u gipsu, pod bolovima, neprekidno pet godina.

Zbog toga bi svaki čovek, kad odaje priznanje doktoru Laziću, to valjalo da učini na način koji bi doktor voleo. On je bio vernik. U kući mu je, kako nam dokumentarni film o njemu prikazuje, jedan zid bio prekriven ikonama pred kojima je gorelo kandilo. Zato bi svaki poštovalac, bez obzira na to da li je ateista ili vernik, trebalo da pri spominjanju imena doktora Lazića ustane, prekrsti se i kaže: Bog da mu dušu oprosti i nek mu je laka srpska zemlja!

Profesor univerziteta, osnivač naučne discipline politikologija religije

Prilozi objavljeni u rubrici „Pogledi” odražavaju stavove autora, ne uvek i uređivačku politiku lista

Komentari31
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Илиџанац
Био сам на трибини проф .Јев тића на Илиџи те 1993.Човјек који је био да њим је др Предраг Марковић,садашњи потпрједсед ник СПС.
Дорћолац
.Сад је јасно зашто Марковић крије да је био са Јевтићем на Илиџи.За грађанску опцију и жуте којима се приклонио то је "ратно хушкање".Сад би то могао истакне као заслугу.Зато што СПС истиче да је РС њен призвод
Jana
Profesor Jevtić, divan čovek, profesor koji je svoje studente uči da je najvažnije da budu ljudi, poštuju sve konfesije i veruju. Srbin biti, najlepše je na svetu, tome nas je naučio, jer zna šta je sve naš narod dao hrišćanstvu, umetnosti, nauci, a nas podstiče da ceo život učimo kako bi nam taj ponos bio snaga i vodilja. Hvala Profesore jer nosite luču časti i dalje nas učite kako se poštuju veliki ljudi. Dr.Laziću veča pamjat!
Aco
Mi boljih ljudi od Dr. Lazica nemamo. On je stao uz rame najvecih ljudi koje je nasa nacija izrodila. Hvala mu i slava !
Sale
Mislim da u Republici Srpskoj, za razliku od Srbije, nema ni jednog pripadnika Vojske Republike Srpske koji nije čuo za doktora Lazića i njegove podvige. Zbog svega što je učinio za nas neizmjerno smo mu zahvalani. On spada u kategoriju besmrtnih junaka ovoga naroda. Blago onom ko dovijeka živi, imao se rašta i roditi - reče naš Njegoš. Ove riječi savršeno pristaju imenu i djelu doktora Lazića. Počivaj u miru Božjem naš doktore Lazo.
Radmila Mišić
Dr.Laziću večna slava za podvige na ratištu ali ugledajmo se na njega i u nečem drugom: kako je čovek koji je video toliko zla i surovosti sačuvao dečju sposobnost da se raduje. Pogledajte njegov snimak sa otvaranja Kliničkog centra u Nišu gde se sa trubačima, čista srca i bez zadrške raduje! Učimo od njega da se radujemo, to nam treba.

PRIKAŽI JOŠ

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.